Kansallisella Luontoterveysohjelmalla säästetään sote-kustannuksissa miljoonia
Yksi ratkaisu sosiaali- ja terveydenhuollon kustannusten hillitsemiseen on ihmisten luontoterveyden vahvistaminen, esittää Allergia-, iho- ja astmaliitto. Liitto käynnistää Kansallisen Luontoterveysohjelman, jolla vähennetään kroonisten sairauksien haittoja ja kustannuksia.

Suomalainen lääketieteen ja ekologian tutkimus on tuottanut terveyden biodiversiteettihypoteesin, jonka mukaan kosketus monimuotoiseen luontoon vahvistaa kehon mikrobiomia, tasapainottaa immuunijärjestelmää ja suojaa sairauksilta. Tutkimukset ovat osoittaneet, että useiden tulehdusperäisten sairauksien, kuten astman, allergioiden, sydän- ja verisuonitautien sekä diabeteksen lisääntyminen on yhteydessä kaupungistumiseen. Ihmisten etäännyttyä luonnosta he ovat entistä vähemmän kosketuksissa ympäristön mikrobikirjoon.
Pelkästään allergioiden, astman, diabeteksen ja masennuksen suorat ja epäsuorat kustannukset ovat yhteensä noin 6 miljardia euroa vuodessa. Allergia-, iho- ja astmaliitto uskoo, että sen käynnistämällä Kansallisella Luontoterveysohjelmalla (2023‒2026) kustannusten kasvu saadaan pysäytettyä. Hyvin toteutettuna ohjelma voi jopa tuottaa merkittäviä säästöjä. Liiton laskelmien mukaan säästöä voi syntyä vuosittain pelkästään allergioiden, astman ja diabeteksen osalta arviolta 500 miljoonaa euroa.
Tavoitteena parantaa kansalaisten luontoyhteyttä
Kansallisen Luontoterveysohjelman tarkoitus on pysäyttää luontokatoa niin väestössä kuin luonnossa ja parantaa ihmisten luontoyhteyttä. Sen päämääränä on kansansairauksien ehkäisy ja niiden aiheuttamien kustannusten nousun pysäyttäminen.
Luontoyhteyttä parannetaan vaikuttamalla siihen, mitä hengitämme, syömme, juomme ja kosketamme. Ohjelman tavoitteena onkin, että kansalaiset syövät terveellisemmin, heidän kontaktinsa luontoon vahvistuu ja luonnossa liikkuminen lisääntyy. Erityisenä pyrkimyksenä on, että kasvatustyöhön ja vanhusten hoivatyöhön liitetään luontokontaktit.
Luontoterveysohjelman onnistuminen edellyttää eri toimialojen ja organisaatioiden yhteistyötä. Allergia-, iho- ja astmaliitto toivoo, että ohjelman toteuttajaksi lähtisivät mukaan niin julkishallinnon toimijoita, tutkimuslaitoksia kuin terveys- ja luonnonsuojelujärjestöjäkin.
– Tarvitsemme monialaista yhteistyötä ihmisten luontokontaktien mahdollistamiseen. Esimerkiksi kunnat voivat yhdyskuntasuunnittelulla tukea sitä, että jokaisella on vaivatonta nauttia monimuotoisesta lähiluonnosta ja saada siitä terveyshyötyjä, sanoo Allergia-, iho- ja astmaliiton toiminnanjohtaja Paula Hellemaa.
Ohjelmassa on tarkoitus paitsi jakaa tietoa, kouluttaa ja lisätä tietoisuutta luontoterveydestä myös kehittää työkaluja eri toimijoiden käyttöön. Luontoterveyden edistämisessä tärkeässä roolissa on myös tutkitun tiedon lisääminen luontoterveydestä.
– Ekosysteemien ja luontoyhteyden terveysvaikutuksista tarvitaan lisää tutkimuksia. Sen vuoksi toivomme, että tutkimuslaitokset lähtisivät mukaan Luontoterveysohjelmaan, Hellemaa toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula Hellemaatoiminnanjohtaja
Puh:041 513 0224paula.hellemaa@allergia.fiLinkit
Allergia-, iho- ja astmaliitto parantaa allergiaa, ihosairauksia ja astmaa sairastavien sekä palovamman kokeneiden elämänlaatua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Allergia-, Iho- ja Astmaliitto ry
Keski-Suomen hyvinvointialue palkittiin Vuoden astmateosta5.5.2025 08:12:00 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue on saanut ensimmäisenä Vuoden astmateko -tunnustuksen. Palkittu astman hoito- ja palveluketju helpottaa keskisuomalaisten astman hoitoa.
Hyvinvointialueet säästäisivät panostamalla astman omahoitoon29.4.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Mitä aikaisemmin astmaan sairastunut saa hoitoa ja hän sitoutuu siihen, sitä halvemmaksi sairauden hoito tulee yhteiskunnalle. Hyvinvointialueet säästäisivät rahaa, jos astmaatikkojen ohjattu omahoito terveydenhuollossa toimisi kunnolla, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto Astmatietoviikolla.
Klimatförändringen ökar pollenallergier – risken för astma ökar12.3.2025 08:02:00 EET | Pressmeddelande
Symtom vid pollenallergi i Finland ökar i takt med att den globala uppvärmningen har förlängt pollensäsongen. Det är tillrådligt att behandla pollenallergi väl eftersom obehandlad allergisk rinit predisponerar för astma, betonar Allergi-, hud- och astmaförbundet under Allergiveckan 17.–23.3.
Ilmastonmuutos lisää siitepölyallergioita – astman riski kasvaa12.3.2025 08:01:00 EET | Tiedote
Siitepölylle oireilu Suomessa lisääntyy, kun ilmaston lämpeneminen on pidentänyt siitepölykautta. Siitepölyallergiaa kannattaa hoitaa hyvin, koska hoitamaton allerginen nuha altistaa astmalle, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto Allergiaviikolla 17.–23.3.
Anafylaksialapselle irtokarkkien ostaminen on harvinaista herkkua4.2.2025 07:12:00 EET | Tiedote
Irtokarkkien ostaminen on monessa lapsiperheessä arkinen asia. Vaikeasti ruoka-allerginen lapsi tai nuori voi siitä vain haaveilla, sillä irtokarkkihyllyillä voi vaania hengenvaara, muistuttaa Allergia-, iho- ja astmaliitto 11.2. Anafylaksiapäivänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme