Tulli epäilee 2 miljoonan euron törkeää veropetosta savukkeiden laittomassa maahantuonnissa
Tulli on takavarikoinut rikostutkintaan liittyen yhdessä Viron tullilaitoksen kanssa kaksi rahtilähetystä, joissa oli yhteensä liki puoli miljoonaa savuketta. Takavarikot ovat osa rikoskokonaisuutta, jossa epäillään tuodun Suomeen yli 20 kerralla yhteensä noin 6 miljoonaa savuketta maalis-joulukuussa 2022.
Tutkinnassa olevassa tapauksessa osa takavarikoiduista savukkeista on todettu tuoteväärennöksiksi. Rahtilähetyksistä ei tehty maahantuonti-ilmoituksia eikä maksettu veroja, ja tällä epäillään saavutetun noin kahden miljoonan euron verohyöty.
Savukkeiden laitonta maahantuontia paljastuu entistä enemmän posti- ja pikarahtiliikenteessä sekä kaupallisessa tavaraliikenteessä. Tavaraliikennevirrat ovat muuttuneet Venäjälle asetettujen pakotteiden myötä, kun ajoneuvo- ja henkilöliikenne Suomen ja Venäjän välillä on vähentynyt merkittävästi.
– Rikolliset yrittävät hyödyntää laillisia liikennevirtoja savukkeiden laittomassa maahantuonnissa, ja valvontamme perusteella nämä tapaukset ovat lisääntyneet. Kansainvälinen yhteistyö on ammattimaisen rikollisuuden paljastamisessa tärkeää, ja tässä esitutkinnassamme olevassa kokonaisuudessa yhteistyö Viron tullilaitoksen kanssa on ollut erityisen merkittävää, kertoo tutkinnanjohtaja Mari Sarahete.
Esitutkinnan aikana on Suomessa ja Virossa otettu kiinni viisi henkilöä, joista neljä on ollut tutkintavankeudessa. Henkilöiden epäillään osallistuneen savukkeiden hankintaan ja lähettämiseen Virosta Suomeen. Tutkinnan perusteella savukkeita on levitetty ainakin Päijät-Hämeen ja Pohjois-Karjalan alueilla.
Tulli on tutkinut rikosasiaa törkeänä veropetoksena ja laittomaan tuontitavaraan ryhtymisenä. Esitutkinta on valmistumassa, ja asia siirretään syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari Sarahete, tulliylitarkastaja, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta: p. 0295 527 150, viestinta(a)tulli.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli, KRP ja Lounais-Suomen poliisilaitos paljastivat mittavan huumausaineiden levitysorganisaation Turussa17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tulli, Keskusrikospoliisi ja Lounais-Suomen poliisilaitos tutkivat vuosien 2023–2025 aikana laajamittaista huumausaineiden maahantuonti- ja levityskokonaisuutta, jossa Suomeen on vuosien 2023 ja 2024 aikana tuotu yhteensä noin 7 miljoonaan euron arvosta huumausaineita.
Tulli takavarikoi 135 000 kappaletta huumelääkkeitä Helsingin Länsisatamassa – alkuvuoden takavarikkomäärät ennätyslukemissa3.9.2025 08:14:00 EEST | Tiedote
Tulli takavarikoi kesäkuussa 2025 maahan saapuneesta henkilöautosta, rakenteisiin kätkettynä, noin 135 000 kappaletta erilaisia huumelääkkeitä. Niiden arvo katukaupassa olisi ollut noin 300 000 euroa. Tulli on takavarikoinut huumelääkkeitä merkittävästi enemmän tammi–kesäkuussa 2025 kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
Tullin alustarkastukset ovat osa rajat ylittävien tavaravirtojen valvontaa28.8.2025 17:27:56 EEST | Tiedote
Tullin alustarkastuksilla turvataan yhteiskuntaa, kansainvälistä kauppaa ja Suomen turvallisuutta. Riskiprofilointiin perustuvien tarkastusten tavoitteena on varmistaa, että Suomeen tulevat alukset noudattavat maahantuonnin kieltoja ja rajoituksia.
Tullin uudet robotit ja tutkimuslaitteet kiihdyttävät rikostutkimuksia28.8.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Tullilaboratorion uudet robotit työskentelevät ihmiseen verrattuna väsymättä ja kykenevät suorittamaan työnsä aina täsmällisesti samalla tavalla. Uusilla tutkimuslaitteilla saadaan entistäkin yksityiskohtaisempaa mittaustietoa huumeista, dopingaineista ja lääkkeistä.
Tulli tehostaa elintarvikkeiden valvontaa Helsingin satamissa11.8.2025 11:33:31 EEST | Tiedote
Tulli tehostaa elintarvikevalvontaa afrikkalaisen sikaruton vuoksi Helsingin satamissa 12.8.–30.9. Valvonta kohdistuu etenkin Virosta tulevaan matkustajaliikenteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme