Över en halv miljon sårvårdsbehandlingar per år inom HUS område
Långvariga dåligt läkande sår förekommer hos ungefär en procent av personer över 50 år. De direkta kostnaderna för sår är cirka 2–5 procent av hälso- och sjukvårdens totala kostnader och de är av samma storlek som vårdkostnaderna för fetmabehandling eller cancersjukdomar. Baserat på en kartläggning gjord av Lojo sjukhus och aktörerna inom primärvården inom dess område, genomförs över en halv miljon sårvårdsbehandlingar vid HUS områdets enheter för hälso- och sjukvård per år.
”Det finns mycket att effektivera vad gäller sårvård. För närvarande är sårvården utspridd på flera aktörer och deras resursbehov inom social- och hälsovården är inte känt”, berättar specialistläkare Milla Kallio vid HUS Sårcentrum.
Kallio konstaterar att alla nya innovationer inom sårvård är marginella jämfört med att de grundläggande funktionerna sköts och att vårdkedjorna fungerar. ”En stor del av såren kan förebyggas och största delen av uppkomna sår kan behandlas inom primärvården. Grundläggande funktioner som förebyggande, lokalbehandling av såret, behandling av svullnad och avlastning borde alla enheter behärska”, säger Kallio.
Även specialkunskaper behövs både inom primärvården och inom den specialiserade sjukvården. ”Inom primärvården har en koncentration av kompetensen till såravdelningar och -mottagningar visat sig fungera. Inom den specialiserade sjukvården omfattar våra uppgifter bland annat sår som misstänks vara orsakade av artärsjukdom, infektioner som kräver sjukhusvård, sår som kräver operation samt sår vars orsak förblir okänd”, berättar avdelningsöverläkare inom plastikkirurgi Heli Lagus.
Bra resultat genom att utöka nätverk och kompetens
En högklassig svensk befolkningsbaserad studie publicerad 2015 visade, att en organisering av och ökad kompetens inom nätverket för sårvård ledde till en minskning vad gäller förekomsten av sår trots att befolkningen under samma tid blev äldre och sjukdomar som försämrar läkningen av sår blev allmännare.
”Vi har också goda resultat från Finland. I samkommunen för grundtrygghet Karviainen genomfördes ett utvecklingsprojekt för att öka kunskapen om sårvård och förbättra områdets interna vårdkedja. Antalet sårvårdsbehandlingar vid vårdhemmen, som användes som mätare, minskade till mindre än hälften under projektet”, berättar Lagus.
HUS Sårcentrum grundades för fem år sedan
På HUS Sårcentrum som grundades 2018 arbetar en plastikkirurg, en kärlkirurg, en hudläkare, en allmänläkare under specialistutbildning som genomgår sårutbildning samt två auktoriserade sårvårdare som genomgått högre yrkeshögskoleexamen. Sårcentrums uppgift är att utveckla nätverket för sårvård och främja integrationen av primärvården och den specialiserade sjukvården.
Mera information för media:
Kontaktuppgifter till HUS medietjänst
Kontakter
Specialistläkare Milla Kallio, HUS Gastrocentrum, tfn 050 427 2416
Om
HUS Helsingfors universitetssjukhus är Finlands största aktör inom den specialiserade sjukvården. Vår kompetens är internationellt känd och erkänd. Som universitetssjukhus utvärderar och utvecklar vi ständigt våra behandlingsmetoder och vår verksamhet.
På HUS får nästan 700 000 patienter vård varje år. Hos oss arbetar närmare 27 000 proffs för patientens bästa. Vi ansvarar för ordnandet av specialiserad sjukvård inom Nyland. Dessutom har behandlingen av flera sällsynta och svåra sjukdomar i Finland och inom Södra Finlands samarbetsområde koncentrerats till oss.
HUS – Den främstavården
Följ HUS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HUS
Valviras beslut om tillgången till icke brådskande specialiserad sjukvård är mycket hårt9.10.2025 12:10:08 EEST | Pressmeddelande
Den budgetram som HUS-sammanslutningen har fått gör det inte möjligt att avhjälpa vårdköerna. Målet under 2024–2025 har varit att i bästa fall stoppa en ökning av vårdköerna. Tillgången till vård har ändå förbättrats betydligt.
Valviran päätös kiireettömään erikoissairaanhoitoon pääsystä erittäin ankara9.10.2025 12:10:08 EEST | Tiedote
HUS-yhtymälle annettu talousarvioraami ei mahdollista hoitojonojen purkamista. Vuosina 2024−2025 tavoitteena on ollut parhaimmillaan hoitojonojen kasvun pysäyttäminen. Hoitoonpääsyä on silti onnistuttu parantamaan merkittävästi.
Unga vuxna som genomgått en transplantation i barndomen behöver flera läkemedel mot kroniska sjukdomar9.10.2025 08:13:26 EEST | Pressmeddelande
I en nyligen färdigställd studie framgick det att personer som genomgått en transplantation som barn har högre benägenhet för långvariga sjukdomar än den övriga befolkningen och behöver flera läkemedel mot kroniska sjukdomar än andra personer i samma ålder.
Lapsuudessa elinsiirron saaneet nuoret aikuiset tarvitsevat enemmän lääkkeitä kroonisiin sairauksiin9.10.2025 08:13:26 EEST | Tiedote
Vasta valmistuneessa tutkimuksessa selvisi, että lapsena elinsiirron saaneet ovat muuta väestöä alttiimpia pitkäaikaisille sairauksille, ja tarvitsevat enemmän lääkkeitä kroonisiin sairauksiin kuin muut samanikäiset.
Den palliativa vården för barn utvecklas aktivt8.10.2025 08:39:53 EEST | Pressmeddelande
Palliativ vård för barn och unga är övergripande vård, där hela familjen beaktas. Vi HUS utvecklas den palliativa vården för barn aktivt bland annat inom det europeiska projektet PALLIAKID. Projektets syfte är att ännu bättre än tidigare identifiera patienter som har nytta av palliativ vård.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum