Vasta harvat ammattiliitot ovat hiilifiksuja
4.7.2023 07:00:00 EEST | Tekniikan akateemiset - TEK | Tiedote
Tekniikan akateemiset TEK saavutti tavoitteensa olla hiilifiksu eli hiilineutraali vuoden 2022 loppuun mennessä. TEK mittaa päästöjään jatkuvasti, tekee päästövähennyksiä tietoisesti ja vasta lopuksi kompensoi.
– On toki muitakin liittoja, jotka laskevat hiilijalanjälkeään ja kompensoivat päästöjään, mutta ilman päästöjen välttämis- ja vähennystoimenpiteitä kompensaatio on väärä tapa tavoitella hiilineutraaliutta, TEKin kestävän teknologiayhteiskunnan asiantuntija Jussi-Pekka Teini sanoo.
TEKin päästöt olivat viime vuonna 366 tCO2e ennen kompensaatiota. Se vastaa noin 36 suomalaisen keskimääräisiä vuosipäästöjä. Teini on laskenut päästöt Helsingin yliopiston Hiilifiksu järjestö -laskurilla. Lyhenteen t-kirjain tarkoittaa tonnia. CO2e eli hiilidioksidiekvivalentti tarkoittaa, että kaikki syntyneet kasvihuonekaasupäästöt on muutettu vastaamaan hiilidioksidin ilmastovaikutuksia.
TEKin päästöt ovat laskeneet ensimmäiseen mittausvuoteen eli vuoteen 2017 verrattuna 400 tCO2e. TEK on vähentänyt päästöjä tietoisilla ratkaisuilla, kuten vaihtamalla käyttämänsä energian hiilineutraaliksi. Iso vähennys syntyi, kun jäsenetulehdistä Talouselämä ja TEK-lehti tuli päästöttömiä. TEK on myös vähentänyt risteilyjen järjestämistä, digitalisoinut palveluitaan ja toteuttanut tapahtumiaan verkossa.
Liian lennokas vuosi 2022
Korona pienensi TEKin päästöjä huomattavasti, kun TEKin tapahtumat siirtyivät verkkoon ja työmatkat jäivät tekemättä. Jussi-Pekka Teini tiesi päästöjen nousevan koronan jälkeen, mutta nousun määrä yllätti.
– Viime vuonna TEKissä tehtiin yllättävän paljon lentomatkoja. Lentojen osuus meidän viime vuoden päästöistämme on neljännes. Meillä on tarvetta tarkastella, miten saisimme lentämisen päästöt toiminnassamme lasku-uralle toiminnan laadusta tinkimättä. Olisi tärkeää saada mahdollisimman moni valitsemaan raiteet silloin kun se on aikataulullisesti mahdollista.
Tänä vuonna TEK ensimmäistä kertaa hyvittää rahalla jäljelle jääneet päästönsä. Kompensointi maksaa 25 000 euroa.
– Olemme valinneet uskottavat kompensaatiolähteet. Tulevaisuudessa haluamme tukea kompensaatiotahoja, jotka käyttävät rahat sellaisen korkean teknologian kehittämiseen, minkä avulla voimme olla hiilifiksu Suomi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi-Pekka TeiniKestävän teknologiayhteiskunnan asiantuntijaTekniikan akateemiset TEK
Puh:+358407059755jussi-pekka.teini@tek.fiTietoja julkaisijasta
Tekniikan akateemiset TEK on tekniikan alan yliopistokoulutettujen etu- ja palvelujärjestö. Jäsenet ovat tekniikan, tietojenkäsittelyn, arkkitehtuurin tai luonnontieteiden yliopistotutkinnon suorittaneita ja näiden alojen opiskelijoita. TEK tukee jäseniään työuralla, edistää ammattikunnan osaamista ja yhteisöllisyyttä sekä rakentaa kestävää hyvinvointiyhteiskuntaa. Yli 75 000 jäsenellään TEK on Akavan toiseksi suurin jäsenliitto ja Suomen kahdeksanneksi suurin ammattiliitto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tekniikan akateemiset - TEK
Arto Timperi jatkaa TEKin puheenjohtajana11.9.2026 14:42:47 EEST | Tiedote
Tekniikan akateemiset TEKin uusi valtuusto valitsi automaatiotekniikan tohtori Arto Timperin jatkamaan TEKin hallituksen puheenjohtajana järjestäytymiskokouksessaan Helsingissä perjantaina 11. syyskuuta. Timperi on sarjayrittäjä ja koulutukseltaan automaatiotekniikan tohtori. Hän edustaa valtuustoryhmää Yhtenäisyys ja teekkarihenki. Timperi haluaa TEKin tarjoavan sellaisia palveluja, jotka jäsenet kokevat omakseen, sekä toimivan tärkeänä vaikuttajana yhteiskunnassa. Puheenjohtajan mielestä TEKillä menee hyvin: se on monipuolinen, vakavarainen ja luotettava yhdistys, johon yli 85 000 jäsentä haluaa kuulua. TEKin maine on tutkimusten mukaan erittäin hyvä. TEKin palvelut ovat laajasti jäsenistön käytössä. Kehittämisen tarpeitakin on. Haasteita on edustavuudessa ja kansainvälistymisessä. – Meidän täytyy kehittää edustavuutta siten, että mahdollisimman moni jäsenyyskriteerit täyttävä kuuluu TEKiin. Tavoitteena on jäsenmäärän kasvu niin, että ylitämme 100 000 jäsenen rajapyykin. Myös TEKin y
Budjettiriihessä on tehtävä osaamistasoa nostavia päätöksiä28.8.2026 08:56:09 EEST | Tiedote
Taloudessa näkyy merkkejä paremmasta, elinkeinoelämän luottamus on kasvanut ja palkansaajien ostovoima kohentunut liittojen neuvottelemien palkankorotusten ansiosta. Hallituksen on tehtävä tätä kehitystä vauhdittavia päätöksiä budjettiriihessään 1.–2.9.
Tekoälyn käyttö nostaa selvästi palkkaa10.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Aktiivisimmat tekoälyn käyttäjät ansaitsevat jopa kahdeksan prosenttia enemmän.
Vastavalmistuneiden kansainvälisten osaajien työllisyystilanne on heikentynyt21.5.2026 08:07:00 EEST | Tiedote
Vain noin puolella tekniikan alan yliopistoista 2025 valmistuneista kansainvälisistä osaajista oli työpaikka valmiina tai tiedossa valmistumishetkellä. Tilanteen parantamiseksi on kehitettävä sekä opiskelijoiden kielitaitoa että verkostoja, esimerkiksi lisäämällä mahdollisuuksia tehdä diplomitöitä yrityksissä.
Nämä nuoret edustavat Suomea Saksassa22.4.2026 16:36:43 EEST | Tiedote
Tekniikan akateemiset TEKin Kipinä-kilpailun voittajat suuntaavat syksyllä EU:n tiedekisaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme