Tanskan rikosakatemian debyyttipalkinnolla huomioitu Talven maa -romaani ilmestyy suomennettuna elokuussa

Kun tapahtuu pommi-isku joulumarkkinoilla keskellä Kööpenhaminaa, konstaapeli Signe Kristiansen alkaa jahdata tekijöitä. Samaan aikaan häntä kalvaa pelko siitä, onko hänen siskonsa yksi kuolleista. Tutkinta ajautuu kuitenkin nopeasti umpikujaan.
Signen entinen työpari, kovapintainen poliisitarkastaja Martin Juncker on vastentahtoisesti avaamassa uutta poliisiasemaa pikkukaupungissa vastaanottokeskuksen lähistölle, kun murhatutkimus laskeutuu hänen pöydälleen. Mies on murhattu metalliputkella ja uhrin vaimo on kadonnut. Pintapuolisesti murha vaikuttaa tavalliselta väkivallanteolta, mutta kun käy ilmi, että uhrilla oli uusnatsiyhteyksiä, juttu muuttuu mielenkiintoiseksi.
Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 24.8.2023.
PDF-vedokset ja haastattelupyynnöt: ilmo.muuronen@otava.fi
Arostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmo MuuronenTuottaja
Ulkomaiset dekkarit
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Swallow the Sun kertoo koko tarinansa mitään peittelemättä – "Kovakin fani saa silmilleen juttuja, joita ei taatusti ole aiemmin lukenut"12.9.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Tammikuussa 2024 julkaistava kirja Swallow the Sun tarjoaa syvällisen katsauksen yhteen Suomen merkittävimmistä metallibändeistä. Yhtye puhuu nyt ensimmäistä kertaa julkisesti niin bändin sisäisistä ristiriidoista, musiikkibisneksen tylyistä kiemuroista kuin kaiken alleen peittäneestä tuskasta, mutta myös ystävyydestä ja vankasta, läpi seinien vievästä tahdonvoimasta. Surun sanansaattajien suorapuheisen tarinan on kirjoittanut mm. Sentenced-elämäkerrasta tuttu Matti Riekki.
Tätä teosta on odotettu – Sentenced-kitaristi Miika Tenkulan elämä kirjaksi11.9.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Sentenced-kitaristin traaginen elämäntarina julkaistaan maaliskuussa 2024.
"Seksuaaliväkivalta ei ole vain naisten asia, se on koko ihmiskunnan asia" – Sofi Oksasen teos Putinin sodasta naisia vastaan julkaistaan lokakuussa16.8.2023 09:11:18 EEST | Tiedote
Samaan virtaan – Putinin sota naisia vastaan on vaikuttava essee siitä, miten Venäjällä on pitkä sotarikokset mahdollistava historia. Nyt se toistaa vanhaa, julmaa ohjekirjaansa Ukrainassa.
Goottirockin legendojen tarina kirjaksi – The 69 Eyes julkaistaan 31. elokuuta2.8.2023 14:51:13 EEST | Tiedote
The 69 Eyes sukeltaa syvälle yhtyeen vuosikymmeniä kestäneeseen taipaleeseen ja nostaa esiin myös henkilökohtaisia tarinoita, jotka ovat muovanneet niin yhtyeen jäsenten elämää kuin musiikillisia visioita.
Sir Elwoodin Hiljaisten Värien historiikki on rehellinen tarina suomirockin kestosuosikista – "Ehkä siellä on asioita, jotka eivät kaikkia miellytä, mutta olisi ollut surullista tehdä siloiteltu teos"29.5.2023 14:35:45 EEST | Tiedote
Kirjailija Jose Riikosen kirjoittamassa tarinallisessa tietokirjassa maistuu elämä iloineen ja suruineen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme