Uusi tiekartta matkailun kehittämiseen Pohjanmaalla
8.6.2023 08:32:21 EEST | Svenska handelshögskolan | Tiedote
Pohjanmaan matkailussa on vielä runsaasti hyödyntämätöntä potentiaalia. Kauppakorkeakoulu Hanken aikookin kehittää yhdessä alueen matkailutoimijoiden kanssa tiekartan, johon kootaan maakunnan yhteinen näkemys siitä, miten matkailua voidaan kehittää.
– Matkailussa on jo olemassa erittäin hyvää alueellista yhteistyötä, mutta koko Pohjanmaan maakuntaa koskeva yhteinen visio puuttuu. Siksi haluamme koota kaikki yhteen saman pöydän ääreen, ja on tärkeää, että myös pienempiä toimijoita kuullaan, kertoo projektipäällikkö Annika Pollari Kauppakorkeakoulu Hankenin Vaasan toimipisteestä.
Keskeinen syy Pohjanmaan matkailutiekartta 2030 -projektin käynnistämiselle on se, että matkailuelinkeino katsotaan olevan yksi tärkeä tekijä pitää maaseutu elinvoimaisena.
– Maaseudulla matkailulla on työllistävä vaikutus. Matkailu- ja ravintola-alan yrittäjien pandemian jälkeiset haasteet ovat hyvin tiedossa. Toivon kuitenkin, että matkailualalle löytyy työntekijöitä ja saaristoon ja maaseudulle pystytään houkuttelemaan uusia ja vetovoimaisia matkailuyrityksiä nyt, kun matkailijoita on taas enemmän liikkeellä, Pollari sanoo.
Pollarin mukaan ohjelmapalveluiden tarjoajia tarvittaisiin enemmän.
– Meillä on Pohjanmaan rannikolla uskomattoman kaunis saaristo, mutta pelkkä kauniiden paikkojen olemassaolo ei riitä. Tarvitaan parempaa infrastruktuuria ja enemmän järjestettyä toimintaa. Monet matkailijaryhmät haluavat päästä opastetuille retkille, joihin sisältyy tarjoilut, kun lähdetään vaeltamaan, melomaan tai nauttimaan muista aktiviteeteista luonnossa.
Alueen matkailutoimijoiden välillä tarvitaan enemmän yhteistyötä, sillä Pohjanmaa joutuu kilpailemaan matkailijoista monien koti- ja ulkomaisten matkakohteiden kanssa. Yksi projektin tavoitteista on kehittää keskustelufoorumi, jolla yrittäjät ja muut matkailualan toimijat voivat keskustella matkailun kehittämisestä Pohjanmaalla.
Vastuullisuus on projektissa keskeinen asia, ja Pollari haluaa, että Pohjanmaa näyttää esimerkkiä muulle Suomelle.
– Vihreä eli ympäristöystävällinen liikkuvuus kiinnostaa minua ja toivottavasti meistä voi tulla edelläkävijä siinä, miten matkailijoita kuljetetaan ympäristöystävällisellä tavalla kohteisiin ja myös kohteissa. Se olisi linjassa Pohjanmaalla kestävään matkailuun tehtyjen panostusten kanssa.
Tulevaisuudessa tiekartta toimii myös ohjenuorana, jonka avulla julkisia varoja ohjataan Pohjanmaalla matkailuhankkeisiin.
Pohjanmaan matkailutiekartta 2030 -projekti rahoitetaan Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahastosta: Eurooppa investoi maaseutualueisiin. Lisätietoja projektista (englanniksi):
Pohjanmaan matkailutiekartta 2030
Yhteyshenkilö lisätietoja varten:
Projektipäällikkö Annika Pollari, Kauppakorkeakoulu Hanken, sähköposti: annika.pollari@hanken.fi, puh. 050 564 3274
Tietoja julkaisijasta
Kauppakorkeakoulu Hanken on Suomen vanhin kauppakorkeakoulu, joka toimii
Helsingissä ja Vaasassa. Se on johtava, kansainvälisesti akkreditoitu yliopisto, jolla on yli
sadan vuoden kokemus koulutuksesta ja tutkimuksesta talouden ja kauppatieteiden aloilta.
Kaikki Hankenin opetus perustuu sen korkeatasoiseen tutkimukseen. Hankenilla on läheiset
suhteet yritysmaailmaan ja yli 14 000 alumnin verkosto yli 70 maassa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Svenska handelshögskolan
Företag, myndigheter och intressenter formar hållbarhetsrapporteringen25.8.2026 11:12:22 EEST | Pressmeddelande
Hållbarhetsrapportering formas av den sociala, ekonomiska och politiska miljö där företag verkar. Ny forskning visar hur företagskultur, regleringens gränsöverskridande effekter och intressenters deltagande i utvecklingen av rapporteringsstandarder påverkar hur rapporteringspraxis utvecklas över tid.
Kestävyysraportoinnin kehittymiseen vaikuttavat yrityskulttuuri, sääntelyn rajat ylittävät heijastusvaikutukset ja sidosryhmien välinen vuorovaikutus25.8.2026 11:12:22 EEST | Tiedote
Kestävyysraportointi kehittyy yritysten toimintaympäristön sekä yhteiskunnallisten, taloudellisten ja poliittisten tekijöiden vaikutuksesta. Uusi tutkimus osoittaa, miten yrityskulttuuri, sääntelyn rajat ylittävät heijastusvaikutukset sekä sidosryhmien välinen vuorovaikutus vaikuttavat raportointikäytäntöihin ja -standardeihin.
Companies, regulators, and stakeholders shape sustainability reporting25.8.2026 11:12:22 EEST | Press release
Sustainability reporting is shaped by the social, economic, and political environment in which companies operate. New research shows how corporate culture, cross-border regulatory influences, and stakeholder involvement in standard setting shape how reporting practices evolve over time.
Alice Saraiva tilldelas Fazers stipendium27.5.2026 18:40:11 EEST | Pressmeddelande
Fazerstipendiet går i år till Alice Saraiva. Priset på 15 000 euro ges till en Hankenstudent med stark värdegrund och goda studieprestationer.
Seglivade stereotyper påverkar fortfarande vem som gör vilka jobb i Finland19.5.2026 09:40:21 EEST | Pressmeddelande
Yrkesmässig segregation, det vill säga den systematiska koncentrationen av olika demografiska grupper till olika branscher och yrken, är stark i Finland. Ny forskning visar att könade och rasifierade stereotyper bidrar till att upprätthålla segregation inom yrkesutbildningen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme