Suomalainen avaruusteknologiayhtiö Kuva Space edistää ilmastonmuutoksen torjuntaa – yhtiön 5 miljoonan euron osakeanti täyttyi muutamassa päivässä
16.8.2023 08:37:56 EEST | Springvest Oyj | Tiedote
Kuva Space rakentaa kattavaa mikrosatelliittijärjestelmää, joka kuvaa maapalloa päivittäin molekyylitasolla hyperspektrikamerateknologian avulla. Näin laajaa, lähes reaaliaikaista ja nopealla tekoälyllä analysoitua mittaustietoa maapallosta ei ole ollut aiemmin saatavilla.

Avaruusteknologiayhtiö Kuva Spacen tavoitteena on digitalisoida kattavasti maapallon pinnan tapahtumia ja materiaalimuutoksia. Tietoa voidaan hyödyntää mm. maankäytön suunnittelussa sekä turvallisuusuhkien ja ilmastonmuutoksen torjunnassa.
– Esimerkiksi kasvilajeilla, mineraaleilla ja kaasuilla on kaikilla erilaiset ”spektrisormenjäljet”, jotka voidaan tunnistaa automaattisesti Kuva Spacen ratkaisulla. Voimme havainnoida avaruudesta käsin vaikkapa metsässä leviäviä kasvitauteja jo ennen kuin ne ovat ihmissilmällä havaittavissa ja tiedämme, mikä peltoalue kaipaa kastelua tai lannoitusta, Kuva Space Oy:n toimitusjohtaja Jarkko Antila kertoo.
Kolme tärkeintä osaa yhtiön teknologiassa ovat alle mikroaaltouunin kokoiset mikrosatelliitit, satelliitteihin kiinnitetyt hyperspektrikamerat sekä edistynyt tekoälyalusta, joka analysoi mittaustiedon asiakkaalle käyttövalmiiksi parissa tunnissa.
– Perinteisesti satelliittiyhtiöt myyvät kalliita yksittäisiä kuvia, joiden analysointi jää asiakkaille. Meidän ratkaisussamme uutta on kyvykkyys toimittaa asiakkaille haluttua tietoa alle 2 tunnissa, Antila summaa.

Kuva Spacen tavoitteena on luoda koko maapallon kattava satelliittiverkosto, joka tuottaa avaruuspohjaista informaatiota jopa kolme kertaa päivässä. Hyperspektidatasta voidaan tunnistaa esimerkiksi kaasuja, joten sen avulla voidaan mitata ilmastonmuutosta kiihdyttäviä metaani- ja hiilidioksidipäästöjä ja löytää ongelma-alueita.
– Tieto auttaa vähentämään päästöjä, koska esimerkiksi 10 % öljyteollisuuden päästöistä tulee tuntemattomien kohteiden kaasuvuodoista. Joskus kaasuputki on saattanut vuotaa metaania taivaalle jopa vuosia, ennen kuin vuoto havaitaan ja korjataan, Antila summaa.

NATO, EU ja sijoittajat uskovat suomalaisen avaruusteknologiayhtiön osaamiseen
Kuva Space on solminut jo 10 aiesopimusta potentiaalisten asiakkaiden kanssa ja saanut 5 miljoonan euron kaupallisen sopimuksen EU:n Copernicus -ohjelmasta. Business Finland on myöntänyt yhtiölle 10 miljoonan euron pilottilainan ja yhtiö voitti vasta myös NATO Innovation Challenge 2023 -kilpailun.
– Keskustelemme parhaillaan yhteistyöstä Suomen puolustusvoimien, Yhdysvaltojen ja muiden NATO-maiden sekä NATO-liittolaisten puolustushallintojen kanssa. Kunnianhimoiset tavoitteemme ovat linjassa nopeasti kasvavan kaukokartoitusmarkkinan kanssa, minkä odotetaan kasvavan noin 15 miljardiin euroon vuoteen 2030 mennessä. Noin 40–50 % tästä markkinasta kohdistuu turvallisuussovelluksiin, Antila kertoo.
Kuva Spacen taustalta löytyy useita tunnettuja rahoittajia kuten Voima Ventures, Nordic Foodtech Ventures, VTT Holding sekä Morrow Portfolio.
Kasvun tueksi yhtiö järjesti vasta onnistuneen 5,1 miljoonan euron osakeannin kasvurahoitusyhtiö Springvest Oyj:n kautta. Osakeanti merkittiin täyteen vain kolmessa vuorokaudessa viime viikonloppuna.
– Tämä merkitsee uutta aikakautta avaruusteknologiassa ja ilmastonmuutoksen torjunnassa. Visiomme on luoda avaruudesta käsin jatkuvaa tilannekuvaa, tunnistaa ilmastonmuutosta kiihdyttäviä tekijöitä sekä tarjota ratkaisuja globaaleihin haasteisiin. Olen erittäin innoissani siitä, kuinka nopeasti suomalaiset sijoittajat ovat omaksuneet tämän vision ja Springvestin kanssa järjestetty menestyksekäs kierros on siitä hieno osoitus. Yhdessä voimme tehdä vaikuttavaa työtä kestävän tulevaisuuden puolesta, Kuva Space Oy:n toimitusjohtaja Jarkko Antila kiittää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aki SoudunsaaritoimitusjohtajaSpringvest Oyj
Puh:+358408226322aki.soudunsaari@springvest.fiJarkko AntilatoimitusjohtajaKuva Space Oy
Puh:+358505298876jarkko.antila@kuvaspace.comLinkit
Kasvurahoitusyhtiö Springvest Oyj
Springvest Oyj on Suomen johtava listaamattomien kasvuyhtiöiden osakeantien järjestäjä. Springvest tarjoaa kasvurahoitusta suomalaisille kasvuyhtiöille ja sijoittajille mahdollisuuden sijoittaa listaamattomiin osakkeisiin.
10 vuotisen historiansa aikana Springvest on järjestänyt yli 80 onnistunutta rahoituskierrosta ja välittänyt rahoitusta yli 200 miljoonaa euroa. Springvest on kohdeyhtiöidensä vähemmistöomistaja, ja sen portfolioon kuuluu tällä hetkellä osakkeita yli 30 yhtiöstä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Springvest Oyj
Suomalaisteknologia auttaa havaitsemaan tehohoitopotilaan aivotoiminnan häiriötilan minuuteissa7.5.2026 09:50:34 EEST | Tiedote
Tehohoitopotilaan aivoissa voi olla henkeä uhkaavia häiriöitä, joiden hoito pitäisi aloittaa välittömästi. Silti oikeaan diagnoosiin ja hoidon tarpeen tunnistamiseen on voinut kulua sairaaloissa jopa päiviä. Terveysteknologiayhtiö Cerenion on kehittänyt lääkinnällisen laitteen, jolla tehohoitopotilaiden aivosähkökäyrää voi seurata jatkuvasti. Yhtiöllä on käynnissä 5 miljoonan euron osakeanti kasvusijoituspalvelu Springvestin kautta.
Allergiarokotteita kehittävän Desentumin osakeanti teki historiaa: 18 M€ yksityissijoittajilta ja perheyhtiöiltä28.4.2026 10:41:07 EEST | Tiedote
Lääkekehitysyhtiö Desentumin 18 miljoonan euron osakeanti on Suomen historian suurin yleisöanti listaamattomalle kasvuyhtiölle*. Yhtiö kehittää uudenlaista allergiaimmunoterapiaa, joka voi tehdä siedätyshoidosta nopeampaa, tehokkaampaa ja turvallisempaa. Maalis-huhtikuussa toteutetun osakeannin järjesti sijoituspalveluyhtiö Springvest.
Springvest käynnistää strategisen yhteistyön HTGP Groupin kanssa – Venture House Oy:stä yhteinen kasvuyhtiöiden neuvontapalveluiden alusta9.4.2026 14:20:58 EEST | Tiedote
Springvest Oyj käynnistää strategisen yhteistyön HTGP Groupin kanssa. Yhteistyön rakenteena toimii Venture House Oy, josta muodostetaan yhteisyritys tarjoamaan kasvuyhtiöille neuvonta- ja konsultointipalveluita.
Suomalaiselle Basemarkille 7 miljoonaa euroa alle viikossa – kaksikäyttöteknologiat kiinnostavat sijoittajia22.1.2026 09:39:27 EET | Tiedote
Suomalaiset yksityissijoittajat ja perheyhtiöt sijoittivat lisätyn todellisuuden ohjelmistoyhtiöön Basemarkiin 7 miljoonaa euroa kuudessa päivässä 15.–21.1. Rahoituksen turvin yhtiö aikoo skaalata teknologiaansa voimakkaasti puolustusteollisuuteen. Osakeannin järjesti sijoituspalveluyhtiö Springvest.
HTGP ja Springvest etenevät strategisessa osakejärjestelyssä – blokkikauppa on osa suunniteltua strategista yhteistyötä16.12.2025 16:29:48 EET | Tiedote
HT Growth Partners Oy (HTGP) on ostanut Springvestin tietyiltä osakkeenomistajilta 103 854 osaketta 8,464 euron osakekohtaisella hinnalla. Osakemäärä vastaa noin 2 prosentin omistusta Springvestistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme