KUTSU: Avaimen Kirjabrunssi 7.9.
30.8.2023 08:55:12 EEST | Avain | Kutsu

Aloitamme aamupäivän kuulemalla Leena Lukkarin kirjoittamasta, Ruandan kiintiöpakolaisen Rita Kostaman selviytymistarinasta Rita. Sitruunapuun varjoista Suomeen. Tomi Kontion teos Erämailla on palkitun kirjailijan henkilökohtainen teos isän ja pojan vaelluksista Pohjois-Lapin erämailla ja oman isäsuhteensa pohdinnasta. Henna Karppinen-Kummunmäki kertoo pin-upin historiaa käsittelevästä kirjasta Minä ja Marilyn. Veera Kinnusen kirja Bokashi käsittelee urbaanin, jokakotiin soveltuvan kompostoinnin menetelmää.
Syksyn kaunokirjallisuuden joukosta löytyy runoilija Riikka Palanderin esikoisromaani Elefanttien aika. Romaani vie lukijan Tansaniaan, naiseksi kasvamisen kipuihin sekä siirtymään vanhan ja uuden maailman välillä. Satu Leiskon Ihmisenhaltija aloittaa nuorten aikuisten reaalifantasiasarjan. Kirjailija Elina Loisan ensimmäinen lastenromaani Hapsi Haamulapsi käsittelee muun muassa vieraiden asioiden kohtaamista ja hyväksymistä.
Ohjelma:
10.00 Brunssitarjoilua
10.30 Leena Lukkari ja Rita Kostama, Rita. Sitruunapuun varjoista Suomeen
10.40 Riikka Palander, Elefanttien aika
10.50 Satu Leisko, Ihmisenhaltija
11.00 Tomi Kontio, Erämailla
11.10 Elina Loisa, Hapsi Haamulapsi
11.20 Henna Karppinen-Kummunmäki, Minä ja Marilyn – pin-upin historia
11.30 Veera Kinnunen, Bokashi
– 12.00 tilaisuus päättyy
Lämpimästi tervetuloa!
Ilmoittaudu tilaisuuteen 1.9. mennessä os. info@avain.net
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet
Avain, Suomen kirjastopalvelu Oy, viestintäjohtaja Vilja Kujanpää, vilja.kujanpaa@avain.net, puh. 040 755 3319
arvostelukappaleet: info@avain.net
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.
Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Haasio ja Mattila kirjoittivat Suomen maahanmuuton historian15.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Ari Haasion ja Markku Mattilan kirjoittama Suomen maahanmuuton historia kertoo Suomen tarinan ja maamme matkan monikulttuuriseksi valtioksi. Mistä tänne on tultu ja keitä tulijat ovat olleet? Kirjassa pohditaan myös nykyajan maahanmuuton vaikutusta suomalaiseen yhteiskuntaan.
Antti Aho ja Suonna Kononen kirjoittivat Jukka Itkosen elämäkerran1.10.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Koko Suomi on hyräillyt Jukka Itkosen (1951–2021) tekstejä, vaikka ei aina ole tiennyt sitä. Antti Ahon ja Suonna Konosen kirjoittama elämäkerta Elämäni: taideteos, ilon, surun väriseos on muisto monipuolisesta taiteilijasta Jukka Itkosesta. Teos on kuvitettu valokuvin ja se sisältää myös teosluettelot sekä taiteilijan elämän kokonaisuutta hahmottavan Jukka Itkos -aikajanan.
Juri Nummelinin teos Pilvilinnan perilliset kokoaa suomalaisen fantasiakirjallisuuden historian29.9.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Juri Nummelinin kirjoittama Pilvilinnan perilliset kokoaa suomalaisen fantasiakirjallisuuden historian aina 1800-luvun alkupuolen ensimmäistä kokeiluista 2000-luvulle saakka. Kronologisesti etenevässä kirjassa käydään läpi niin kaikkien tuntemia klassikoita ja tärkeimpiä tekijöitä kuin unohdettua kirjallisuutta.
Sydän Japanissa on matkakertomus lapsuuden muuttuneisiiin maisemiin24.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Heikki Valkama palaa kirjassaan Sydän Japanissa lapsuudestaan tuttuihin paikkoihin Japanissa. Maahan, jossa historia ei ole vain menneisyyttä vaan osa arkea: tsunamin runtelemille rannikoille, sodan varjojen Okinawalle, syrjäisille vuoristoseuduille – ja niihin lapsuuden maisemiin, jotka ovat muuttuneet peruuttamattomasti.
Onnellisten loppujen kakkuja -kirja juhlistaa naiskirjailijoita ja nimikkokakkuja21.9.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Anna Hiljapuron Onnellisten loppujen kakkuja – Naiskirjailijoita ja nimikkokakkuja juhlii tunnettuja naiskirjailijoita. Kirjallisuushistorian innoittamien kakkureseptien lisäksi teos tarjoaa kiinnostavan lukumatkan kirjailijoiden elämään ja tuotantoon. Pienoiselämäkerrat ja kakkujen syntytarinat tekevät eläviksi rohkeat naiset klassikkoteosten takana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


