Tekoäly ja Suomi – suomalaiset huippuvaikuttajat jakavat tekoälykokemuksensa uudessa haastattelusarjassa
Tekoäly on vallankumouksellinen voima, joka muokkaa tapaamme elää, työskennellä ja johtaa. Haaga-Helian tuottama Tekoäly Suomessa -videohaastattelusarja valottaa tekoälyn roolia osana ihmisten arkea ja työtä yhdentoista suomalaisen vaikuttajan kautta.

Haaga-Helia ammattikorkeakoulun tuottamassa Tekoäly Suomessa -haastattelusarjassa pureudutaan syvällisesti tekoälyn vaikutuksiin ja mahdollisuuksiin eri elämänalueilla. Sarja keskittyy havainnollistamaan käytännön esimerkkien kautta tekoälyn roolia luovana kumppanina niin liiketoiminnassa kuin arjen päätöksenteossakin.
Haastatteluissa ääneen päästetään yksitoista suomalaista vaikuttajaa aina presidentti Tarja Halosesta toimittaja Maria Petterssoniin, ohjaaja Aku Louhimieheen ja huippuravintoloitsija Henri Aléniin. Vieraat jakavat omakohtaisia kokemuksia ja näkemyksiä tekoälystä ja sen monipuolisista ulottuvuuksista.
Tekoäly Suomessa -haastattelusarja on suunnattu ennen kaikkea pk-yrityksille ja liike-elämän vaikuttajille, jotka ovat kiinnostuneita tekoälyn mahdollisuuksista yritystoiminnassa, mutta samalla haastattelut palvelevat myös laajempaa yleisöä tarjoamalla tunnettujen vaikuttajien näkökulmia tekoälyyn liittyen.
Halosen, Petterssonin, Louhimiehen ja Alénin lisäksi näkemyksiään jakavat Outokummun toimitusjohtaja Heikki Malinen, Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Ilkka Haahtela, vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson, olympiavoittaja Matti Heikkinen, Haaga-Helian rehtori Minna Hiillos, liikemies Peter Vesterbacka sekä piispa Teemu Laajasalo. Voit katsoa kaikki jaksot tämän linkin takaa.
Haastattelijana toimii Haaga-Helian vanhempi tutkija Anna Lahtinen.
Tekoäly Suomessa -haastattelusarja on tuotettu osana AI-TIE Etelä-Suomi -hanketta (Tekoälyinnovaatioekosysteemillä kilpailukykyä pk-yrityksille Etelä-Suomessa). Hankkeen rahoittajina toimivat EAKR (REACT-EU) sekä Uudenmaan ja Kymenlaakson liitot. Hanke rahoitettiin osana Euroopan unionin COVID-19-koronaviruspandemian johdosta toteuttamia toimia.
Lisää tietoa Tekoäly Suomessa -haastattelusarjasta löydät osoitteesta:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Lahtinenvanhempi tutkija, yrittäjyys ja liiketoiminnan uudistaminenHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Puh:+358 294471253anna.lahtinen@haaga-helia.fiKuvat
Linkit
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Koulutamme liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkimme ja kehitämme näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietojenkäsittely, hotelli-, ravintola- ja matkailuala, journalismin koulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus.
Meille on tärkeää, että opiskelijoillamme on heti valmistuttuaan vahvat siteet työelämään. Panostamme toiminnassamme yrittäjyyteen, yhteistyöhön, innovatiivisuuteen ja kansainvälisyyteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Ainutlaatuinen MediaGuru-sertifikaatti vahvistaa mediasuunnittelun osaamista Suomessa10.9.2025 09:30:29 EEST | Tiedote
MediaGuru on markkinointialan ammattilaisille ja alasta kiinnostuneille suunnattu mediasuunnittelun verkkokoulutus. Se koostuu seitsemästä moduulista, ja kunkin moduulin suorittamisesta saa sertifikaatin. MediaGuru-sertifikaatit ovat toistaiseksi ainoa tapa todentaa mediasuunnittelun osaamista Suomessa.
Riittääkö pizzaperjantai? Lähes miljoonan euron tutkimushanke selvittää yhteisöllisyyden tulevaisuutta digityössä25.8.2025 13:30:10 EEST | Tiedote
Miten työyhteisöt voivat kukoistaa digiajassa – riittävätkö etäpalaverit ja Slack-kanavat, vai tarvitaanko jotain enemmän? Syyskuussa käynnistyvä Laterna-hanke syntyi tarpeesta ymmärtää paremmin, mitä yhteisöllisyys todella tarkoittaa etä- ja hybridiajan työelämässä.
Is Pizza Friday enough? New research explores how to build workplace community in the digital era25.8.2025 13:30:10 EEST | Press release
How can workplace communities thrive in the digital age? Are Slack channels and online check-ins enough – or do we need something more? The Laterna project, which will be launched in September, was born out of a need to better understand what community really means in remote and hybrid working life.
Suomalainen ruoka maailmankartalle – valtakunnallinen kilpailu alkaa tammikuussa 202621.8.2025 08:20:19 EEST | Tiedote
Visit Finland tiedotti huhtikuussa 2025, että matkailumarkkinoinnin pääpainopiste tänä vuonna on rakentaa suomalaisesta ruoasta matkailuvaltti. Haaga-Helia ammattikorkeakoulun järjestämä kilpailu on osa kampanjaa, jonka tavoitteena on viedä suomalaista ruokakulttuuria maailmankartalle.
Tekoälypomo on kohta suomalaisten arkea, mutta kuka määrittelee eettiset pelisäännöt?3.7.2025 10:55:00 EEST | Tiedote
Koneet johtajina – kuka määrää työelämässä? -paneeli SuomiAreenassa veti paikalle täyden katsomon ja toi tekoälypohjaisen johtamisen työelämän kuumaksi puheenaiheeksi Porissa 27.6.2025. Suomeen vaaditaan yhteisiä eettisiä pelisääntöjä algoritmijohtamiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme