Työeläkekuntoutuksen IPS-pilotin myönteinen kehitys jatkuu – 64 prosenttia kuntoutujista on työllistynyt palkkatyöhön

Varma ja valmennusyhtiö Spring House käynnistivät syksyllä 2020 työeläkekuntoutuksen pilotin, jossa mielenterveyskuntoutujien työhönpaluuta tuetaan uudenlaisella IPS-toimintamallilla.
Tuoreiden väliaikatulosten mukaan 64 prosenttia kuntoutujista on solminut pilotin aikana palkkatyösuhteen. Vertailuryhmässä palkkatyöhön on päässyt 38 prosenttia. Koko pilotin ajan IPS-kuntoutujien työllistymisen tulokset ovat olleet huomattavasti paremmat verrattuna perinteiseen ammatilliseen kuntoutukseen.
IPS-pilotissa mukana olevien kuntoutujien keski-ikä on noin 40 vuotta, 60 prosenttia heistä on naisia ja valtaosalla on takanaan työhistoriaa yli 10 vuotta. Pilotin aikana työllistyneiden työt ovat monipuolisia vaihdellen avustavista tehtävistä asiantuntijatyöhön ja yrittäjyyteen.
Tavoitteena IPS-toimintamallin käytön laajentaminen
Varma tähtää IPS-toimintamallin jatkamiseen pilotin jälkeen. Työeläkekuntoutuksen kehittämiseen on pitkään toivottu uusia ratkaisuja, ja IPS vaikuttaa sopivan hyvin työeläkevakuuttajan tarjoaman ammatillisen kuntoutuksen palveluksi.
– Haluamme Varmassa olla vahvasti mukana kehittämässä ammatillista kuntoutusta paremmin mielenterveyskuntoutujille sopivaksi. Koemme tärkeäksi nopean työhön palaamisen mahdollistamisen tarjoamalla kattavaa tukea. IPS-toimintamallin tavoitteena on tukea kuntoutujaa palkkatyöhön pääsyssä niin, että työstä muodostuu keskeinen osa kuntoutumista. Olemme halukkaita edistämään IPS-mallin käytön laajentamista työeläkekuntoutuksen toimintatapana, palvelupäällikkö Anne Korhonen sanoo.
– Laatukriteereihin perustuva IPS-toimintamalli on osoittanut, että haastavistakin tilanteista huolimatta mahdollisuus työhön pääsemiseen on, kunhan sopiva työ ja työssä pysymisen tuki ovat tarjolla. Uskomme IPS-toimintamallin avulla syntyvän vaikuttavia tuloksia ja olemme lähteneet laajentamaan IPS-osaajiemme joukkuetta, jotta pystymme tulevaisuudessa vastaamaan valtakunnalliseen tarpeeseen haastavassa työmarkkina-asemassa olevien työllistämisessä, toteaa Spring Housen täsmätyöllistämisen palveluiden liiketoimintajohtaja Sanna Salminen.
Kuntoutujan oma halu päästä työelämään ratkaisee
Varman ja Spring Housen pilotin lisäksi käynnissä on useampi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) koordinoimaan Sijoita ja valmenna -kehittämishankkeeseen liittyvä IPS-kokeilu, joiden asiakkaista 44 prosenttia on työllistynyt.
IPS-toimintamallissa kuntoutujan oma halu päästä työelämään ratkaisee, ja töiden aloittamista tavoitellaan jo heti valmennuksen alussa. Palkkatyötä haetaan työssävalmentajan avulla avoimilta työmarkkinoilta. Pilotissa on mukana 40 asiakasta, ja se jatkuu vuoden 2023 loppuun saakka. Toteutamme pilotista vertailevan tutkimuksen, jossa selvitämme IPS-mallin vaikutuksia kuntoutujien työhön kiinnittymiseen sekä heidän työ- ja toimintakykyynsä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Palvelupäällikkö Anne Korhonen, puh. 0400 341 399, sähköposti anne.korhonen(at)varma.fi
Liiketoimintajohtaja Sanna Salminen, puh. 050 599 3671, sähköposti sanna.salminen(at)springhouse.fi
Viestintäpäällikkö Hanna Leskelä, puh. 040 703 5164, sähköposti hanna.leskela(at)varma.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma on vastuullinen ja vakavarainen eläkevarojen sijoittaja. Yhtiö vastaa yksityisellä sektorilla 942 000 henkilön työeläketurvasta. Vuonna 2022 Varman maksutulo oli 6,1 miljardia euroa, ja yhtiö maksoi eläkkeitä 6,5 miljardia euroa. Varman sijoitusten arvo oli maaliskuun 2023 lopussa 56,6 miljardia euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Mikaela Öberg on nimitetty Varman ihmisistä ja kehittämisestä vastaavaksi johtajaksi5.9.2023 09:07:50 EEST | Tiedote
Mikaela Öberg (KM) aloittaa 3.11. Varman ihmisistä ja kehittämisestä vastaavana johtajana. Öbergistä tulee Varman johtoryhmän jäsen, ja hän raportoi tehtävässään toimitusjohtaja Risto Murrolle.
Varman omistamasta Arabian korttelista nousee Helsinkiin uudenlainen kulttuurin ja designin keskus22.8.2023 11:42:50 EEST | Artikkeli
Varman toteuttamien muutostöiden myötä entinen Arabian tehdaskortteli (os. Hämeentie 135) saa uuden ilmeen. Arabia135-korttelista rakennetaan ihmisten, tapahtumien, palvelujen ja kulttuurin kohtauspaikka.
Varmas placeringsavkastning 2,6 procent – stark utveckling för amerikanska aktier18.8.2023 09:01:07 EEST | Tiedote
I början av året gav de amerikanska noterade aktierna bäst avkastning bland Varmas placeringar. Inflationen började sjunka under sommaren och räntorna toppade. Varma fick internationellt erkännande genom att knipa en tredje plats i en jämförelse om transparens i ansvarsfullt placerande.
Varman sijoitukset tuottivat 2,6 prosenttia – Yhdysvaltalaiset osakkeet vahvassa vedossa18.8.2023 09:01:07 EEST | Tiedote
Varman sijoituksista yhdysvaltalaiset osakkeet tuottivat parhaiten alkuvuonna. Kesällä inflaatio kääntyi laskuun ja korot saavuttivat huippua. Varma sai kansainvälistä tunnustusta sijoittumalla kolmanneksi vastuullisen sijoittamisen läpinäkyvyyttä arvioivassa vertailussa.
Varma’s investments returned 2.6 per cent – US equities enjoying strong momentum18.8.2023 09:01:07 EEST | Press release
Of Varma’s investments, US equities performed best in the first half of the year. In the summer, inflation took a downward turn and interest rates reached their peak. Varma received international recognition by being ranked third in a comparison reviewing the transparency of responsible investing.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme