Kokoomuksen Tere Sammallahden vappupuhe
1.5.2023 19:52:48 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Rakkaat suomalaiset,
Tänäkin vappuna Suomi juhlii työväkeä. Työväkeä, joka omalla ahkeruudellaan elättää niin itsensä kuin heidätkin, jotka vasta valmistautuvat elämänsä mittaiseen työurakkaan. Ja heidät, jotka ovat jo työuransa tehneet. Sekä tietysti heidät, joka eivät syystä tai toisesti työhön kykene. Työväkeä, jonka uutteruudella tämä maa aikoinaan rakennettiin ja jonka vaivannäöllä se pidetään pystyssä tulevaisuudessakin. Työväkeä, joka on kiistatta kiitoksensa ja juhlapäivänsä ansainnut.
Hyvät ystävät, valitettavasti vaara uhkaa jokaista ahkeraa suomalaista.
Yhtäältä valtio on asettanut lähes maailman kovimman verotaakan uutteran suomalaisen harteille. Se on yksiselitteisesti kohtuutonta ja väärin. Pöhöttyneestä julkisesta sektoristamme on tullut itsetarkoitus, hyvinvointiamme rotan lailla nakertava ja alati paisuva hallintokolossi. Niinpä valtiovarainministeriön ennusteen mukaan pelkästään valtion alijäämä uhkaa nousta jo 15 miljardiin euroon vuoteen 2027 mennessä. Me kaikki tiedämme, ettei näin voi jatkua. Suomalaisen työntekijän etua on suojeltava leikkaamalla julkisia menoja ja alentamalla työn verotusta.
Suomeen pitää juurruttaa uudestaan ajatus, että työnteolla tienatut eurot ovat lähtökohtaisesti työntekijän omia rahoja. Noista rahoista valtio voi oikeutetusti ottaa vain sen osuuden, mikä on täysin välttämätöntä valtion ydintehtävien ylläpitämiseksi, ei yhtään enempää.
Toisaalta työhön haluavien ja työhön jo päässeiden elämiä yrittää kaikin keinoin vaikeuttaa ammattiyhdistysliike. Näiden työn vihollisten ajaman tiukan työmarkkinasääntelyn takia sadattuhannet suomalaiset on viime vuosikymmeninä tuomittu työttömyyteen. Valtava määrä suomalaisia on menettänyt osan tai jopa koko elämänsä työttömyyden kiroukselle, joka lopulta on murrettavissa hyvin yksinkertaisilla keinoilla. Esimerkiksi Tanskassa 1990-luvun jälkimainingeissä kätilöity Flexicurity-malli pelasti maan velkakurimukselta ja osaltaan teki tanskalaisista lähes kolme kertaa suomalaisia varakkaampia.
Irtisanomissuojan poisto, työehtosopimusten yleissitovuuden keventäminen, toimivat työvoimapalvelut ja ansiosidonnainen työttömyysurva yhdessä loivat kannustimet, joiden myötä yrittäjien kannattaa työllistää ja työntekijöiden kannattaa etsiä aktiivisesti töitä. Tanskassa nämä uudistukset tehtiin ammattiyhdistysliikkeen myötävaikutuksella. Siinäpä ajateltavaa kaikille meille, jotka olemme viime viikkoina jälleen saaneet kuunnella kolmikantasopimista vaativien ay-pomojen lakkouhkauksia.
Rakkaat ystävät,
Meillä on pitkä liuta loistavia keinoja suomalaisten saamiseksi työn syrjään kiinni. Otetaan ne kaikki käyttöön. Yhteisenä pitkän aikavälin tavoitteenamme olkoon työn verotuksen poistaminen kokonaan. Samoin työn ja hyvinvoinnin kolmikantaiselle rajoittamiselle on laitettava stoppi. Nostetaan yhdessä työnteon ja ahkeruuden eetos taas siihen ylimpään kunniaan, joka sille kuuluu.
Lopuksi, sallinnette minun esittää nöyrimmät kiitokseni kaikille teille, jotka työllänne teette tästä Suomesta maailman parhaan maan elää. Kiitos ahkerille suomalaisille.
Mitä parhainta vappua teille kaikille!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tere Sammallahti
Puh:050 4360 965tere.sammallahti@eduskunta.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa ja Laiho: Syöpästrategian toimeenpanon jatkaminen seuraavalla hallituskaudella on välttämätöntä10.5.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Syöpään sairastuu Suomessa vuosittain 35 000 ihmistä, ja määrä kasvaa. Silti Suomi oli pitkään harvinainen poikkeus EU-maissa vailla kansallista syöpästrategiaa. Marraskuussa julkaistu strategia korjaa tämän puutteen – nyt kokoomusedustajat Sarkomaa ja Laiho haluavat varmistaa, että työ jatkuu myös seuraavalla hallituskaudella.
Kokoomuksen Partanen: Keskustan lääke luottamuspulaan on ahkerimpien suomalaisten eläkkeiden leikkaaminen9.5.2026 10:12:37 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kritisoi keskustan eläkekattoavausta voimakkaasti. Partasen mukaan keskustan viesti tarkoittaa käytännössä sitä, että pitkän työuran tehneiden, korkeasti koulutettujen ja eniten eläkemaksuja maksaneiden suomalaisten eläkkeitä leikattaisiin samalla, kun työnteon kannusteita heikennettäisiin.
Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi8.5.2026 15:51:06 EEST | Tiedote
Pertti Hemmilä nousee kokoomuksen kansanedustajaksi. Hemmilä on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja aloittaa kansanedustajana maanantaina 11.5.
Ville Valkonen Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajaksi7.5.2026 15:30:44 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi torstaina 7.5. kokouksessaan ryhmän 2. varapuheenjohtajaksi Ville Valkosen. Valkonen on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja toiminut kansanedustaja vuodesta 2022 lähtien.
Kokoomuksen Heikkinen: Velan korkolasku uhkaa jo suomalaisten palveluita – “Tämä on järkyttävä luku”6.5.2026 15:00:15 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Janne Heikkinen sanoo, että Suomen talouspolitiikassa on kyse lopulta sukupolvien välisestä oikeudenmukaisuudesta. Hänen mukaansa Orpon hallituskauden aikana päätetty velkajarru on välttämätön päätös, jotta hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus, turvallisuus ja lasten tulevaisuus eivät jää kasvavien korkomenojen alle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme