Kokoomuksen Keto-Huovinen: Oikeustukikoirat tulee ottaa käyttöön osana lapsiin kohdistuvien seksuaali- ja väkivaltarikosten prosesseja

Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen ehdottaa oikeustukikoirien käyttöönottoa lapsiin kohdistuvien seksuaali- ja väkivaltarikosten rikosprosesseissa. Oikeustukikoirien avulla voidaan paitsi helpottaa lapsen traumaa, myös lyhentää rikosprosessin kestoa.
”Oikeustukikoirilla tarkoitetaan koirien hyödyntämistä oikeusprosessin eri vaiheissa. Niiden avulla voidaan saavuttaa paitsi inhimillisiä hyötyjä, myös taloudellisia vaikutuksia. Parhaassa tapauksessa lapsiin kohdistuvien seksuaali- ja väkivaltarikosten esitutkinta sekä nopeutuu että tuottaa vähemmän kärsimystä rikoksen uhreina oleville lapsille”, Keto-Huovinen toteaa.
Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2021 Suomessa perheväkivallan uhriksi joutui 2600 alaikäistä. Vuonna 2022 poliisille ilmoitettiin 2 256 lapsiin kohdistuneesta seksuaalirikoksesta. Lisäksi tutkittavana oli 963 lapsia seksuaalisesti esittävään kuvamateriaaliin liittyvää rikosta.
”Oikeustukikoiria voitaisiin käyttää kuulusteluissa, jotka voivat olla hyvin pelottavia tilanteita rikoksen uhriksi joutuneelle lapselle. Tällaisessa tilanteessa oikeustukikoiran läsnäolo voi olla merkittävä apu. Tutkimustiedon mukaan oikeustukikoiran läsnäolo voi laskea lapsen stressitasoa, helpottaa rikoksesta puhumista ja jättää kuulustelutilanteesta positiivisemman muistojäljen kuin ilman koiraa”, Keto-Huovinen sanoo.
Oikeustukikoirien käytöstä on tieteellistä näyttöä Yhdysvalloista. Lisäksi EU:n oikeusohjelma on rahoittanut vuosina 2020—2022 toteutettua Victim Support Europen koordinoimaa pilottihanketta, joka suosittaa koira-avusteisuuden käyttöönottoa kaikissa EU:n jäsenvaltioissa.
”Oikeushallinto on tilanteessa, jossa se kärsii kroonisesta resurssivajeesta ja prosessien pitkittyneistä kestoista. Tarvitsemme paitsi lisäresursseja, myös muutoksia prosessin vaiheisiin. Oikeustukikoirien tuomaa potentiaalia ei voida ohittaa, ja siksi jätin asiasta kirjallisen kysymyksen hallituksen vastattavaksi”, Keto-Huovinen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pihla Keto-HuovinenKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava lakivaliokunnassa (Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sammallahti: Miksi valtio tukee markkinahintoja kalliimpia ”kohtuuhintaisia” vuokra-asuntoja?24.6.2025 07:13:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan valiokuntavastaava Tere Sammallahti kummastelee kaventuvia vuokraeroja valtion tukemien vuokra-asuntojen ja vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen välillä. Jopa 184 kunnassa tuetut vuokra-asunnot ovat vapaarahoitteisia vuokra-asuntoja kalliimpia. Niissä sijaitsee 21 prosenttia valtion tukemasta vuokra-asuntokannasta. Asia käy ilmi ympäristöministeriön viimeisimmästä asuntomarkkinakatsauksesta.
Kokoomuksen Vikman: Miinasopimuksesta irtautuminen vahvistaa Suomen puolustuskykyä19.6.2025 12:22:39 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään esityksen Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi. Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan tärkein tehtävä on turvata itsenäisyys ja alueellinen koskemattomuus sekä estää sotilaallinen konflikti. Kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman painottaa, että päätös on välttämätön muuttuneessa turvallisuusympäristössä ja vahvistaa Suomen puolustuskykyä.
Kokoomuksen Autto: Eduskunta on vasemmistoliittoa lukuun ottamatta yksimielinen Naton puolustusmenotavoitteeseen sitoutumisesta19.6.2025 10:25:49 EEST | Tiedote
Eduskunta tukee laajasti vahvaa sitoutumista Naton yhteisiin puolustusmenotavoitteisiin. Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto (kok.) painottaa, että uskottava pelote edellyttää konkreettisia resursseja ja yhteistä tahtotilaa.
Kokoomuksen Laiho: Eduskunta hyväksyi valinnanvapauskokeilun, lääkärille pääsy helpottuu yli 65-vuotiaille18.6.2025 16:11:55 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen Kela-korvauskokeilusta, jossa yli 65-vuotiaat voivat jatkossa päästä valitsemalleen yleislääkärille noin 28 euron asiakasmaksulla. Samalla määrätyt tutkimukset korvataan 50-prosenttisesti. Hallituksen tavoitteena on parantaa suomalaisten hoitoon pääsyä ja hyödyntää tehokkaammin yksityistä sote-kapasiteettia. Kokeilu luo myös ensimmäistä kertaa hintakaton Kela-korvattaviin lääkärikäynteihin.
Kokoomuksen Castrén: Arviointimenettelyllä turvataan asukkaiden palvelut – alueiden yhdistäminen ei automaattisesti edessä17.6.2025 17:02:43 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriö on päättänyt käynnistää arviointimenettelyn Itä-Uudenmaan, Keski-Suomen ja Lapin hyvinvointialueilla. Kokoomuksen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Maaret Castrén painottaa, että hallituksen tavoitteena on turvata alueiden asukkaiden tarvitsemat palvelut: arviointimenettely ei automaattisesti tarkoita alueiden yhdistämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme