Insinööriliitto: Työkyvyn ylläpito vähentää säästötarvetta
Puheenjohtaja Samu Salon mukaan työhyvinvointi ja työssäjaksaminen ovat julkisista menoista puhuttaessa miljardiluokan kysymys.
– Vaalien alla ja niiden jälkeen on puhuttu paljon säästöistä ja mistä leikataan. Huomiota pitäisi samaan aikaan kiinnittää siihen, miten vältetään tulevia kuluja. Työhyvinvointi kuuluu asioihin, joiden parantaminen vähentää tulevilta hallituksilta sekä säästökohteiden etsimistä ja tarvetta korottaa kokonaisveroastetta, hän sanoo.
Salo muistuttaa, että työkyvyttömyyseläkkeelle siirtyy vuosittain lähes 18 000 henkilöä. Mielenterveydestä aiheutuvista poissaoloista on tulossa kasvava ongelma, niiden takia menetetään jopa 18 miljoonaa työpäivää joka vuosi.
– Työhyvinvoinnin ja työssäjaksamisen ongelmat aiheuttavat erilaisten etuuksien ja palvelujen tarpeen kautta julkiselle sektorille miljardeihin euroihin nousevat kustannukset. Säätytalolla kannattaakin muistaa, että työhyvinvointi ei ole hallitusohjelman marginaaliin kirjoitettavaa sanahelinää, vaan mitä suuremmassa määrin talouden kovaa ydintä.
Salo painottaa, että kyse ei ole vain rahasta. Kyse on myös inhimillisyydestä, ihmisten hyvinvoinnista ja osallisuudesta.
– Työssäjaksamisen ongelmat heijastuvat ihmisten ja perheiden arkeen monin tavoin, Salo muistuttaa.
Hänen mukaansa työhyvinvoinnin eteen voidaan tehdä lainsäädännön kautta paljon. Työturvallisuuslaki kaipaa uusimista niin, että se ottaa huomioon psykososiaalisen kuormituksen.
– Asiantuntijoiden mahdollisuuksia hallita työaikaansa on parannettava, etätöiden sääntelyäon kehitettävä, matkustamisesta aiheutuvaa rasitusta on huomioitava nykyistä paremmin. Asialistaa riittää. Jos uudella hallituksella vain on halua, sillä on miljardien eurojen paikka kääntää suomalaisen työhyvinvoinnin suuntaa, Salo sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
puheenjohtaja Samu Salo 040 184 2290
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 70 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Insinööriopiskelijoiden palkkataso nousi mutta työllisyys heikkeni8.12.2025 08:30:46 EET | Tiedote
Kesätyöpaikan saaminen oli opiskelijoille viime vuonna vaikeampaa kuin edellisenä kesänä. Mediaanipalkka kuitenkin nousi, ja palkkatilanne otettiin huomioon uusissa palkkasuosituksissa.
Maria Mäkynen Insinööriliiton yhteiskuntasuhdejohtajaksi12.11.2025 09:50:51 EET | Tiedote
Insinööriliiton hallitus on valinnut Maria Mäkysen liiton yhteiskuntasuhdejohtajaksi 1. joulukuuta 2025 alkaen. Mäkysen vastuulle kuuluvat liiton yhteiskuntasuhteet, viestintä, markkinointi ja tutkimus.
Lähes joka kolmas kiinnostunut AMK-tohtorin tutkinnosta10.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Vaativimmissa tehtävissä työskentelevillä on useammin YAMK-tutkinto kuin alemmissa toimiasemissa työskentelevillä.
Epävarmuus suomalaisilla työmarkkinoilla kasvaa23.10.2025 14:18:56 EEST | Tiedote
Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salon mielestä maan hallitus kylvää lisää myrkkyä suomalaisille työmarkkinoille esittämällä henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista. Jos eduskunta hyväksyy hallituksen tänään sille antaman esityksen, jatkossa henkilökohtaisen irtisanomisen perusteeksi riittää pelkkä asiallinen peruste nykyisen asiallisen ja painavan perusteen sijaan.
Teollisuus kasvaa, seuraavaksi odotetaan työllisyyden kasvua10.10.2025 08:54:15 EEST | Tiedote
Teollisuuden uusien tilausten arvo ja tuotannon volyymi ovat molemmat kasvussa. Tuotannon kasvu näkyy ennen pitkää myös työpaikkojen määrässä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
