Kaikki HSY:n Sortti-asemat palvelevat neljänä kevätlauantaina
24.4.2023 08:31:58 EEST | HSY | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelujen Sortti-asemat palvelevat poikkeuksellisesti neljänä seuraavana lauantaina 29.4., 6.5., 13.5. sekä 20.5. klo 10–18. Lauantaiaukiolot laajenevat keväällä neljän viikon ajaksi Jorvaksen, Kivikon ja Ämmässuon Sortti-asemille.
- Kotien ja pihojen kevätsiivoilut ovat täydessä vauhdissa ja haluamme helpottaa asukkaiden lajittelumahdollisuuksia, jos jotkut eivät ehdi Sortti-asemille arkisin. Olemme iloisia, että kevätaukiolot onnistuvat jälleen useamman poikkeusvuoden jälkeen, kertoo toimintovastaava Eetu Keinänen.
Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemat sekä Koivukylän Sortti-pienasema palvelevat kaikkina tavallisina viikonloppuina la–su kello 10–18. Arkisin Sortti-asemat ovat avoinna klo 7–21. Sortti-pienasema palvelee arkisin viereisen Kierrätyskeskuksen aukioloaikoina klo 9–21.
- Konala on ollut ylivoimaisesti suosituin Sortti-asemamme, mutta samalla altis ajoittaisille ruuhkille. Aloitimme Ruskeasannan viikonloppuaukiolot tammikuussa ja siellä asiointi on alueen laajuuden ansiosta mutkattomampaa. Suosittelemme hyödyntämään muidenkin asemien lauantaiaukioloja, jotta Konalassa vältyttäisiin pahemmilta kevätruuhkilta, Keinänen vinkkaa.
Toukokuun juhlapäivät tuovat pieniä poikkeuksia aukioloihin. Kaikki Sortti-asemat ovat suljettuina vappuaattona ja -päivänä 30.4.–1.5. sekä helatorstaina 18.5.
Koivukylän Sortti-pienasema on avoinna vappuaattona 30.4. ja helatorstaina klo 10–18, mutta vappupäivänä sekin on suljettu.
Maksuttomat jätteet ja asiointia nopeuttava eSortti-palvelu
Asukkaat voivat tuoda Sortti-asemille muun muassa valmiiksi lajiteltua rakennus- ja puutarhajätettä sekä suurempia jätekuormia, joita ei voi lajitella kiinteistöjen jäteastioihin. Useimmat jätelajit ovat maksullisia, mutta asemille voi tuoda maksutta erikseen lajiteltuja:
- kartonkia ja pahvia
- kodin vaarallisia jätteitä, kuten maaleja, öljyjä ja akkuja
- lasipakkauksia (pullot ja purkit)
- metalliromua
- keräyspaperia
- sähkö- ja elektroniikkalaitteita.
Asiointia Sortti-asemilla voi nopeuttaa käyttämällä eSortti-palvelua, jonka kautta tuotavat jätteet voi ilmoittaa ja maksaa ennen asemalla asiointia. Tällöin asiakas pääsee ajamaan sisälle asemalle itsepalveluasiointiin tarkoitettua kaistaa pitkin ja välttyy jonottamiselta Info-pisteelle. Palvelua on kätevää käyttää erityisesti puutarhajätekuormien tai yksittäisten huonekalujen maksamisessa.
Sortti-asemille tuodut jätteet hyödynnetään uusien tuotteiden raaka-aineena tai jätevoimalassa energiana.
Lisätiedot:
Eetu Keinänen, HSY, toimintovastaava, eetu.keinanen@hsy.fi, 050 3832 646.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eetu KeinänenToimintovastaavaHSY
Puh:050 3832 646eetu.keinanen@hsy.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Ämmässuolta löytyy tilaa luonnolle ja kiertotalouden edistämiselle – niityt ja lintujen tekopesät tukevat uhanalaisia lajeja19.5.2026 08:44:55 EEST | Tiedote
HSY on edistänyt luonnon monimuotoisuutta Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa rakentamalla pääskyhotellin uhanalaisille pääskyille sekä tekopesät kattohaikaralle ja huuhkajalle. Vanhan kaatopaikan päälle perustettu kukkiva keidas tarjoaa sopivan elinympäristön erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille. Teolliselle alueelle mahtuu useita luonnon kohteita, vaikka siellä on monenlaisia toimijoita edistämässä jätehuoltoa ja kiertotaloutta. Ämmässuolla käsitellään myös pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte lannoitteeksi maatalouteen.
Taloyhtiöt on rakennettu ilmastoon, jota ei enää ole12.5.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Ilmastonmuutos on muuttanut merkittävästi niitä olosuhteita, joihin valtaosa suomalaisista taloyhtiöistä on aikanaan rakennettu. Pitkittyneet hellejaksot sekä lisääntyneet sade- ja sulamisvedet haastavat kiinteistöjen kuntoa ja arvoa sekä asumismukavuutta. HSY:n koordinoimassa Taloyhtiöt muuttuvassa ilmastossa (TALVI) -hankkeessa on kehitetty maksuttomia työkaluja, jotka auttavat taloyhtiöitä varautumaan ilmastonmuutokseen käytännönläheisesti.
Harmittomilta tuntuvat vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa vaaratilanteita Sortti-asemilla11.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Väärin lajitellut vaaralliset jätteet, kuten akut, paristot ja aerosolipullot, voivat aiheuttaa tulipaloja ja vaaratilanteita Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n Sortti-asemilla sekä jätteen kuljetuksen ja käsittelyn aikana. Siksi vaaralliset jätteet ja akulliset sähkölaitteet tulee aina toimittaa asianmukaisiin keräyspisteisiin. Kodin vaaralliset jätteet voi tuoda Sortti-asemille maksutta.
Vettä voi käyttää taas normaalisti Pohjois-Espoon alueella30.4.2026 07:51:06 EEST | Tiedote
Terveydensuojeluviranomainen on purkanut keittokehotuksen Pohjois-Espoon alueella 30.4.2026 klo 7.30. Vesinäytteet ovat puhtaat, joten vettä voi jälleen käyttää normaalisti.
Juomaveden keittokehotus jatkuu Pohjois-Espoon alueella29.4.2026 14:24:57 EEST | Tiedote
Juomavesi täytyy edelleen keittää Pohjois-Espoossa. Keittokehotus koskee seuraavia alueita: Juvanmalmi, Kalajärvi, Lahnus, Luukki, Korpilampi, Niittymäki, Odilampi, Perusmäki, Pirttimäki ja Punametsä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme