Kasvuyritykset hakevat kasvua Pohjoismaista ja Euroopasta

Puolet kasvuhaluisista pk-yrityksistä tekee kansainvälistä kauppaa. Vientikaupan suurin markkina-alue on Pohjoismaat, selviää Kasvu Openin vuoden 2023 kasvuyritysdatasta.
Kasvuyritysdatan mukaan enemmistö kansainvälisistä vientikauppaa tekevistä pk-yrityksistä toimii Pohjoismaiden lisäksi EU- ja ETA-maissa.
Kansainvälisen liiketoiminnan asiantuntijayritys Export Makerin partneri Suvi Metsola sanoo, että vientimaat ja yritysten osuus eivät yllätä viennin asiantuntijaa.
- Lukema on aika matala, mutta vastaa sitä mitä julkisuudessa on tuotu esiin. Vientikauppa on liian harvojen yritysten varassa. Pk-yritysten osuus ulkomaankaupasta on pieni verrattuna esimerkiksi Ruotsiin tai Tanskaan, Metsola sanoo.
Kiinnostus vientiin on kasvanut
Kasvu Openin toimitusjohtaja Jaana Seppälän mukaan vuonna 2022 alle puolet (40 %) pk-yrityksistä kertoi tekevänsä kansainvälistä vientikauppaa.
Suuria eroja viennin kohdemaissa ei ole syntynyt, vaikka vientiyritysten määrä on kasvanut 50 prosenttiin.
- Viime vuotta enemmän yrityksiä kiinnostavat Pohjoismaat, EU-alue, Yhdysvallat ja Kanada. Merkittävästi kiinnostusta herättävät Australian ja Uuden-Seelannin sekä Japanin markkinat. Muut markkina-alueet, kuten Lähi-Itä, Kiina ja Intia, kiinnostavat vähemmistöä yrityksistä, Seppälä sanoo.
Kasvuyritysdatan mukaan puolet (50 %) suomalaisista pk-sektorin yrityksistä keskittyy toimimaan kotimaan markkinoilla. Monen yrityksen kasvusuunnitelmissa on kuitenkin mukana markkinaselvitys, ja sen pohjalta valinta mahdollisista, kansainvälisistä markkina-alueista.
Kasvu Openin kasvuyritysdata kokoaa tietoa kotimaisista pk-sektorin kasvuyrityksistä. Uutisen lähteenä on käytetty 229 yrityksen dataa, joka on kerätty vuoden 2023 aikana sekä vuoden 2022 kasvuyritysdataa.
LISÄTIEDOT
Jaana Seppälä
toimitusjohtaja, Kasvu Open
050 304 6794
jaana.seppala@kasvuopen.fi
Suvi Metsola
partneri, Export Maker Oy
040 731 0223
suvi.metsola@exportmaker.fi
exportmaker.fi/
Yritysnäkökulma, -haastateltava:
Tatu Kuivalahti
toimitusjohtaja, Custobar
050 3859915
tatu@custobar.com
www.custobar.com/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaana SeppäläToimitusjohtaja
Puh:050 304 6794jaana.seppala@kasvuopen.fiKuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kasvu Open yhdistää kasvuhaluiset yritykset ja kasvun sparraajat. Visiomme on auttaa jokaista suomalaista yritystä tavoittamaan omat hullunrohkeat unelmansa.
Vuonna 2018 Kasvu Openille myönnettiin Tasavallan presidentin kansainvälistymispalkinto sekä European Enterprise Promotion Award, joka on Euroopan komission jakama tunnustus menestyksekkäimmille yritystoiminnan ja yrittäjyyden edistäjille.
Kasvu Openilla on Suomalaisen Työn Liiton myöntämä Yhteiskunnallinen Yritys -merkki.
Kasvu Openin valtakunnalliset kumppanit ovat: Nordea, Business Jyväskylä, If, Inhouse Group, BioPaavo, Suomalaisen Työn Liitto, Technopolis, Varma, Yksityisyrittäjäin säätiö ja Yritysjuristi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kasvu Open
Pk-yritykset tähtäävät hurjiin kasvulukemiin – Sparraukseen mukaan 165 yritystä25.4.2025 12:03:23 EEST | Tiedote
Kasvu Openin järjestämään Kasvupolku-sparrausohjelmaan on valittu 165 pk-yritystä. Ohjelmaan valitut yritykset tavoittelevat yhteensä mittavaa 405 miljoonan euron liikevaihdon kasvua seuraavan kolmen vuoden aikana. Tällä hetkellä yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on 240 miljoonaa euroa.
Kasvu Open ja Boardio: Yhteistyö tukee kasvuyritysten kansainvälistymistä13.3.2025 16:53:47 EET | Tiedote
Kasvu Open ja Boardio ovat aloittaneet yhteistyön, jonka tavoitteena on tarjota suomalaisille kasvuyrityksille entistä parempia mahdollisuuksia menestyä kansainvälisillä markkinoilla.
Vuoden kasvuyritys 2025 valitaan lokakuussa11.3.2025 09:30:58 EET | Tiedote
Vuoden kasvuyritys 2025 valitaan julkistetaan 29. lokakuuta kasvuyritystapahtuma Kasvu Open Karnevaalin yhteydessä. Tittelistä kisaava kymmenikkö julkaistaan 16.10.2025.
SUPERFINNS 2025 – katso ohjelmaan valitut 15 kasvuyritystä26.2.2025 12:00:00 EET | Tiedote
SUPERFINNS-ohjelmaan valittiin 15 yritystä. Valintakriteerit olivat: markkinapotentiaali, kasvukyky, referenssit ja tiimi. Valinnat tehnyt tuomaristo painotti valinnoissaan yritysten skaalautumiskykyä ja globaalia markkinapotentiaalia.
Vedyn aika on nyt! – Seed Village kiihdyttää vetyinnovaatioita11.2.2025 16:15:24 EET | Tiedote
Seed Village on TKI-painotteinen sparrausohjelma, joka vauhdittaa vetyyn linkittyvien innovaatioiden kehitystä. Maksuton ohjelma yhdistää innovatiiviset yritykset asiantuntijoihin ja alan edelläkävijöihin. Hakuaika 11.2.-15.4.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme