Finnveran Etelä-Suomen aluekatsaus 1-6/2023: Rahoituksen myöntäminen edelleen vilkasta, mutta investoinnit laskussa - viennin rahoitus korkealla tasolla
28.8.2023 09:02:49 EEST | Finnvera Oyj | Tiedote
Alkuvuosi 2023 oli edelleen vilkas Etelä-Suomen alueella, vaikka toimintaympäristön muutokset, korkojen nousu ja inflaatio vaikuttivat yritysten investointihalukkuuteen. Finnvera myönsi alueen yrityksille kotimaan rahoitusta tammi-kesäkuussa 2023 yhteensä 215 miljoonaa euroa (216). Myönnetyn rahoituksen määrä kasvoi hieman Etelä-Karjalassa ja Uudellamaalla edelliseen vuoteen verrattuna. Kymenlaaksossa myönnetyn rahoituksen määrä laski. Viennin rahoituksen myöntäminen on korkealla tasolla.

Finnvera myönsi rahoitusta Etelä-Suomen alueen maakunnissa seuraavasti:
|
1-6/2019, |
1-6/2020, |
1-6/2021, |
1-6/2022, |
1-6/2023, |
|
|
Etelä-Karjala |
8 |
17 |
16 |
15 |
16 |
|
Kymenlaakso |
7 |
17 |
45 |
14 |
10 |
|
Uusimaa |
124 |
340 |
312 |
187 |
190 |
- Alkuvuonna myönnetty rahoitus on pysynyt edellisen vuoden tasolla epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Finnveran rooli rahoituksen järjestymisessä vaikuttaa olevan keskeinen, sillä myönnetyn rahoituksen määrä on selvästi suurempi kuin ennen koronaa, vaikka rahoituksen kokonaiskysyntä näyttäisi hidastuvan. Vuoden 2021 vertailuluvuissa on vielä nähtävissä yksittäiset suuryrityksille myönnetyt rahoitukset, joita ei viime vuosina ole ollut, kertoo Etelä-Suomen aluejohtaja Anna Karppinen.
Uudellamaalla investoinnit puolittuivat, yrityskauppoja rahoitettiin edelleen aktiivisesti
Uudenmaan maakunnassa myönnetyn rahoituksen määrä säilyi ennallaan. Toimialoista liike-elämän palveluyrityksille myönnetty rahoitus kasvoi, kun taas teollisuusyrityksille myönnetty rahoitus väheni edelliseen alkuvuoteen verrattuna. Matkailun ja ravintolatoiminnan rahoitus väheni jopa 39 prosenttia edelliseen alkuvuoteen verrattuna. Uudellamaalla Finnveran rahoittamien investointihankkeiden euromäärä jopa puolittui kahden aktiivisen investointivuoden jälkeen. Teollisuusyritykset ja liike-elämän palveluyritykset olivat aktiivisimpia investoinneissaan.
- Tässä korkoympäristössä ja taloustilanteessa yritykset harkitsevat tarkkaan investointejaan. Kotitalouksien ostovoiman heikentyminen on vaikuttanut kuluttajasektorin yritysten liiketoimintaan merkittävästi. Myös rakennusalan laskusuhdanne näkyy yritysten tilanteessa Uudellamaalla. Lisäksi työvoiman saatavuus tuottaa edelleen haasteita monella toimialalla, kuvaa aluejohtaja Karppinen.
Omistajanvaihdoksiin myönnettiin Uudellamaalla 24 miljoonaa euroa Finnveran rahoitusta. Tällä mahdollistettiin yli sadan yrityksen omistusjärjestely. Omistajanvaihdosten rahoitus oli hieman maltillisempaa edelliseen alkuvuoteen verrattuna. Toimialoista korostuivat erityisesti majoitus- ja ravitsemusliikkeiden omistajanvaihdokset. Uudenmaan volyymit ovat lähes kolmannes Finnveran valtakunnallisesta yrityskauppoihin myönnetystä rahoituksesta.
- Toteutuneet omistajanvaihdokset lisäävät yritysten kasvun tavoittelua ja luovat uusia investointeja, työpaikkoja ja hyvinvointia. Alueemme pk-yrityksistä noin joka kolmas suunnittelee omistajanvaihdosta seuraavan viiden vuoden aikana, kertoo omistajanvaihdoksista vastaava aluepäällikkö Anna-Mari Palo.
Etelä-Karjalassa katsotaan tulevaisuuteen
Etelä-Karjalassa myönnetyn rahoituksen määrä kasvoi hieman edelliseen alkuvuoteen verrattuna ja oli merkittävästi koholla koronaa edeltävään aikaan verrattuna. Toimialoista teollisuuden osuus säilyi vahvana ja kasvoi edelleen. Matkailu ja ravintolatoiminnalle myönnetty rahoitus pysyi edelleen vähäisenä ja laski hieman. Etelä-Karjalassa Finnveran rahoittamien investointien määrä jopa nelinkertaistui edellisestä alkuvuodesta ja niistä suurin osa kohdistui koneisiin ja kalustoon. Liike-elämän palveluyritykset olivat ahkeria investoijia. Etelä-Karjalassa tehtiin myös ilahduttavasti omistajanvaihdoksia.
- Etelä-Karjalassa koronapandemia ja Venäjän hyökkäyssota ovat vaikuttaneet merkittävästi alueen yritysten toimintaan ja ovat voineet aiheuttaa patoutunutta investointitarvetta. Inflaatio- ja korkotilanteesta huolimatta investointien määrä on nousussa. Vaikuttaa siltä, että alueen yritykset katsovat eteenpäin ja hakevat uusia kohdemarkkinoita. Toiminnan uudelleen skaalaaminen on voinut edellyttää myös investointeja, kommentoi Finnveran Lappeenrannan aluepäällikkö Markus Korpela.
Kymenlaakson omistajanvaihdoksissa kuhinaa
Kymenlaakson yrityksille myönnetyn rahoituksen määrä laski lähes kolmanneksen edelliseen alkuvuoteen verrattuna. Toimialoista sekä teollisuusyrityksille että liike-elämän palveluyrityksille myönnetty rahoitus laski. Kaupan ja kuluttajapalveluiden rahoitus sen sijaan nousi merkittävästi. Kymenlaaksossa Finnveran rahoittamien investointien määrä laski ja teollisuusyritysten osuus investoinneista oli noin puolet. Kymenlaakson omistusjärjestelyissä oli edelleen vilkkautta.
- Kymenlaakson investointien määrä näyttää olevan laskusuunnassa, mutta toki on huomioitava, että yksittäiset investoinnit voivat vaikuttaa eri vuosien vertailtavuuteen. On ilahduttavaa huomata, että omistajanvaihdosten määrä on Kymenlaaksossa edelleen nousussa, kertoo aluepäällikkö Korpela.
Viennin rahoituksen myöntäminen korkealla tasolla – alueelliset erot merkittäviä
Viennin rahoituksen myöntäminen kasvoi edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan nähden, mutta sen kysynnässä oli alueellisia eroja. Pk-vientitakuiden euromääräiset myönnöt keskittyivät valtaosin Uudellemaalle. Etelä-Karjalassa kysyntä oli hieman edellisvuotta alemmalla tasolla ja Kymenlaaksossa pk-yritysten viennin rahoituksen kysyntä oli vähäistä.
- Epävarmassa toimintaympäristössä moni vientiyritys on ryhtynyt suojaamaan vientikauppoihin liittyviä riskejä. Uusia kauppoja vauhdittaaksemme olemme helmikuusta lähtien myöntäneet suoria luottoja suomalaisviejien ulkomaisille ostajille. Tämä on herättänyt paljon kiinnostusta ja auttaa erityisesti pienempien vientikauppojen rahoituksessa ja toteutumisessa, kertoo Finnveran aluepäällikkö Marjo Seppälä.
Kohti vihreää siirtymää
Epävarmassa taloustilanteessa yritysten investointiaikeet usein hidastuvat. Tuottavuuden ja kilpailukyvyn näkökulmasta yritysten investoinnit ovat silti erittäin tärkeitä.
- On ilahduttavaa, että moni alueen yritys on päättänyt tarttua vihreän siirtymän tuomiin mahdollisuuksiin. Finnvera on tarjonnut kesäkuun alusta alkaen uusia ympäristö- ja digitalisaatiolainoja, ja näitä on Etelä-Suomen alueella myönnetty jo lukuisia. Yritysten aktiivisuus vihreän siirtymän ja innovaatioiden saralla vaikuttaa lupaavalta, kertoo Etelä-Suomen aluejohtaja Anna Karppinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Karppinen, aluejohtaja, Finnveran Etelä-Suomen alue, puh. 029 460 2671
Anna-Mari Palo, aluepäällikkö, omistajanvaihdokset, puh. 029 460 2637
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj
Finnvera rahoittamaan maatalouden isoja investointeja ja omistajanvaihdoksia27.1.2026 14:30:48 EET | Tiedote
Suurimmissa maatalouden investoinneissa ja omistusjärjestelyissä on mahdollista hyödyntää jatkossa Finnveran tarjoamia rahoitusratkaisuja, kun osakeyhtiömuotoinen maatalousyrittäminen tulee rahoituksen piiriin 1.5.2026 alkaen.
Trump kiihdyttää tullisotaa: Vaikutukset Suomen vientiin näkyviin viiveellä, yritysten kannattavuus voi olla paljastava mittari – Mercosur-vapaakauppasopimuksen merkitys korostuu19.1.2026 12:39:58 EET | Tiedote
Viimeisimmät käänteet Donald Trumpin tulliuhkauksissa Suomelle ja seitsemälle muulle Grönlannin tueksi asettuneelle EU-maalle sekä EU:n suunnittelemat vastatullit veivät pohjan ajatukselta, että Suomen vienti olisi selvinnyt säikähdyksellä tuontitulleista. Vaikka tullien selkeitä vaikutuksia viennin luvuissa ei vielä näy, jo nykyisillä 15 prosentin tulleilla on negatiivisia vaikutuksia vientiyrityksiin, puhumattakaan Trumpin väläyttämistä lisätulleista. Vaikutukset tulevat näkyviin viiveellä ja osuvat pahiten pieniin vientiyrityksiin. Olennainen mittari tulee olemaan Yhdysvaltoihin vievien yritysten kannattavuuden kehitys. Merkittävä vaikutus vientiin tulee myös kasvavasta taloustilanteen epävarmuudesta, jota tullikiista jälleen lietsoo. Tuontitullien vastapainona vapaakauppa ja Mercosur-sopimus EU:n ja Etelä-Amerikan välillä nousee uuteen arvoon. Euroopalla ei ole varaa epäröintiin, kun kyse on kilpailukyvystä, sanoo Finnveran toimitusjohtaja Juuso Heinilä.
Finnveraa ohjaava lainsäädäntö uudistui – Uusi laki mahdollistaa joustavan ja nopean reagoinnin toimintaympäristön muutoksiin30.12.2025 14:46:35 EET | Tiedote
Uusi laki valtion erityisrahoitustoiminnasta ja sen järjestämisestä, eli Finnvera-laki tulee voimaan vuoden 2026 alusta. Uusi puitemainen laki kumoaa kymmenen Finnveran toimintaa sääntelevää lakia ja mahdollistaa joustavan reagoinnin Finnveran toimintaympäristön muutoksiin, jolloin rahoitustoimintaa voidaan jatkossa kehittää nopeasti vastaamaan yritysten rahoitustilanteita. Finnveran tämänhetkiset tuotteet, palvelut ja mahdollisuudet vauhdittaa pk- ja midcap-yritysten sekä vientiyritysten kasvua säilyvät ja vahvistuvat entisestään.
Suomen talouskasvu hakee uutta vauhtia, mutta yritysten investoinneille paras hetki on nyt – Mallia voi ottaa “epäreilusta vertailukohteesta” Ruotsista tai kotimaassa Lapista29.12.2025 07:15:00 EET | Tiedote
Suomen talous hakee vuoteen 2026 vauhtia muiden euromaiden takaa. Talouskasvun vajoaminen hyvän alkuvuoden jälkeen selvästi miinukselle vuoden kolmannella neljänneksellä oli pettymys, mutta epävarmuudesta huolimatta optimismi on perusteltua, sanoo Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki. Yritysten kannalta käsillä on vuosikymmenen paras hetki investoida, kun inflaatio- ja korkonäkymät ovat vakaat, työvoimaa on saatavilla ja kun yhä suurempi joukko yrityksistä on velattomia ja taloudellisesti vahvoja. Investointien ja yksityisen kulutuksen käynnistyminen ovat ratkaisevia tekijöitä, että Suomi pääsee kiinni ennustettuun kasvuun. Ruotsin investointiasteella suomalaiset yritykset olisivat investoineet 2000-luvun aikana 100 miljardia euroa nykyistä enemmän, Kotamäki laskee. Suomessa on yksi alue, joka kulkee investoinneissa vastavirtaan: Lappi.
Finnvera Euroopan investointirahaston osakkaaksi – ”Pyrimme vaikuttamaan, että EU-rahoitus kohdistuu Suomen talouden ja kasvun kannalta parhaalla tavalla”28.11.2025 13:16:26 EET | Tiedote
Finnvera liittyy Euroopan investointirahaston (EIR) osakkaaksi ja aiempaa tiiviimmin osaksi erityisesti pk-yrityksille suunnattua EU-rahoituskenttää. Omistajuuden kautta Finnvera haluaa edistää EIR:ssä aktiivisesti koko Suomen ja suomalaisen rahoitussektorin asiaa, niin pankkien kuin pääomasijoittajienkin eduksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme