Uusi tiekartta matkailun kehittämiseen Pohjanmaalla
Pohjanmaan matkailussa on vielä runsaasti hyödyntämätöntä potentiaalia. Kauppakorkeakoulu Hanken aikookin kehittää yhdessä alueen matkailutoimijoiden kanssa tiekartan, johon kootaan maakunnan yhteinen näkemys siitä, miten matkailua voidaan kehittää.
– Matkailussa on jo olemassa erittäin hyvää alueellista yhteistyötä, mutta koko Pohjanmaan maakuntaa koskeva yhteinen visio puuttuu. Siksi haluamme koota kaikki yhteen saman pöydän ääreen, ja on tärkeää, että myös pienempiä toimijoita kuullaan, kertoo projektipäällikkö Annika Pollari Kauppakorkeakoulu Hankenin Vaasan toimipisteestä.
Keskeinen syy Pohjanmaan matkailutiekartta 2030 -projektin käynnistämiselle on se, että matkailuelinkeino katsotaan olevan yksi tärkeä tekijä pitää maaseutu elinvoimaisena.
– Maaseudulla matkailulla on työllistävä vaikutus. Matkailu- ja ravintola-alan yrittäjien pandemian jälkeiset haasteet ovat hyvin tiedossa. Toivon kuitenkin, että matkailualalle löytyy työntekijöitä ja saaristoon ja maaseudulle pystytään houkuttelemaan uusia ja vetovoimaisia matkailuyrityksiä nyt, kun matkailijoita on taas enemmän liikkeellä, Pollari sanoo.
Pollarin mukaan ohjelmapalveluiden tarjoajia tarvittaisiin enemmän.
– Meillä on Pohjanmaan rannikolla uskomattoman kaunis saaristo, mutta pelkkä kauniiden paikkojen olemassaolo ei riitä. Tarvitaan parempaa infrastruktuuria ja enemmän järjestettyä toimintaa. Monet matkailijaryhmät haluavat päästä opastetuille retkille, joihin sisältyy tarjoilut, kun lähdetään vaeltamaan, melomaan tai nauttimaan muista aktiviteeteista luonnossa.
Alueen matkailutoimijoiden välillä tarvitaan enemmän yhteistyötä, sillä Pohjanmaa joutuu kilpailemaan matkailijoista monien koti- ja ulkomaisten matkakohteiden kanssa. Yksi projektin tavoitteista on kehittää keskustelufoorumi, jolla yrittäjät ja muut matkailualan toimijat voivat keskustella matkailun kehittämisestä Pohjanmaalla.
Vastuullisuus on projektissa keskeinen asia, ja Pollari haluaa, että Pohjanmaa näyttää esimerkkiä muulle Suomelle.
– Vihreä eli ympäristöystävällinen liikkuvuus kiinnostaa minua ja toivottavasti meistä voi tulla edelläkävijä siinä, miten matkailijoita kuljetetaan ympäristöystävällisellä tavalla kohteisiin ja myös kohteissa. Se olisi linjassa Pohjanmaalla kestävään matkailuun tehtyjen panostusten kanssa.
Tulevaisuudessa tiekartta toimii myös ohjenuorana, jonka avulla julkisia varoja ohjataan Pohjanmaalla matkailuhankkeisiin.
Pohjanmaan matkailutiekartta 2030 -projekti rahoitetaan Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahastosta: Eurooppa investoi maaseutualueisiin. Lisätietoja projektista (englanniksi):
Pohjanmaan matkailutiekartta 2030
Yhteyshenkilö lisätietoja varten:
Projektipäällikkö Annika Pollari, Kauppakorkeakoulu Hanken, sähköposti: annika.pollari@hanken.fi, puh. 050 564 3274
Tietoja julkaisijasta
Kauppakorkeakoulu Hanken on Suomen vanhin kauppakorkeakoulu, joka toimii
Helsingissä ja Vaasassa. Se on johtava, kansainvälisesti akkreditoitu yliopisto, jolla on yli
sadan vuoden kokemus koulutuksesta ja tutkimuksesta talouden ja kauppatieteiden aloilta.
Kaikki Hankenin opetus perustuu sen korkeatasoiseen tutkimukseen. Hankenilla on läheiset
suhteet yritysmaailmaan ja yli 14 000 alumnin verkosto yli 70 maassa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Svenska handelshögskolan
Hanken rankas bland de tre främsta handelshögskolorna i Norden8.9.2025 10:28:58 EEST | Pressmeddelande
Svenska handelshögskolans (Hanken) magisterutbildning rankas på plats 60 i årets upplaga av Financial Times Masters in Management-rankning. Hanken får således toppbetyg som en av Nordens tre främsta handelshögskolor. Financial Times rankar årligen de 100 bästa handelshögskolorna i världen som erbjuder magisterutbildning i ekonomi.
Hanken Pohjoismaiden kolmen parhaan kauppakorkeakoulun joukossa8.9.2025 10:28:58 EEST | Tiedote
Kauppakorkeakoulu Hankenin maisteriohjelma on sijalla 60 Financial Timesin tämänvuotisessa Masters in Management -rankingissa. Hanken saa siis huippuarvosanan yhtenä Pohjoismaiden kolmesta parhaasta kauppakorkeakoulusta. Financial Times rankkaa vuosittain maailman 100 parasta kauppakorkeakoulua, jotka tarjoavat maisterikoulutusta taloustieteessä.
Hanken ranked among the top three business schools in the Nordic region8.9.2025 10:28:58 EEST | Press release
Hanken School of Economics' master's programme is ranked 60th in this year's edition of the Financial Times Masters in Management ranking. Hanken thus receives top marks as one of the three leading business schools in the Nordic region. The Financial Times annually ranks the 100 best master’s programmes world-wide.
En fungerande cirkulär textilhantering förutsätter partnerskap mellan ideella organisationer och företag4.9.2025 10:12:20 EEST | Pressmeddelande
Vad händer med textilier som doneras till ideella välgörenhetsorganisationer? Ny forskning ger insikt i insamling och sortering av använda textilier för second hand-butiker och varför det behövs samarbete mellan ideella organisationer och företag för att uppnå cirkularitet.
Yhteistyö voittoa tavoittelemattomien järjestöjen ja yritysten välillä on ratkaisevaa tekstiilien kiertotalouden edistämisessä4.9.2025 10:12:20 EEST | Tiedote
Mitä tapahtuu tekstiililahjoituksille, jotka annetaan hyväntekeväisyysjärjestöille? Tuore tutkimus tarjoaa uusia näkökulmia käytettyjen tekstiilien keräykseen ja lajitteluun hyväntekeväisyysmyymälöitä varten sekä järjestöjen ja yritysten väliseen yhteistyöhön kiertotalouden edistämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme