Uudet professorit esittäytyvät Oulun yliopistossa maanantaina 24.4.

Millainen on langattoman viestinnän tulevaisuus ja mitä tietoturvariskejä siihen liittyy? Tulevaisuudessa langattomien tiedonsiirtojärjestelmien käyttö kasvaa edelleen ja moniantennisignaalinkäsittelyä tullaan käyttämään yhä enemmän. Tämä tekniikka mahdollistaa esimerkiksi 5G-verkon nopeuden kasvattamisen, jolloin tiedonsiirto on entistä nopeampaa ja luotettavampaa. Tietoliikennejärjestelmien uudet ominaisuudet avaavat kuitenkin aina myös uusia uhkia kyberhyökkäyksille. Kasvava tutkimusalue langattomien verkkojen tietoturvan tutkimuksessa liittyykin esimerkiksi verkon toimintojen automatisoinnissa käytettyjen tekoälymenetelmien haavoittuvuuksien tutkimiseen. Professorit Antti Tölli ja Mika Ylianttila luennoivat tulevaisuuden langattomasta viestinnästä.
Entä millaisia tietotyön osaajia Suomi tarvitsee jatkossa? Oulun yliopisto uusi työelämäprofessori Kari-Pekka Heikkinen kertoo luennossaan Oulun yliopistoon rakenteilla olevasta monialaisesta innovaatio- ja tuotekehittämisen maisteriohjelmasta, jonka tavoitteena on tuoda tietotyöläisten maisterikoulutus, elinkeinoelämä ja tutkimus yhteen. Psykologian professori Julia Jäkel puolestaan luennoi riskeistä ja resilienssistä eri elämänvaiheissa. Jäkel tutkii, miten varhaisvaiheen riskit, kuten liian aikaisin syntyminen tai maahanmuuttajatausta vaikuttavat lapsiin, nuoriin ja aikuisiin.
Uusien professorien juhlaluennot on perinteinen akateeminen juhla, jossa vastikään tehtäviinsä valitut professorit esittäytyvät tiedeyhteisölle, sidosryhmilleen sekä suurelle yleisölle. Juhlaluentoja järjestetään Oulun yliopistossa kahdesti lukuvuodessa. Tämänkertaisessa tilaisuudessa esiintyy neljä uutta professoria kolmesta eri tiedekunnasta eli kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnasta, tieto- ja sähkötekniikan tiedekunnasta sekä teknillisestä tiedekunnasta.
Tilaisuuden avaa tutkimusrehtori Taina Pihlajaniemi, minkä jälkeen tiedekuntien dekaanit esittelevät uudet professorit kuulijoille. Kukin professori kertoo alastaan yleistajuisella luennolla, jonka kesto on noin 10 minuuttia.
Ohjelma:
Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta:
Professori Julia Jäkel, psykologia: Risk and resilience across the life course
Tieto- ja sähkötekniikan tiedekunta:
Professori Antti Tölli, langaton tietoliikennetekniikka: Moniantennisignaalinkäsittely langattomissa tiedonsiirtojärjestelmissä
Professori Mika Ylianttila, langattomien verkkojen turvallisuus: Langattoman viestinnän tietoturva
Teknillinen tiedekunta:
Työelämäprofessori Kari-Pekka Heikkinen, tuote- ja innovaatiokehittäminen: Suomi tarvitsee monialaisia tietotyön osaajia
Juhlaluentotilaisuus on kaikille kiinnostuneille avoin. Tilaisuutta voi seurata myös YouTube-kanavallamme. Tervetuloa!
Yhteyshenkilöt
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Yhteistyösuhteiden vararehtori Petteri Alahuhta: ”Tekoälytyökalut mullistavat yrittäjyyden - edun saavat ne, jotka eivät keskity vain säästämään”29.10.2025 11:01:57 EET | Tiedote
Oulun yliopistossa järjestettävä Business Forum tuo yhteen satoja liiketaloudesta ja talouskasvusta kiinnostuneita vaikuttajia, asiantuntijoita, yrittäjiä ja tutkijoita. Keskustelujen keskiössä on tekoäly. Yliopiston yhteistyösuhteiden vararehtori Petteri Alahuhta näkee tekoälyssä talouskasvulle käyttämätöntä potentiaalia.
Oulun korkeakoulut avaavat ovensa tuleville opiskelijoille29.10.2025 05:53:00 EET | Tiedote
Oulun yliopisto ja Oulun ammattikorkeakoulu (Oamk) järjestävät Hakijan päivät 2025 Linnanmaan kampuksella 5.–6. marraskuuta 2025 klo 9–15. Tapahtuma tarjoa mahdollisuuden tutustua koulutustarjontaan ja opiskelijaelämään.
Oulun yliopistolle rahoitusta liikuteltavan vetytankkauspisteen hankintaan - kylmät olosuhteet keskiössä28.10.2025 13:02:00 EET | Tiedote
Oulun yliopiston kauppakorkeakoulun johtama monitieteinen hankekokonaisuus on saanut 3 miljoonan euron rahoituksen tutkimukseen, joka kehittää vihreän vedyn hyödyntämistä raskaassa maantieliikenteessä ja tähän liittyvän infrastruktuurin kehittämistä.
Kutsu: Kansallinen lumiseminaari järjestetään Oulussa 30.-31.10. - Tule kuulemaan ajankohtaisesta lumitutkimuksesta ja tutkimustuloksista28.10.2025 10:58:45 EET | Kutsu
Oulun yliopisto järjestää kansallisen Lumiseminaarin Oulussa hotelli Lasaretissa. Seminaari kokoaa yhteen alan asiantuntijat ja tutkijat keskustelemaan lumeen liittyvästä tieteellisestä tutkimuksesta, yhteiskunnallisista näkökulmista ja lumen merkityksestä vesivaroille. Seminaarissa päästään tutustumaan lumen mittausteknologiaan sekä kuulemaan lumiaiheisia esityksiä.
Ilmastonmuutoksen asiantuntijoita medialle28.10.2025 10:13:42 EET | Tiedote
Ilmastonmuutos ja luontokato ovat aikamme suurimpia haasteita. YK:n ilmastokokous (COP30) järjestetään 10.–21.11.2025 Belémissä, Brasiliassa. Oulun yliopistosta löytyy laaja joukko asiantuntijoita, jotka tarjoavat tutkittua tietoa ja tuoreita näkökulmia globaaleihin kysymyksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
