Hyvinvointialueiden hallitusten puheenjohtajat: hyvinvointialueet toimivat mainettaan paremmin
Hyvinvointialueiden hallitusten puheenjohtajat ottivat kantaa julkisten sosiaali- ja terveyspalveluiden ja pelastustoimen kehittämiseen. Hallitusten puheenjohtajien kannanotossa todetaan, että hyvinvointialueet toimivat mainettaan paremmin.
Suomen hyvinvointialueiden hallitusten puheenjohtajat toivovat suomalaisilta malttia ja rakentavaa keskustelua julkisten sosiaali- ja terveyspalveluiden ja pelastustoimen kehittämisestä.
Hyvinvointialueiden toiminta on vasta alussa, mutta puheenjohtajat vakuuttavat, että julkiset sote- ja pela-palvelut toimivat tulevaisuudessakin luotettavasti. Sen takeina ovat yli 200000 ammattilaisen osaaminen ja demokraattinen päätöksenteko.
– Valtava hallinnollinen fuusio ei ole sujunut kaikkialla ongelmitta. Viiden ensimmäisen kuukauden jälkeen uskallamme kuitenkin sanoa, että tilanne on parempi kuin yleinen keskustelu antaa ymmärtää.
– Julkisuuskuvassa yksittäiset kielteiset ilmiöt painottuvat. Maksamme edelleen koronavuosien tuottamaa hoitovelkaa, joka on jonouttanut palvelut ja uuvuttanut henkilöstöä.
– Muutos kohti parempaa on silti alkanut, puheenjohtajat toteavat.
Muutos on välttämätöntä, eikä sille ole vaihtoehtoja. Uudistumisen täytyy kohdistua sekä rakenteisiin että toimintatapoihin.
– Sosiaali- terveydenhuollon kehittäminen juuttui välillä yli vuosikymmeneksi, kun kaikki tahot odottivat sote-uudistuksen valmistumista. Sinä aikana monet ongelmat kärjistyivät, ja viime vuodenvaihteessa ne siirtyivät ratkaisemattomina uusille hyvinvointialueille.
– Lähtökohta ei ole helppo, sillä edessämme on samaan aikaan sekä kiristyvä talous että pula ammattitaitoisesta henkilöstöstä.
– Olosuhteet ja alkuasetelmat ovat eri hyvinvointialueilla hyvin erilaisia. Kaikkia yhdistää kuitenkin sama tavoite, vaikuttavuuden lisääminen. Tulevaisuudessa meidän on saatava samalla rahalla enemmän ja parempia tuloksia. Vain siten voimme turvata palveluiden kehittymisen ja hyvät työolot eri puolilla maata.
Hyvinvointialueiden hallitusten puheenjohtajat kokoontuivat Turussa 31.5.–1.6.2023.
Puheenjohtajat kommentoivat mielellään hyvinvointialueiden tilannetta ja niiden kehittämiseen liittyviä asioita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maarit Raja-Aho, Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluehallituksen puheenjohtaja
040-359 3502
maarit.raja-aho@vakehyva.fi
Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
Autamme, hoidamme, pelastamme
Kaksi kaupunkia, monta kylää, 280 000 asukasta, yksi hyvinvointialue.
Tavoitteenamme on olla asukkaalle ja työntekijälle Suomen paras hyvinvointialue.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
VAKE säkerställer att det finns tillräckligt med socialarbetare inom barnskyddet med engagemangstillägget17.1.2025 12:32:40 EET | Pressmeddelande
Vanda och Kervo välfärdsområdet (VAKE) fortsätter utbetalningen av engagemangstillägget åt socialarbetare inom barnskyddet år 2025. Utöver engagemangstillägget höjs lönen för icke-behöriga socialarbetare inom barnskyddet.
VAKE huolehtii lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden riittävyydestä sitouttamislisällä17.1.2025 12:32:40 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialue (VAKE) jatkaa sitouttamislisän maksamista lastensuojelun sosiaalityöntekijöille vuonna 2025. Sitouttamislisän lisäksi ei-kelpoisten sosiaalityöntekijöiden palkkaa lastensuojelussa nostetaan.
VAKE vänder sig till mångspråkiga invånare15.1.2025 08:27:08 EET | Pressmeddelande
Vanda och Kervo välfärdsområde (VAKE) började hösten 2024 med mångspråkiga infon för barnfamiljer. Tillfällena som planerats utifrån invånarnas idé når de barnfamiljer som man inte når genom de elektroniska kanalerna.
VAKE jalkautuu monikielisten asukkaiden pariin15.1.2025 08:27:08 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialue (VAKE) aloitti syksyllä 2024 monikieliset infot lapsiperheille. Alueen asukkaiden idean pohjalta suunnitellut tilaisuudet tavoittavat niitä lapsiperheitä, joita ei saavuteta sähköisten kanavien kautta.
Byggandet av Dickursby äldrecenter börjar i Vanda8.1.2025 12:50:41 EET | Tiedote
I Simonsböle i Vanda, på adressen Simonsvägen 5, reser sig ett nytt äldrecenter med 146 platser. Nybygget kommer att bilda Dickursby äldrecenter tillsammans med Simonsböle äldrecenter som redan finns på tomten. Äldrecentret blir enligt uppskattning färdigt i slutet av 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme