Torikortteleiden kesäterassi avautuu Senaatintorin laitaan heinäkuussa
Torikortteleiden ravintoloitsijat yhdistävät voimansa ja avaavat kesäterassin Senaatintorin laidalle heinäkuussa. Terassille tulee neljä eri ravintolatoimijaa kesäisine ruoka- ja juomakonsepteineen. Asiakaspaikkoja terassille tulee 410.

– Upeaa, että Torikortteleiden ravintoloitsijat innostuivat ja lähtivät toteuttamaan terassia yhteisvoimin, jotta saadaan kesäistä vilinää Senaatintorin kulmille - Helsingin paraatipaikalle, iloitsee Helsingin Kaupunkitilat Oy:n toimitusjohtaja Peggy Bauer.
Kyseessä on siis Torikortteleiden ravintoloiden terassilaajennus, eli Senaatintorin vieressä sijaitsevat ravintolat laajentavat terassialueitaan Aleksanterinkadun toiselle puolelle, torin reunalle. Kaupungin terassiohjeen mukaanhan terassin ei enää tarvitse olla kiinni ravintolan tai baarin kivijalkaliikkeessä, vaan ravintolat voivat sijoittaa terassitoimintaa esimerkiksi läheisiin puistoihin tai aukioille.
– Nyt, kun toimijoina ovat Torikortteleiden omat ravintolat, torille ei tarvitse rakentaa järeää infraa, vaan terassi voi hyödyntää vieressä olevien ravintoloiden omia keittiöitä, sekä wc- ja sosiaalitiloja. Lisäksi terassin sijoittuminen torin laitaan jättää itse aukion vapaaksi erilaisille kesätapahtumille, listaa Bauer kompaktimman terassiratkaisun etuja.
Helsingin Kaupunkitilat Oy on aiemmin tuottanut kesäterassin Senaatintorille vuonna 2020 ja Kasarmitorille vuonna 2021. Viime vuosina suurterassihankkeet ovat kaatuneet pitkälti juuri infrastruktuurin rakentamisen kalleuteen.
Piña Coladaa Engelin puutarhassa
Torikortteleiden kesäterassin pyörittämisessä mukana on neljä ravintolaa: Sofia Helsinki, Pizzeria Via Tribunali, Valkoinen Sali sekä Trillby & Chadwick. Terassi tulee olemaan avoinna aamupalalta lounaaseen ja afterworkeiltä illanistujaisiin ja siellä voi nauttia kesäisiä annoksia uusista perunoista pizzaan ja Baobao-höyrysämpylöihin. Ruoan lisäksi terassilta löytyy monenlaisia juomia: olutta, viiniä, mocktaileja, samppanjaa sekä trendikkäitä trooppisia tiki-klassikoita, kuten Piña Coladaa.
– Me Torikortteleiden toimijat uskomme tähän paikkaan ja haluamme tarjota kaupunkilaisille ja matkailijoille mahdollisuuden nauttia kesästä, hyvästä ruoasta ja juomasta täällä Helsingin kauneimmassa miljöössä, kertovat ravintoloitsijat Mikko Leisti, Sami Benamed ja Ville Tikkanen.
Terassialueen visuaalisesta suunnittelusta kulttuurihistoriallisesti arvokkaaseen maisemaan vastaa WSP Finland. Lähtökohtana suunnittelussa on ollut ajatus Engelin puutarhasta – keitaasta keskellä Engelin arkkitehtuuria.
Tavoitteena on, että Torikortteleiden kesäterassin rakennustyöt Senaatintorin laidalla alkavat 3.7. ja terassi avautuu 7.7. Terassin on määrä olla auki 27.8. saakka.
Lisätiedot:
Mikko Leisti, Sofia Helsinki, 0400 640 090
Sami Benamed, Trillby & Chadwick ja Via Tribunali, 040 571 2469
Ville Tikkanen, Valkoinen Sali, 040 512 5004
Peggy Bauer
Toimitusjohtaja
Helsingin Kaupunkitilat Oy
0408283140
peggy.bauer@kaupunkitilat.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Kaupunkitilat Oy (ent. Helsingin Leijona Oy ja Tukkutori) on Helsingin kaupungin kokonaan omistama yhtiö, jonka toimialana on vuokraamiensa tilojen ja alueiden kehittäminen. Yhtiön tehtävänä on kasvattaa Helsingin profiilia vetovoimaisemmaksi ja kilpailukykyisemmäksi kaupungiksi kehittämällä mm. Helsingin kaupunki- ja ruokakulttuuria ja tori- ja kauppahallitoimintaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Kaupunkitilat Oy
Helsingin syntymäpäivää juhlistetaan uusilla terassiavauksilla – katso vinkit kuplivalle terassikierrokselle9.6.2025 08:39:23 EEST | Tiedote
Helsinki-päivää vietetään torstaina 12.6. Mikä olisikaan ihanampi tapa juhlistaa rakkaan pääkaupunkimme syntymäpäivää kuin lähteä kuplivalle terassikierrokselle. Juhlan kunniaksi ydinkeskustaan avautuu 2 kokonaan uutta terassikonseptia, joissa laadukkaan ruoan ja juoman lisäksi on tarjolla myös tunnelmaa nostattavaa kulttuuriohjelmaa.
Tuoretta torikulttuuria Hakiksen sydämeen – Alkuviini avaa kesäkioskin Hakaniementorille27.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Hakaniementorin kioski saa uuden elämän, kun käsin valittuja viinejä sekä tuoreita leipomuksia ja pienpaahtimoiden kahvia tarjoava Alkuviini avaa kesäkioskinsa helatorstaina 29. toukokuuta.
Teurastamon uudistunut kesäpiha kutsuu grillaamaan ja chillaamaan20.5.2025 14:26:43 EEST | Tiedote
Teurastamosta on kasvanut kaupunkilaisten yhteinen kesäkeidas, jossa on lupa grillata, syödä, tanssia ja viihtyä. Teurastamon kesän avausta vietetään lauantaina 24.5. jolloin ohjelmassa on mm. fillarikirppistä, skeittikoulua ja esiintymislavalle nousee SENYA. Samalla juhlitaan Teurastamon uudistuneen kesäpihan avajaisia.
Helsingin terassivalikoima laajenee: Kaksi uutta terassikonseptia ydinkeskustaan13.5.2025 12:48:03 EEST | Tiedote
Helsinkiin putkahtelee tänä kesänä lisää kuplivia kohtaamispaikkoja, kun Helsingin Kaupunkitilat Oy jatkaa terassikokeilujen sarjaa yhdessä keskustan huippuravintoloiden kanssa.
Harjun vanha ruumishuone heräilee henkiin – Kaupunkitilat avaa rakennuksen kokeelliseen käyttöön7.5.2025 11:15:18 EEST | Tiedote
Helsingin Kaupunkitilat Oy aikoo avata viisi vuotta tyhjillään olleen Harjun ruumishuoneen uudenlaiseen kokeilukäyttöön. Rakennus muistetaan myös Harjun nuorisotalona. Tilaan etsitään nyt toimijoita ideoimaan ja rakentamaan talon tulevaisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme