Sijoituskatsaus: Helsingin tuloskausi oli hyinen pettymys
Helsingin pörssin tuloskausi petti kesällä odotukset pahasti.
”Tämä oli poikkeuksellisen huono tuloskausi suhteessa odotuksiin. Isoista yhtiöistä Wärtsilä ja Sampo ovat ainoat, joiden toisen vuosineljänneksen tulos oli odotettua parempi. Hidastuva talous näyttää toden teolla iskevän suomalaisten pörssiyritysten tuloksiin ja tilauskirjoihin”, sanoo Danske Bankin Suomi-rahaston salkunhoitaja Ville Kivipelto.
Touko-heinäkuussa Helsingin pörssissä Danske Bankin suomalaisten sijoittaja-asiakkaiden netto-ostetuimmat osakkeet olivat Neste, Nokia ja Fortum. Eniten kevennettiin omistuksia Uponorissa, Wärtsilässä ja Konecranesissa. Osakkeista Uponorista on tehty ostotarjous.
Analyytikkojen konsensusennuste Helsingin pörssissä listattujen yhtiöiden tuloksista on laskenut tänä vuonna 7,1 prosenttia. Myös ensi vuoden ennuste on laskenut 4,7 prosenttia.
”Kohtalaisen iso siivu näistä pettymyksistä on sellaisia, että niiden nähdään kantavan ensi vuoteen”, Ville Kivipelto sanoo.
Helsingin pörssin alisuoriutuminen korostaa hajauttamisen tärkeyttä
Tänä vuonna Helsingin pörssin tuotto on ollut -6,3 prosenttia. Euroopan osakemarkkinoilla tuotto on ollut +11 prosenttia ja Yhdysvalloissa +18 prosenttia. Euroopassa ja Yhdysvalloissa toisen vuosineljänneksen tulokset ovat yllättäneet positiivisesti.
”Euroopassa ja Yhdysvalloissa kuluttajatuotteita myyvät yhtiöt ovat porskuttaneet hyvän työllisyyden ansiosta. Yleisesti markkinakohtaiset erot kyllä alleviivaavat sitä, miten tärkeää hajauttaminen on. Moni yksityissijoittaja sijoittaa vain tuttuun Helsingin pörssiin, kun sijoituksia kannattaisi jakaa eri markkinoille”, sanoo Danske Bankin senioristrategi Kaisa Kivipelto.
Yhdysvalloissa Danske Bankin suomalaiset sijoittaja-asiakkaat nettomyivät eniten Alphabetin, Teslan ja Applen osakkeita. Netto-ostetuimmat olivat GAN, Spotify ja Microsoft.
”IT-sektori on ollut globaalistikin eniten arvoaan nostanut toimiala. Tekoälyn kehittyminen on innostanut sijoittajia ostamaan IT-yhtiöitä alkuvuoden aikana. Tosin kesän aikana IT-sektori ei ole enää noussut niin voimakkaasti”, sanoo Kaisa Kivipelto.
Tänä vuonna osakemarkkinoilta on saanut korkosijoituksia parempaa tuottoa. Tällä hetkellä iso kysymysmerkki liittyy siihen, miten maailmantalous loppuvuonna kehittyy.
”Vaikka markkinoilla yleisesti odotetaan pehmeää laskua, ja monet ekonomistit ovat poistaneet taantuman ennusteistaan, eivät riskit heikomman talouskehityksen osalta ole poistuneet. Riskin toteutuessa pörsseissä voidaan muillakin markkinoilla nähdä käänne huonompaan”, sanoo Kaisa Kivipelto.
TOUKO-HEINÄKUUN SIJOITUSKATSAUS
Netto-ostetuimmat rahastot ja ETF:t* |
|
Danske Invest Teknologia Indeksi |
|
Danske Invest Korko |
|
Danske Invest Eurooppa Osake |
|
Seligson & Co OMX Helsinki 25 ETF |
|
Danske Invest Allocation Basic 80 |
|
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (DE) |
|
Danske Invest USA Indeksi |
|
Danske Invest Japani Osake |
|
Danske Invest Tavoite 2040 |
|
Danske Invest India K |
|
SUOMI** |
|
Netto-ostetuimmat |
Nettomyydyimmät |
Neste Oyj |
Uponor Oyj A |
Nokia Oyj (FI) |
Wärtsilä Oyj |
Fortum Oyj |
Konecranes Oyj |
Sampo Oyj A |
SSAB AB B (FI) |
Valmet Oyj |
Metso Corporation |
Nordea Bank Abp (FI) EUR |
Metsä Board Oyj B |
Kesko Oyj B |
Qt Group Oyj |
Nokian Renkaat Oyj |
Caverion Oyj |
Orion Oyj B |
Finnair Oyj |
Telia Company AB(FI) |
Cargotec Oyj B |
YHDYSVALLAT** |
|
Netto-ostetuimmat |
Nettomyydyimmät |
GAN Limited |
Alphabet Inc. |
Spotify Technology |
Tesla Inc. |
Microsoft Corp. |
Apple Inc. |
Advanced Micro Devices Inc. |
Palo Alto Networks Inc. |
NIO Inc. ADR A |
SoFi Technologies Inc. |
Plug Power Inc. |
Coinbase Global Inc. |
Fortinet Inc |
XPeng Inc ADR |
The Trade Desk, inc. |
Zim Integrated Shipping Services (US) |
TripAdvisor Inc. |
Carnival Corp. |
Intel Corp. |
Coca Cola Co. |
RUOTSI** |
|
Netto-ostetuimmat |
Nettomyydyimmät |
Intrum AB |
ES Energy Save Holding AB B |
Viaplay Group AB B |
OX2 AB (publ) |
Embracer Group AB B |
Dometic Group AB |
SKF AB B |
Evolution AB |
NIBE Industrier AB B |
Hennes & Mauritz AB B |
Cloetta AB B |
Investor AB A |
Ambea AB |
SAAB AB B |
Ericsson, Telefon AB LM B |
BioArctic AB (publ) B |
SkiStar AB B |
Lundin Gold Inc. (SE) |
Securitas AB B |
Trelleborg AB B |
SAKSA** |
|
Netto-ostetuimmat |
Nettomyydyimmät |
Aroundtown SA |
Continental AG |
Rheinmetall |
Volkswagen AG |
Mercedes-Benz Group AG |
Porsche Automobil Holding |
Allianz SE |
ThyssenKrupp AG |
Siemens Energy AG |
Grand City Properties S,A, |
Bayer AG |
BMW Bayerische Motoren-Werke AG |
BASF SE |
Deutsche Bank AG |
Vonovia SE |
K+S Aktiengesellschaft |
Varta AG |
Infineon Technologies AG |
Uniper SE |
BioNTech SE |
* Netto-ostetuimmat osuuslajit, asiakkaiden verkko- tai mobiilipankissa tekemät kaupat, ei sisällä kuukausittaisia rahastosäästösopimuksia, toimeksiantojen kpl-määrät
**Asiakkaiden verkko- tai mobiilipankissa tekemät kaupat, euromääräinen järjestys
Yhteyshenkilöt
Topi KanniainenLehdistöpäällikkö
Puh:050 591 1904Topi.Kanniainen@danskebank.fiTietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa, ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Yritysten suhdannekatsaus: Lapin matkailuala loistaa valopilkkuna vaisussa suhdanteessa20.9.2023 08:45:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten yritysten talousnäkymät ovat monella toimialalla vaimeat. Matkailuala on poikkeus, sillä erityisesti talvimatkailu Lappiin on kasvanut voimakkaasti.
Sijoitusnäkemys: Katse Yhdysvaltoihin, Euroopan pörsseissä yhä heikommat näkymät18.9.2023 10:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bank kehottaa sijoittajia suuntaamaan katseensa nyt yhdysvaltalaisiin pienempiin pörssilistattuihin yrityksiin. Euroopan painon mallisalkussaan Danske Bank laskee kaksinkertaiseen alipainoon maanosan heikkojen näkymien vuoksi.
Danske Bank nostaa tilikorkoja – neuvoo pitämään käyttötilillä vain kuukauden menoja vastaavan summan15.9.2023 08:45:00 EEST | Tiedote
Danske Bank nostaa useiden tilien talletuskorkoja marraskuun alusta. Jatkossa Danske Bankin Turvatililtä saa korkoa yhä pienemmille summille. Danske Bank nostaa myös määräaikaistalletusten korkoja ja pienentää minimitalletusmäärää.
Asuntomarkkinakatsaus: hinnat elpyvät ensi vuonna aiemmin ennakoitua hitaammin7.9.2023 08:45:00 EEST | Tiedote
Danske Bank laskee ennustettaan asuntojen hintakehityksestä kuluvalle ja ensi vuodelle. Ennuste muuttuu, koska asuntojen hinnat laskivat kesällä odotettua enemmän ja loppuvuoden suhdannetilanne on vaisu. Asuntorakentamisen alamäki voi aiheuttaa pulaa uudisasunnoista jo ensi vuonna.
Suhdannekatsaus: korkeat korot jarruttavat Suomen taloutta5.9.2023 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bank pitää ennusteensa Suomen talouskasvusta ennallaan. Samalla pankki nostaa ennustettaan inflaatiosta Suomessa. Myös työttömyys nousee hieman aiemmin arvioitua enemmän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme