SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmän asiakastutkimus: enemmistö ei aio tinkiä puutarhanhoidosta

Jaa
Tämän kesän puutarhahitit liittyvät S-ryhmän myyntipäällikön mukaan muun muassa ekologisuuteen sekä omavaraisuuteen. Tuleva jätelain muutos puolestaan näkyy Prismoissa ja Prisma Raudoissa lämpökompostoreiden myynnin kasvuna.

Korona-aikana suomalaiset innostuivat kotoilusta ja puutarhanhoidosta toden teolla. Pihan laittaminen kiinnostaa ja esimerkiksi terasseja rakennetaan ja kunnostetaan edelleen, mutta taloustilanteella on vaikutusta valintoihin.

S-ryhmän tuoreen asiakastutkimuksen* mukaan enemmistö niistä asiakkaista, joilla on piha tai puutarha, aikoo käyttää sen hoitoon suurin piirtein yhtä paljon rahaa kuin viime vuonna. Noin kolmannes puolestaan suunnittelee vähentävänsä pihatöiden budjettiaan.

”Kotipihan tunnelmaan halutaan edelleen panostaa, mutta ihmiset ovat nyt harkitsevampia erityisesti suuremmissa hankinnoissaan. Viihtyisyyttä ja uutta ilmettä terassille tai parvekkeelle voi kuitenkin tuoda pienelläkin rahalla, esimerkiksi ulkoruukuilla ja niihin istutettavilla kesäkukilla”, Prisman raudan ja pihan myyntipäällikkö Marko Väänänen sanoo.

Isommista hankinnoista etenkin lämpökompostoreiden myynti on ollut kasvussa jo pidempään. Viime vuonna lämpökompostoreiden myynti S-ryhmässä kaksinkertaistui toissavuodesta (2022 vs. 2021).

Väänäsen mukaan kompostoinnin suosion taustalla vaikuttaa myös jätehuoltolain muutos, joka velvoittaa järjestämään biolajittelun jokaisessa kiinteistössä yli 10 000 asukkaan taajamissa ensi vuonna.

Omavaraisuus ja viljely kiinnostaa yhtä useampaa – myös ekologisuus kasvava trendi

Viime vuosina myös suomalaisten kiinnostus omavaraisuutta kohtaan on kasvanut. Viljelystä on innostuttu niin omalla pihalla, parvekkeella kuin kuntien vuokrapalstoillakin.

”Viime vuonna epävarmat ajat innostivat ihmisiä kasvattamaan vihanneksia ja yrttejä joko siemenestä tai taimesta. Sama trendi on näkynyt myös tänä keväänä. Siementen myynti on pysynyt samalla tasolla kuin viime vuonna, jolloin siihen tuli selkeää kasvua kansainvälisen kriisin myötä”, Väänänen paljastaa.

Jos omalle pihalle mielii kasvimaata täksi kesäksi, on valmistelut hyvä aloittaa viimeistään nyt.

”Esikasvatuksen ajankohta vaihtelee eri kasvien välillä, mutta esimerkiksi salaattien ja yrttien esikasvatuksen siemenistä ehtii vielä hyvin aloittaa. Taimia puolestaan tulee myyntiin lähempänä kesää”, Väänänen vinkkaa.

Nouseva ilmiö on Väänäsen mukaan myös pieneliöiden ja lintujen huomioiminen sekä ekologisuus yleisesti.

”Moni haluaa nyt jättää osan pihasta luonnontilaan houkutellakseen pörriäisiä paikalle, mistä on samalla hyötyä myös kasvimaalle. Samaan trendiin liittyy myös luonnonmukaisuus lannoitteissa sekä vähäisempi torjunta-aineiden käyttö”, Väänänen toteaa.

”Myös puutarhassa käytettävälle muoville on tullut uusia ekologisempia vaihtoehtoja, kuten BioProffan lampaanvillasta valmistetut Pihavilla-tuotesarjan biohajoavat hallasuojat, rikkaruoho- ja lavakaulusmatot sekä etanajarrut, joista ennustamme yhtä tämän kesän hittiä”.

*Lähde: S-ryhmän asiakastutkimus: Hintojen nousun vaikutus ostokäyttäytymiseen, 3/2023, vastaajamäärä 3513, Feelback Group

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Marko Väänänen, Prisman raudan ja pihan myyntipäällikkö, marko.vaananen@sok.fi, puh. 0107681637

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

http://www.s-ryhma.fi

S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt. ​ 

Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta. ​ 

Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa. ​​ 

#parempipaikkaelää

SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.

Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Prisman ja Sokoksen noutopiste joka kylään – S-ryhmä valjastaa suurimman valttinsa asiakasomistajien eduksi7.5.2025 15:05:37 EEST | Tiedote

Asiakkaat voivat tulevaisuudessa noutaa Prisman ja Sokoksen verkkokaupan ostoksensa S-ryhmän ruokakauppoihin tulevista ässänvihreistä noutolokerikoista ympäri Suomen. S-ryhmässä on kehitetty suosittua käyttötavarakaupan verkkokauppojen myymälänoutoa usean vuoden ajan ja tällä hetkellä myymälänouto toimii Prismoissa ja Sokoksissa. Tulevina vuosina mukaan valjastetaan S-ryhmän ainutlaatuisen laaja toimipaikkaverkosto, jotta asiakkaiden arki helpottuu entisestään. Tarkoituksena on toimittaa tuotteet asiakkaille nopeasti, edullisesti ja harppauksen ekologisemmin.

S-ryhmän ruokakaupoissa kiinnitetään huomiota muovikassien kulutukseen: kestokassin hinta alas, muovikassin hinta ylös5.5.2025 07:55:00 EEST | Tiedote

S-ryhmän ruokakaupoissa tehdään toimenpiteitä muovikassien määrän vähentämiseksi. Tästä päivästä alkaen kaikissa marketkaupan ketjuissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) tarkistetaan eri kassivaihtoehtojen hintoja ja esillepanoja niin, että muovikassien hintaa nostetaan, kestokassin hintaa lasketaan ja paperikassi säilyy kassalta jo löytyneistä kassivaihtoehdoista edullisimpana. Kassoille sijoitetaan tarjolle myös edullisia ja muovimäärältään ohuempia jätekassirullia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye