Ähtärin kampus yhdistää ammatillisen koulutuksen ja lukion saman katon alle – Lapti aloittaa rakentamisen elokuussa
Ähtäriin nousee uusi kampus, joka yhdistää Seinäjoen koulutuskuntayhtymän ammatillisen koulutuksen ja Ähtärin lukion saman katon alle Tuomarniemen alueelle. Rakentaminen käynnistyy elokuussa 2023. Rakennustyöt valmistuvat syksyllä 2025, ja opetustoiminta kampuksella alkaa vuoden 2025 loppupuolella. Kokonaisuuden pääurakoitsijana toimii Rakennusliike Lapti Oy. Pääsuunnittelijana ja arkkitehtina toimii Mikko Pohjaranta UKI Arkkitehdit Oy:stä.

Kampus käsittää monipuolisen kattauksen vaihtoehtoja noin 450 opiskelijalle – metsäalan, kone- ja tuotantotekniikan, sähkö- ja automaatioalan, sosiaali- ja terveysalan, ravintola- ja catering-alan sekä lukion. Kaikkien tilojen on tarkoitus olla Sedun ja lukion yhteiskäytössä, tilavarausten mukaan. Kampus on laajuudeltaan 5 649 brm2.
”Kokeneena koulurakentajana tulemme mahdollistamaan tuleville opiskelijoille tiloiltaan ja tekniikaltaan ajanmukaisen sekä terveellisen ja turvallisen oppimisympäristön. Olemme toteuttaneet onnistuneesti jo useita kouluja kuten Kaurialan koulun Hämeenlinnassa sekä Myllyhaan ja Emäkosken koulut Nokialla. Kaksi vuotta kestävällä kampustyömaalla on myös laaja työllistämisvaikutus, ja se tuo alueelle työtä niin rakentamiseen, kuljetuksiin kuin tavarantoimittajille”, kertoo Laptin Keski-Suomen aluejohtaja Samuli Heino.
Kampustyömaan purku-urakasta vastaa Mestaripurkajat Oy Perhosta. Sähköurakoitsijana toimii Kaunisto-Yhtiöt Seinäjoki Oy. Ilmanvaihto-, putki- ja rakennusautomaatiourakoitsija on Näsin Vesijohtoliike Oy / Ähtärin Vesi ja Lämpö.
Vanhaa kunnioittaen, luonnolle kumartaen
Uudisrakennusten lähtökohtana on kunnioittaa alueen suojeltua rakennuskantaa ja pihapiiriä suojeltuine puustoalueineen.
”Uusi kampus muodostuu neljästä lohkosta ja niitä yhdistävistä aulatiloista, jotka mahdollistavat luontaisia kohtaamisia arjessa ja edesauttavat yhteisöllisyyden syntymistä. Rakennuskokonaisuuden jaottelu pienempiin osiin sopeuttaa myös rakennuksen mittakaavaa historialliseen ja arvokkaaseen ympäristöön luontevasti soveltuvaksi”, kuvaa arkkitehti Mikko Pohjaranta.
Ähtärin kampusprojektin materiaaleissa on kiinnitetty erityistä huomioita kestävyyteen ja huoltovapauteen. Lisäksi rehellisillä ja rouheilla materiaaleilla on haluttu korostaa rakennuksen pajamaista luonnetta – rakennukseen sijoittuu tiloja aina metsäkonehalleista sosiaali- ja terveyspuolen hoitoluokkiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Samuli Heino, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti Oy, 050 388 8507, samuli.heino@lapti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on vakavarainen rakentaja, joka keskittyy toiminnassaan kohtuuhintaisten asuntojen uudisrakentamiseen Suomen suurimmissa kasvukeskuksissa. Laptin palveluvalikoimaan kuuluu lisäksi laadukkaiden liike- ja toimitilojen, koulujen ja terveydenhuoltokiinteistöjen sekä päivähoito- ja hoivakiinteistöjen rakentaminen maanlaajuisesti. Rakennusliike Lapti -konsernin palveluksessa oli tilikauden päättyessä noin 570 henkilöä. www.lapti.fi
Rakennamme huolella hyvän elämän puitteet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Lapti aloittanut uuden RS-kohteen rakentamisen Tampereen Hatanpäässä – 60 prosenttia kohteen asunnoista varattu16.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Lapti on aloittanut uuden omaperusteisen asuntokohteen rakentamisen Tampereen Hatanpäässä. Asunto Oy Tampereen Hatanpään Botanicaan valmistuu 46 asuntoa loppuvuodesta 2026.
Turkuun nousee uusi 58-paikkainen ikäihmisten hoivakoti4.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Turkuun osoitteeseen Lukkosepänkatu 2 nousee uusi 58-paikkainen ikäihmisten hoivakoti. Kohteen rakentaminen alkaa arviolta syys-lokakuussa 2025, ja se valmistuu suunnitelmien mukaan loppuvuodesta 2026.
Huhtisen uusi päiväkoti avautui Porvoossa12.8.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kesällä valmistunut Huhtisen uusi päiväkoti aloitti toimintansa maanantaina 4.8.2025 Porvoossa. 10-ryhmäisessä päiväkodissa on panostettu toiminnallisuuden lisäksi ekologisuuteen ja energiatehokkuuteen.
Jynkän uusi päiväkoti avaa ovensa Kuopiossa11.8.2025 12:06:51 EEST | Tiedote
Hirsirakenteinen Jynkän päiväkoti valmistui kesällä nollavirheluovutuksena ja aloittaa toimintansa 11.8.2025. Kuusiryhmäisessä päiväkodissa on panostettu toiminnallisuuden ja muuntojoustavuuden lisäksi ekologisuuteen ja energiatehokkuuteen.
Pyynikin alueella avautuva Tahmelan hirsipäiväkoti valmistui nollavirheluovutuksena Tampereella4.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kesällä Pyynikin alueelle luonnonkauniiseen ympäristöön valmistunut Tahmelan päiväkoti aloittaa toimintansa maanantaina 4.8.2025 Tampereella. Hirsipäiväkodin toteutti Rakennusliike Lapti nollavirheluovutuksena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme