Uusia linja-autovuoroja reitille Kuusamo-Taivalkoski-Pudasjärvi-Oulu kesäkuussa 2023

ELY-keskuksen kilpailuttama liikenne täydentää olemassa olevaa markkinaehtoista liikennettä Kuusamon ja Oulun välillä. Suurin osa liikenteestä toteutuu nykyisin markkinaehtoisesti, mutta liikennetarjonnassa on aukkoja. Uusien vuorojen myötä Kuusamon suunnasta pääsee aikaisin aamulla Ouluun ja illalla Oulusta Kuusamon suuntaan.
Uudet vuorot liikennöidään maanantaista perjantaihin. Aamuvuoro lähtee Kelantieltä Kuusamosta klo 4.30 ja saapuu Oulun linja-autoasemalle klo 7.30. Iltavuoro taas lähtee Oulun linja-autoasemalta klo 20.30 ja saapuu Kelantielle Kuusamoon klo 23.30. Kumpikin vuoro pysähtyy myös Pudasjärven ja Taivalkosken keskustassa. Vuorojen liikennöitsijäksi on tarjouskilpailussa valittu Pohjolan Matka. Liikennöintisopimus on voimassa 31.5.2026 asti.
Aamuvuoron aikataulu on suunniteltu erityisesti työmatkustajia, opiskelijoita ja OYS:ssa asioijia varten. Oulussa vuoro pysähtyy tarvittaessa OYS:n ja OSAO:n Kaukovainion yksikön kohdalla. Lisäksi Oulussa on vaihtoyhteys Helsinkiin klo 7.49 lähtevään junaan. Vastaavasti iltavuoroon on vaihtoyhteys Helsingistä klo 19.51 ja 20.12 saapuvista junista.
Liikenne Kemijärveltä ja Kajaanista Kuusamoon jatkuu
Kemijärven ja Kuusamon välinen liikenne jatkuu ennallaan vähintään 2.6.2024 asti. Kaikkina viikonpäivinä ajettavan liikenteen reitti kulkee Suomutunturin, Käylän ja Rukan kautta. Vuorot palvelevat erityisesti Kemijärven yöjunan vaihtoyhteyksiä: Kemijärveltä lähdetään yöjunan saavuttua ja Kemijärvelle saavutaan ennen yöjunan lähtöä. Lisäksi vuoroja voi hyödyntää mm. matkoihin Rukalta tai Käylästä Kuusamoon. Vuoroja liikennöi Rukan Taksi ja Huoltopalvelu Oy Saapunki.
Myös Kajaanin ja Kuusamon välinen liikenne jatkuu ennallaan vähintään 2.6.2024 asti. Ajalla 5.6.–1.10.2023 vuorot ajetaan Hossan kautta ja muuna aikana suoraan valtatietä 5 pitkin. Liikennettä ajetaan kumpaankin suuntaan yksi vuoro päivässä maanantaista perjantaihin ja sunnuntaisin. Kajaanissa on vaihtoyhteyksiä junaliikenteeseen: Kajaaniin saapuvilta vuoroilta voi vaihtaa Kuopion suuntaan lähteviin juniin, ja Kajaanista lähteviin vuoroihin on vaihtoyhteys Kuopion suunnasta saapuvista junista. Vuoroja liikennöi Pohjolan Matka.
Lipputuotteet ja aikataulut
Vuoroissa käytettäviä lipputuotteita myydään verkossa Matkahuollon eri myyntikanavissa. Kertalippuja myydään myös linja-autossa käteisellä sekä pankki- ja luottokorteilla. Säännöllisesti matkustavan kannattaa hankkia sarjalippu, jolla matkustaminen on kertalippua halvempaa. Sarjalipun hinta perustuu matkan pituuteen. Vuorojen aikataulut tulevat saataville Matkahuollon aikatauluhakuun, reittioppaaseen ja Reitit ja liput mobiilisovellukseen sekä Google Mapsiin. Aikatauluja ja tietoa lipputuotteista tulee saataville myös linja-autoihin.
Yllä mainitut tiedot eivät koske Kuusamon ja Oulun välistä markkinaehtoista liikennettä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Joukkoliikennevastaava Samuli Kallio, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi, p. 0295 038 252
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Veteraanikatu 1
90130 Oulu
0295 038 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-pohjanmaa
Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Romppaisensalmen sillan korjaustyöt alkavat Taivalkoskella21.8.2025 08:38:10 EEST | Tiedote
Jokijärventiellä (mt 8400) sijaitsevan Romppaisensalmen sillan korjaustyöt alkavat viikolla 35. Korjaustöiden aikana silta on suljettu liikenteeltä 26.–27.8.2025 klo 22.00–06.00.
Uudet linja-autovuorot täydentävät vuorotarjontaa Pyhäjoen, Raahen ja Oulun välillä20.8.2025 10:35:47 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus käynnistää uusia linja-autovuoroja Pyhäjoen, Raahen ja Oulun välillä. Vuorot paikkaavat elokuun alussa lakanneiden markkinaehtoisten linja-autovuorojen jättämää aukkoa ja tarjoavat erityisesti toisen asteen opiskelijoille aamuyhteyden Raaheen ja Ouluun. Kokkolan ja Kalajoen väliltä katkenneen iltapäiväyhteyden palauttamista selvitetään.
Pohjois-Pohjanmaalla merkittäviä investointeja matkailuun ja maatalouteen20.8.2025 09:10:02 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus myönsi vuoden 2025 alkupuoliskolla alueen yrityksille rahoitusta yhteensä 23,2 miljoonaa euroa. Vastaava summa oli vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla noin 32,4 miljoonaa euroa, joten rahoituksen määrä on tänä vuonna selvästi vähentynyt.
Miehennevan tuuli- ja aurinkovoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus yleisötilaisuudessa Alavieskassa 10.9.20256.8.2025 09:53:05 EEST | Tiedote
YVA-menettelyä koskeva yleisötilaisuus järjestetään keskiviikkona 10.9.2025 klo 17–19 Alavieskan kaupungintalolla (Pappilantie 1, 85200 Alavieska) ja etäyhteydellä (Teams), jonka linkki on saatavilla hankkeen verkkosivulla www.ymparisto.fi/miehennevan-tuulivoima-YVA.
Linja-autojen pysähtymispaikka Reisjärven keskustassa muuttuu1.8.2025 11:13:41 EEST | Tiedote
Kaikkien linja-autovuorojen pysähtymispaikka Reisjärven keskustassa muuttuu 4.8.2025 alkaen. Vuorot pysähtyvät jatkossa Reisjärventien varrella kunnantalon edessä sijaitsevalla pysäkillä. Uuden pysäkin nimi on Reisjärvi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme