Tulli

Tulli epäilee pakotteiden kiertämistä Venäjälle viedyn hinaajan tapauksessa

Jaa
Suomesta myydyn hinaajan epäillään päätyneen Venäjälle. EU:n Venäjälle asettamat pakotteet kieltävät kaikkien vesialusten viemisen Venäjälle. Tulli on aloittanut esitutkinnan tapauksesta.

Suomesta myyty hinaaja on viety Venäjälle viime viikonloppuna. Tulli aloitti tapauksen vuoksi esitutkinnan mahdollisesta pakotteiden kiertämisestä 14.8.2023. Euroopan unionin Venäjälle Ukrainaan hyökkäämisen vuoksi asettamat pakotteet ovat laajat ja ne mm. kieltävät kaikkien vesialusten viemisen Venäjälle.

”Tutkimme asiaa törkeänä säännöstelyrikoksena. Tutkinnallisista syistä emme avaa asiaa tarkemmin tällä hetkellä, mutta kerromme heti lisää, kun se on tutkinnan näkökulmasta mahdollista”, kertoo talousrikostutkintayksikön päällikkö Petteri Nevalainen.

Tulli tiedottaa lisää asiasta syyskuussa.

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Tulli
Tulli
PL 512 (Opastinsilta 12)
00101 Helsinki

https://tulli.fi

Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä

Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tulli

Tulli on päättänyt esiselvityksen Fitburg-aluksen miehistön epäillystä pakoterikoksesta7.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote

Tulli on saanut päätökseen mahdollisen pakoterikoksen esiselvityksen koskien kaapelirikosta epäiltyä Fitburg-alusta. Esiselvityksen tarkoituksena oli selvittää, onko syytä epäillä Fitburg-aluksen miehistön syyllistyneen törkeään pakoterikokseen, kun se toi pakotteiden alaisia terästuotteita Suomen aluevesille. Tullin selvityksen mukaan lastina olevat terästuotteet luokitellaan Venäjän pakotteiden alaisiksi tuotteiksi. Esiselvityksessä suoritettujen kuulustelujen perusteella alus on tullut Suomen aluevesille Suomen viranomaisten kehotuksesta, joten ei voida katsoa, että miehistö olisi tuonut terästuotteita tahallisesti Suomen aluevesille ja näin rikkonut pakotelainsäädäntöä. Tästä syystä Tulli ei käynnistä asiassa rikostutkintaa. Asiassa on konsultoitu myös apulaisvaltakunnansyyttäjää. Esiselvityksen päättämisen myötä Tulli lopettaa tavaran hallinnollisen pidättämisen sillä edellytyksellä, että lastina olevat terästuotteet viedään pois Suomesta. Tiedotteen kuvat

Tulli: Fitburg-aluksen lastina pakotteiden alaisia terästuotteita1.1.2026 11:51:49 EET | Tiedote

Keskiviikkona 31.12.2025 tapahtuneeseen kaapelirikkoon liittyen Fitburg-niminen rahtialus on pysäytetty Poliisin ja Rajavartiolaitoksen toimesta. Alkuselvittyjen jälkeen alus on tuotu satamaan 31.12.2025 illalla. Koska Fitburg ja sen miehistö ei ole tehnyt aluksesta ja siinä olevasta lastista laissa vaadittuja viranomaisilmoituksia, Tulli päätti suorittaa alukseen alustarkastuksen sen saavuttua satamaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye