Akava ry

Kutsu: Akava Works -talousennusteen esittely tiistaina 13.6.

Jaa

Mitkä ovat Suomen lähivuosien talousnäkymät, kun korot ovat nousseet, inflaatio on kiihtynyt, työttömyys kasvanut ja asuntomarkkinat hiljentyneet? Entä, miten tämä tilanne vaikuttaa kuluttajiin ja esimerkiksi suomalaisten asumiseen?

Tervetuloa seuraamaan Akava Worksin talousennusteen julkaisua verkkolähetyksen välityksellä tiistaina 13.6. kello 10–11.

Tilaisuudessa ennusteen esittelee Akavan pääekonomisti Pasi Sorjonen. Kommenttipuheenvuoron pitää Danske Bankin henkilöasiakasrahoituksesta vastaava johtaja Sari Takala. Hän keskittyy puheenvuorossaan suomalaisten asumiseen. Aihetta on selvitetty osana Danske Bankin Taloudellisen mielenrauhan vuotuista tutkimusta, jonka erityishuomiossa ovat nuoret korkeasti koulutetut kaupunkilaiset.


Verkkolähetyksen seuraajaksi ei tarvitse ilmoittautua. Kutsua saa jakaa eteenpäin.

Lisää verkkolähetys kalenteriisi tästä >

Tervetuloa seuraamaan ajankohtaista verkkolähetystämme:

Seuraa verkkolähetystä tästä linkistä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Akava ry

Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akava ry

Akavan uusi historiateos Osaamisen ja vaikuttamisen voima – Akava 1950–2025 tuo esille uutta tutkimustietoa Akavan kehityksestä11.12.2025 10:00:59 EET | Tiedote

Akava perustettiin nimellä Akateemis-ammatillinen valtuuskunta 14. joulukuuta 1950. Akava on teettänyt toimintansa 75-vuotisjuhlan kunniaksi uuden historiateoksen. Se koostuu kolmesta tutkimusartikkelista, jotka valottavat Akavan järjestöllistä kehitystä, työmarkkinaedunvalvontaa ja koulutuspoliittista vaikuttamista. Teoksen ovat laatineet historiantutkijat Sari Aalto, Ilkka Levä ja Samu Nyström. Sen on kustantanut Siltala.

Akava: Lakimuutos tuo lisää perusteettomia määräaikaisuuksia vakituisten työsuhteiden sijaan ja kasvattaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä11.12.2025 08:00:38 EET | Tiedote

Akava varoittaa raskaus- ja perhevapaasyrjinnän kasvun riskistä, jos hallituksen esitys perusteettomien määräaikaisuuksien mahdollistamiseksi hyväksytään ja se etenee lainsäädännöksi. Lakimuutos heikentäisi myös nuorten ja ulkomaalaistaustaisten henkilöiden asemaa työelämässä sekä lisäisi epävarmuutta työelämässä. Akava korostaa, että uudistusta ei pidä toteuttaa hallituksen esittämässä muodossa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye