Silittäisinkö häntä vähän -runokokoelma haastaa perinteistä romantiikan kuvastoa

Hanna Stormin kolmas runokokoelma Silittäisinkö häntä vähän on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Hanna Stormin kolmas runokokoelma Silittäisinkö häntä vähän pohtii ihmisen ja koiran suhdetta sekä epänormatiivista perhettä. Kaksi ihmistä tapaa ja rakastuu. Toisella heistä on koira. Koira ja kaksi ihmistä muodostavat perheen, jossa kukaan ei ole kenenkään lapsi eikä vanhempi. Teos suhtautuu kriittisesti romanttiseen kuvastoon ja haastaa sitä; rakastuminen, yhteenmuutto, asunnon ostaminen ja lasten hankkiminen eivät ole vakio, vaikka kuvasto vaikuttaa keskuudessamme vahvana.
Tärkeä osa kirjan tematiikkaa on lemmikkienpidon etiikka. Parhaassakin tapauksessa lemmikki on ihmisen käskyvallan alla, ja ihminen päättää lemmikkinsä elämän kulusta. Lemmikit ovat yksilöitä, joilla on oma elämä ja omat lajityypilliset tarpeensa.
Hanna Stormilta on aiemmin julkaistu runokokoelmat kutsun itseni kylään (2018) ja Kanootin säilyttämisestä talven yli (2020).
Hanna Storm on Turussa asuva runoilija ja esitystaiteilija, joka on tarkastellut taiteessaan ulkopuolisuuden ja yksinäisyyden kokemuksia. Stormin runoja on julkaistu useissa kirjallisuus- ja kulttuurilehdissä kuten Tuli & Savussa, Parnassossa, Nokturnossa, Zeldassa ja Nuori Voima -verkkolehdessä. Parhaillaan Storm työstää KOIRA (Tämä on ihmisen tarina) -nimistä runoesitystä, joka pohjautuu hänen uusimpaan kokoelmaansa Silittäisinkö häntä vähän. Koulutukseltaan Storm on kirjallisuustieteen tohtori.
STORM, HANNA : Silittäisinkö häntä vähän
90 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523811669
Ilmestymisaika: Elokuu 2023
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Joulukuussa Kulttuurikulmassa Ilona Jokinen-Sipilän Sanaton runo -taidenäyttely – avajaiset ke 3.12. klo 18.303.12.2025 14:01:04 EET | Tiedote
Avajaiset Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19, Helsinki) keskiviikkona 3.12. klo 18.30. Tervetuloa!
Tapani Koiviston muistelmateos koko kansan Irwin Goodmanista – mukana CD-levy1.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kirja kuvaa viihde-Suomea ajalta, jota ei enää ole, eikä enää koskaan tule. Se tarjoaa kurkistuksen Irwinin maailmaan erityisesti hänen vaikeina 80-luvun alun vuosina, joista ei aiemmin ole kerrottu julkisuuteen.
Kajaanilaisen Reija Korkatin romaani on kertomus rakkaudesta ja pahuudesta, lapsista ja aikuisista sekä siitä, mitä ihminen voi toiselle tehdä21.11.2025 11:53:11 EET | Tiedote
Reija Korkatin romaani Uni hiekasta on julkaistu Aviadorin kustantamana. Unessa haukansiivet leikkasivat kosteaa, lämmintä ilmaa öisen viljapellon yllä. Siivet juuri ja juuri hipaisivat viljaa. Horisontti oli ukkosenharmaa. Mitään muuta ei näkynyt, ei myyrää tai hiirtä pellolla, ei mitään. Tähkät heilahtivat. Turkistarhaajan tytär rakastuu ensimmäistä kertaa elämässään, kääntyy muslimiksi ja muuttaa sotilaan vaimona kalifaattiin. Sen romahdettua hän joutuu lapsineen pakolaisleirille. Toisaalta ovat lapsuuden kesät, minkkihäkkien rivistöt ja tienvarsien horsmapumpuli, toisaalta hiekka, oleanterit, romahtaneet rakennukset, väkivalta. Mihin kaikkeen ihminen on valmis, kun hän pitkän yksinäisyyden jälkeen saa viimein tuntea olevansa oikein? Reija Korkatti (s. 1987) on kotoisin Kärsämäeltä ja asuu Kajaanissa. Häneltä on aiemmin julkaistu pienoisromaani Rikki nimellä Reija Glad (Robustos 2017). KORKATTI, REIJA : Uni hiekasta 232 sivua ISBN 9789523813748 Ilmestymisaika: Marraskuu 2025 Arvoste
Antti Kolin Siivekkäät ystävämme ehdolla Vuoden luontokirjaksi17.11.2025 07:45:00 EET | Tiedote
WWF:n vuosittaisen Vuoden luontokirja -kilpailun finalistit on valittu. Kahdenkymmenenkuuden ehdokkaan joukosta raati on valinnut neljä finalistia. Valinnan tekivät WF Suomen pääsihteeri Jari Luukkonen ja viestintäjohtaja Joonas Fritze.
Hanna ei ole täällä ja Bilbao! ehdolla Savonia-kirjallisuuspalkinnon saajaksi14.11.2025 18:36:33 EET | Tiedote
Sari Hedmanin romaani Hanna ei ole enää täällä ja Ville Hytösen proosarunokokoelma Bilbao! on valittu Savonia-palkinnon kuuden finalistin joukkoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

