JHL: Koulunkäynninohjaajien asema kirjattava perusopetuslakiin

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL uskoo, että koulunkäynninohjaajan ammattitaitoa voidaan hyödyntää entistä paremmin, kun heidät kiinnitetään osaksi koulun henkilöstöä uudella kirjauksella perusopetuslaissa.
– Moni lapsi tarvitsee oppimiseensa tukea. Perusopetuslain mukaan oppilaalla on oikeus saada opetussuunnitelman mukaisen opetuksen ohella oppilaanohjausta sekä riittävää oppimisen ja koulunkäynnin tukea koko perusopetuksen ajan. Tukea on annettava heti, kun tuen tarve ilmenee, JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine muistuttaa.
Koulunkäynninohjaaja on lapsen ja nuoren arjessa läsnä oleva turvallinen ja läheinen aikuinen. Hänellä on ammatillinen koulutus, pedagoginen osaaminen sekä oikeanlainen tietotaito lasten ja nuorten ohjaamiseen.
– Koulunkäynninohjaajien ammatillista osaamista voitaisiin hyödyntää nykyistä tehokkaammin, kun he näkyvät paremmin laissa ja opetussuunnitelmissa. Nykyisellään koulunkäynninohjaajia ei edes mainita perusopetuslaissa eikä oppimisen tuen ohjeistuksissa, Niemi-Laine harmittelee.
Tuki toteutetaan opettajien sekä muiden tuen ammattilaisten kanssa monialaisessa yhteistyössä. Yhteistyössä tärkeää on niin pedagoginen asiantuntemus kuin lapsen yksilöllisten tuen tarpeiden tuntemus.
– Tällainen yhteistyö auttaa opettajia keskittymään omaan työhönsä ja lisää opettajien työhyvinvointia, kun muut ammattilaiset kuten koulunkäynninohjaajat voivat hoitaa omaa tehtäväänsä opettajan rinnalla.
JHL muistuttaa, että kolmiportaisen tuen malli on kirjattu varhaiskasvatuslakiin ja että oppivelvollisuusikää on nostettu 18 ikävuoteen asti.
– Tämä tarkoittaa opinpolun laajentumista varhaiskasvatuksesta toiselle asteelle asti. Lasten ja nuorten tuen tarpeeseen vastaaminen, kasvun tukeminen, tunnetaitojen ja arjen hallinnan sekä kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin vahvistaminen ja edistäminen vaativat koulunkäynninohjaajan työpanosta koko oppivelvollisuuden ajan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi Niemi-LaineJHL:n puheenjohtaja
Puh:040 702 4772paivi.niemi-laine@jhl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 165 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL: Hallitus aikoo halpuuttaa työntekijöiden työsuhteet11.12.2025 12:46:23 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL vastustaa jyrkästi hallituksen valmistelemia työsopimuslain heikennyksiä. Erityisen huolestunut liitto on julkisella puolella tapahtuvista määräaikaisuuksien ketjuttamisista.
JHL: Hallituksen tekemät SASKin rahoitusleikkaukset heikentävät työelämän ihmisoikeuksia5.12.2025 14:05:40 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n kumppanin Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASKin rahoitusleikkaus heikentää merkittävästi työntekijöiden oikeuksien eteen tehtävää työtä maailmalla. Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Tavion (ps.) johdolla rahoitusta leikataan noin 40% nykytasoon verrattuna.
JHL: Hyvinvointialueiden palvelut on turvattava – Henkilöstön jaksaminen ja potilasturvallisuus vaarassa5.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL on syvästi huolissaan hyvinvointialueiden tilanteesta, kun ne joutuvat turvautumaan laajoihin henkilöstövähennyksiin taloudellisten paineiden vuoksi. Tämä ei ole pelkästään hallinnollinen kysymys: kyse on ihmisten terveydestä, turvallisuudesta ja työntekijöiden jaksamisesta. Ratkaisuksi liitto esittää, että hyvinvointialueiden rahoituslaki avataan. Näin alueille voidaan antaa kohtuullinen lisäaika alijäämien kattamiseen ja kestävien ratkaisujen löytämiseen.
Vankilavirkailijain liitto: Vankeinhoito on kriisissä1.12.2025 14:49:35 EET | Tiedote
Vankilavirkailijain liitto varoittaa vankeinhoidon kriisistä Suomessa. Vankiloiden yliasutus uhkaa turvallisuutta, ja henkilöstön työhyvinvointi on heikentynyt resurssipulan vuoksi. Vartijoiden koulutuspaikkoja on lisätty, mutta työvoiman riittävyys ja turvallisuus ovat yhä haasteita. Työterveyshuolto on myös heikentynyt säästöjen seurauksena.
JHL vaatii: Satakunnan hyvinvointialueen aluevaltuuston ei pidä heikentää pelastustoimen palvelutasoa30.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL vaatii Satakunnan hyvinvointialueen aluevaltuustoa perumaan päätöksen pelastustoimen palvelutason heikentämisestä vuosille 2025–2029. JHL vaatii aikalisää ja selvityksen käynnistämistä vaikutuksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
