Suru, jollaista en tiennyt olevan
28.3.2023 07:00:00 EEST | Publiva Oy | Tiedote

“Mieti, miltä tuntuu amputaatio ilman puudutusta?” Tällä kysymyksellä alkaa leskeydestä kertova Kristiina Harjulan kirja Suru jollaista en tiennyt olevan.
Puolison kuoleman kohtaaminen on elämän kriiseistä raskaimpia. Leskeksi tuleminen merkitsee koko elämäntarinan hajoamista. Parisuhteen päättyminen toisen kuolemaan on vääjäämätön kohtalo pitkän elämän lopulla, mutta elämänkumppanin kuolema ei rajaudu ikäryhmittäin. Tilastojen mukaan Suomessa jää leskeksi yli 4000 työiässä olevaa ihmistä joka vuosi.
Toimittaja Kristiina Harjula jäi itse leskeksi pitkän avioliiton jälkeen. Hän on koonnut kirjaksi kymmenen puolison kuoleman kokeneen henkilön kertomuksia; miten suru läpäisee ihmisen kokonaan, kuinka vaikea on kuulla lohduttavia sanoja, miten arjen sujuminen täytyy opetella uudelleen - ja miten elämä jatkuu.
Vaikka teos kertoo leskeksi jääneiden tarinoita, se ei kuitenkaan ole selviytymisoppaan muotoon kirjoitettu. Sen tarinoissa käydään läpi kertomuksia kaikista elämänkaaren vaiheista; miltä tuntui rakastuminen, mikä oli yhteisen elämän ikimuistoisin hetki. Harjula antaa haastatelluille tilan olla kokonaisena läsnä ja pukee tarinat kauniiseen kirjalliseen muotoon.
Leskeydessä vertaiskokemukset muodostuvat usein merkittäviksi. Vaikka suru on kullakin ihmisellä oma, se silti voi olla yhteinen. Harjulan kirja puhuu tästä yhteisesti jaetusta maailmasta. Se ei kuitenkaan ole teos vain leskeyden kokeneille. Jokaisen ihmisen elämä päättyy kerran luopumiseen ja jäähyväisiin. Surua, jollaista ei tiedä olevan, ei lopulta voi kiertää kukaan.
Kristiina Harjula on tamperelainen toimittaja. Hän on työskennellyt useissa sanoma- ja aikakauslehdissä ja kirjoittanut myös romaaneja sekä teokset Loukussa – Elämää alkoholistin läheisenä (2020) ja Ollaanko me jo vanhoja – elämää suurten ikäluokkien matkassa (2018).
Kristiina Harjula, Suru, jollaista en tiennyt olevan– kertomuksia leskeydestä.Kirjapaja 2023. 175 s. ISBN 9789523546998
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Kristiina Harjula | kristiina.harjula@kolumbus.fi | p.0505728747
Arvostelukappalepyynnöt:
Minna Vatja | mediakoordinaattori | minna.vatja@kirjapaja.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna VatjaMediakoordinaattoriKirjapaja, Publiva Oy
Puh:09 6877 4543minna.vatja@kirjapaja.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Publiva Oy
Matka meditaation maailmaan on rikas ja rosoinen17.3.2026 08:05:00 EET | Tiedote
”Meditointi on paradoksaalista. Mukana on aina halu saavuttaa jotain, vaikka juuri se halu estää perimmäisen todellisuuden saavuttamisen. Niin kauan kuin minuus sanelee olemistamme, olemme minuuden vankeja.”
Tuija Kauppinen: Polkupyörä vie pintaa syvemmälle Japaniin ja Etelä-Koreaan16.3.2026 08:07:00 EET | Tiedote
Japani on maa, jossa vessan lattiat kiiltävät, vuoret on puhkottu siisteillä tunneleilla, mutta keskellä pyörätietä saattaa kasvaa metrin korkea pensas. Toisaalta pyöräilijät huomioidaan liikenteessä ja pitkin maata löytyy ilmaisia leirintäalueita. Etelä-Koreassa liikenne on ronskimpaa ja kommunikaatio selvästi suoraviivaisempaa.
Tuomas Enbuske ja Ville Kormilainen: Raakaa puhetta uskosta ja elämästä3.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Pitääkö usko kuorruttaa vakavilla virsillä ja suitsukkeiden tuoksulla vai reippaalla popmusiikilla ja käsien heiluttelulla? Haiseeko vanhoissa kirkoissa menneiden sukupolvien synnit? Miksi Villen pappeus tuntuu Tuomaksesta jotenkin ”kuumalta”? Aikoinaan Seiskan toimittajana työskennellyt Ville kuului niihin, joita julkkisbileissä ollut Tuomas parhaansa mukaan vältteli. Nyt hän kuulemma tunnustaisi Villelle pahimmatkin syntinsä.
Ruokamatkailijat maistelevat tiensä maailman ympäri10.2.2026 09:31:20 EET | Tiedote
Sluurp, ryystää Venni nuudeleita syödessään, ja saa siitä isältä moitteita. Pehmolelukaveri Lyly kuitenkin kertoo, että Japanissa ryystäminen onkin kohtelias tapa. Kuinka hassua! Tätä on syytä lähteä tutkimaan tarkemmin. On aika pakata Ruokamatkailijoiden laukut!
Kirjailija Tuula Korolainen on kuollut12.1.2026 11:12:26 EET | Tiedote
Arvostettu lasten- ja nuortenkirjailija Tuula Korolainen kuoli pitkän sairauden jälkeen lauantaina 10. tammikuuta 77-vuotiaana. Hänet tunnetaan myös kirjallisuustoimittajana, kriitikkona ja suomentajana. Korolainen teki monipuolisen ja näyttän uran lasten- ja nuortenkirjallisuuden eri saroilla. Hän toimi 30 vuotta Lastenkirjainstituutin julkaisuman Onnimanni-lehten päätoimittajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


