Tutkimus: Sähköauton käyttäjät kokevat auton lataamisen maksun hankalaksi

Tällä hetkellä lataushybridi- tai sähköauton lataus maksetaan erilaisilla applikaatioilla tai tägeillä. Pankki- tai luottokorttimaksu onnistuu vain hyvin harvassa paikassa.
Miltei joka toinen hybridi- tai sähköauton omistajista on tyytymätön nykyisiin maksutapoihin.
– Tämä on merkittävä määrä. Jos sähköautoilu halutaan tehdä houkuttelevammaksi, maksutavoista pitäisi ehdottomasti tehdä asiakasystävällisempiä, toteaa Haaga-Helian tutkimuspäällikkö Petteri Ohtonen.
Tutkimukseen vastasi 500 pääkaupunkiseudulla asuvaa kuluttajaa. Kysely toteutettiin 1.–10.2.2023.
Maksutapojen kirjavuus vähentää kiinnostusta sähköautoiluun
Sähköautojen määrä on tasaisessa kasvussa, eikä kiinnostus niitä kohtaan näytä laantuvan. Myös latauspaikkojen määrä kasvaa koko ajan.
Noin puolet sähköauton harkintaa suunnittelevista on kuitenkin sitä mieltä, että nykyinen maksusysteemi vähentää kiinnostusta lataushybridi- ja sähköautoja kohtaan.
Vaikka perinteisemmät maksutavat eivät useinkaan tule kyseeseen, erilaisia maksuapplikaatioita on tarjolla runsaasti. Tutkimuksen mukaan joka toinen sähköautoilija käyttää peräti neljää tai useampaa sovellusta latausten maksamiseen.
– Tässä olisi hyvä kehittämisen paikka esimerkiksi kaupoille. Tutkimuksemme mukaan suurimmalle osalla sähköautojen käyttäjistä kaupat ja marketit olisivat mahdollinen autojen latauspaikka. Suunnittelemme vielä sähköauton latauksiin liittyvää jatkotutkimusta, Ohtonen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri OhtonenTutkimuspäällikkö
Puh:040 8268183petteri.ohtonen@haaga-helia.fiAri NevalainenViestintäpäällikkö
Puh:040 4887 008ari.nevalainen@haaga-helia.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Urheilijoiden kaksoisurien edistäminen kiinnostaa korkeakouluja – Haaga-Heliaan huippu-urheilijamyönteisen korkeakoulun laatutunnus21.9.2023 16:00:00 EEST | Tiedote
Kun urheilusta tulee ammatti, päällimmäisenä ei ehkä ole urheilun jälkeisen uran suunnittelu. Nyt Suomeen on rakentumassa huippu-urheilijamyönteisten korkeakoulujen verkosto, joka haluaa edistää urheilijoiden kaksoisuria.
Hungry for Finland -ruokamatkailukilpailun 2023 finalistit on valittu21.9.2023 09:02:48 EEST | Tiedote
Tänä vuonna Hungry for Finland -kilpailussa on mukana on niin tuoreita konsepteja kuin tunnettuja konkareitakin. Ruokamatkailukilpailun ammattilaissarjaan osallistui 46 tuotetta eri puolilta Suomea.
Elinkeinon huippuammattilaiset kehittämässä restonomikoulutusta8.9.2023 14:05:19 EEST | Tiedote
Restonomikoulutuksen neuvottelukunta kaudelle 2023–2025 on nimetty.
Bambi Dang on Haaga-Helian Vuoden alumni1.9.2023 13:41:29 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu on valinnut Vuoden alumnin vuodesta 2012. Bambi Dang palkitaan lokakuussa järjestettävässä Alumnigaalassa.
AI in Finland: Insights from Prominent Finnish Influencers in a New Interview Series23.8.2023 07:00:00 EEST | Press release
Artificial intelligence stands as a revolutionary force, molding the way we live, work, and lead. The video interview series 'AI in Finland,' crafted by Haaga-Helia University, elucidates the role of AI in the daily lives and professional journeys of eleven Finnish influencers.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme