Nuuskaa salakuljetettiin liki 2 000 kg – useita epäiltyjä
Nuuskan salakuljetusreitin epäillään kulkeneen Ruotsin Haaparannasta Kemiin ja sieltä edelleen pääkaupunkiseudulle. Nuuskat tuotiin Suomeen ensin autoilla, jonka jälkeen ne pakattiin matkalaukkuihin Pohjois-Suomessa ja kuljetettiin edelleen Etelä-Suomeen. Suomessa nuuskaa kuljetettiin pääasiassa raideliikenteessä matkustajajunissa mutta myös maantieliikenteessä. Salakuljetetun nuuskan kokonaismääräksi Tulli arvioi noin 1 800 kg ja vältettyjen verojen määräksi noin 735 000 euroa.
– Pääsimme epäiltyjen rikosten jäljille oman rikostiedustelumme ansiosta, mutta sen lisäksi myös Tullin ja eri kuljetuspalveluyritysten tiiviillä yhteistyöllä on ollut tutkinnassa keskeinen rooli. Esitutkinnan aikana teimme useita kotietsintöjä pääkaupunkiseudulla ja Pohjois-Suomessa, jolloin takavarikoimme nuuskaa suuria määriä. Nuuskatakavarikkoja tehtiin myös junista ja autoista eri puolilla Suomea. Lisäksi takavarikkoon jäi rikoshyödyksi epäiltyä käteistä rahaa, kertoo tutkinnanjohtaja Pasi Lukkarinen.
Rikoksista epäillään 17 henkilöä Suomesta ja Ruotsista
Tulli epäilee rikoksista 17 henkilöä, joista suurimman osan epäillään osallistuneen nuuskan maahantuontiin ja sen kuljettamiseen Etelä-Suomeen. Rikoksesta epäillyt asuivat tekoaikaan pääkaupunkiseudulla, Pohjois-Suomessa ja Ruotsissa.
Tulli on tutkinut rikoskokonaisuutta useina törkeinä veropetoksina ja salakuljetuksina sekä laittomaan tuontitavaraan ryhtymisinä. Esitutkinta on päättynyt ja se on siirretty syyteharkintaan Pohjois-Suomen syyttäjäalueelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Lukkarinen, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(a)tulli.fi
Tietoja julkaisijasta
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli, KRP ja Lounais-Suomen poliisilaitos paljastivat mittavan huumausaineiden levitysorganisaation Turussa17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tulli, Keskusrikospoliisi ja Lounais-Suomen poliisilaitos tutkivat vuosien 2023–2025 aikana laajamittaista huumausaineiden maahantuonti- ja levityskokonaisuutta, jossa Suomeen on vuosien 2023 ja 2024 aikana tuotu yhteensä noin 7 miljoonaan euron arvosta huumausaineita.
Tulli takavarikoi 135 000 kappaletta huumelääkkeitä Helsingin Länsisatamassa – alkuvuoden takavarikkomäärät ennätyslukemissa3.9.2025 08:14:00 EEST | Tiedote
Tulli takavarikoi kesäkuussa 2025 maahan saapuneesta henkilöautosta, rakenteisiin kätkettynä, noin 135 000 kappaletta erilaisia huumelääkkeitä. Niiden arvo katukaupassa olisi ollut noin 300 000 euroa. Tulli on takavarikoinut huumelääkkeitä merkittävästi enemmän tammi–kesäkuussa 2025 kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.
Tullin alustarkastukset ovat osa rajat ylittävien tavaravirtojen valvontaa28.8.2025 17:27:56 EEST | Tiedote
Tullin alustarkastuksilla turvataan yhteiskuntaa, kansainvälistä kauppaa ja Suomen turvallisuutta. Riskiprofilointiin perustuvien tarkastusten tavoitteena on varmistaa, että Suomeen tulevat alukset noudattavat maahantuonnin kieltoja ja rajoituksia.
Tullin uudet robotit ja tutkimuslaitteet kiihdyttävät rikostutkimuksia28.8.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Tullilaboratorion uudet robotit työskentelevät ihmiseen verrattuna väsymättä ja kykenevät suorittamaan työnsä aina täsmällisesti samalla tavalla. Uusilla tutkimuslaitteilla saadaan entistäkin yksityiskohtaisempaa mittaustietoa huumeista, dopingaineista ja lääkkeistä.
Tulli tehostaa elintarvikkeiden valvontaa Helsingin satamissa11.8.2025 11:33:31 EEST | Tiedote
Tulli tehostaa elintarvikevalvontaa afrikkalaisen sikaruton vuoksi Helsingin satamissa 12.8.–30.9. Valvonta kohdistuu etenkin Virosta tulevaan matkustajaliikenteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme