Metsäteollisuuden maine suomalaisten keskuudessa on parantunut

Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan suomalaisilla on entistä myönteisempi näkemys metsäteollisuudesta. Teollisuuden jo aiemmin hyvä maine on entisestään vahvistunut. Näkemykset metsäteollisuuden roolista niin työllistäjänä, vientiteollisuudessa, verojen maksajana sekä suomalaisen hyvinvoinnin rakentajana arvioidaan merkittävämmäksi kuin edeltävissä ja vastaavissa kyselyissä.
Aiempaa useampi suomalainen pitää metsäteollisuutta Suomen kansantaloutta vastuullisesti edistävänä toimijana. Vastaavasti entistä harvempi suomalainen uskoo metsäteollisuuden oleva yleisestä edusta piittaamaton, omia etujaan vahvasti ajava toimiala. Myös metsäteollisuuden työnantajakuva on entisestään parantunut. Näkemykset metsäteollisuuden tavasta kohdella metsiä ja niiden monimuotoisuutta vastuullisesti ovat muuttuneet aiempaa myönteisemmiksi.
Mielikuva metsäteollisuudesta on kehittynyt modernimpaan suuntaan. Aiempaa useampi pitää metsäteollisuutta innovatiivisena uudistajana eikä niinkään jalostamattomien bulkkituotteiden tekijänä. Kysyttäessä, kuinka hyvin tai huonosti eri teollisuudenalat toimivat Suomen tutkimus- ja innovaatiotoiminnan lippulaivana, metsäteollisuuden imago on selvästi parantunut.
Etenkin vihreiden ja vasemmistoliiton kannattajien mielikuvat aiempaa myönteisempiä
Eniten teollisuudenalan maine näyttää parantuneen vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa. Vuonna 2021 vastaavan kyselyn tuloksia läpileikkasi vastaajien puoluekannatuksesta kumpuava ero: Vihreiden ja vasemmistoliiton kannattajat suhtautuivat lähtökohtaisesti kielteisemmin metsäteollisuuteen. Sen sijaan kaikkien muiden eduskuntapuolueiden kannattajien näkemykset olivat selvästi myönteisiä. Nyt merkittävintä parantumista metsäteollisuuden maineessa on tapahtunut juuri vihreiden ja vasemmistoliiton kannattajien keskuudessa.
Tutkimuksen tuloksia voi pitää jokseenkin yllättävänä.
- Maamme metsistä ja metsäteollisuuden roolista on käyty päättyneellä hallituskaudella ajoittain kiivastakin keskustelua julkisuudessa. On kiinnostavaa huomata, että tämä keskustelu on entisestään vahvistanut metsäteollisuuden hyvää mainetta Suomessa, Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Paula Lehtomäki sanoo.
Metsäalan teemat pysynevät julkisuudessa myös käynnistyneellä hallituskaudella. Tässä metsäteollisuus toivottaa tervetulleeksi asiallisen ja rakentavan dialogin ja sitoutuu itse sellaiseen. Tälle pohjan luo teollisuuden oma vastuullinen toiminta.
- Kansalaisilta tässä tutkimuksessa saatu palaute antaa hyvää pohjaa arjen työllemme sekä julkiseen keskusteluun osallistumiseen, Lehtomäki pohtii.
- Metsäteollisuuden toimintaympäristössä nähdään myös lisääntyviä haasteita. Entistä useampi kansalainen on huolissaan siitä, miten hyvin ala pystyy saavuttamaan puun riittävyyteen ja vastuulliseen käyttöön sekä biotalouteen ja luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen liittyviä tavoitteita, E2 Tutkimuksen johtaja Juho Rahkonen sanoo.
Metsäteollisuuden mainetta kartoittaneen tutkimuksen toteutti E2 Tutkimus. Suomalaisten asenteita kartoittavan kyselytutkimuksen aineisto kerättiin kesällä 2023 internetpaneelissa, joka edustaa 16 vuotta täyttäneitä suomalaisia. Kyselyyn vastasi 2046 suomalaista. Virhemarginaali on noin kaksi prosenttiyksikköä suuntaansa. Vastaava kyselytutkimus on tehty aikaisemmin vuosina 2018 ja 2021. Tuolloin tutkimuksen tiedonkeruun toteutti Taloustutkimus. Aineiston toimittajan vaihtumisesta huolimatta otanta- ja tutkimusmenetelmät ovat samanlaisia, joten tulosten vertailu on mahdollista.
Lisätietoja:
Mika Mäkinen, viestintäjohtaja, Metsäteollisuus ry, p. 050 555 3425, mika.makinen@forestindustries.fi
Juho Rahkonen, johtaja, E2 Tutkimus, p. 050 375 9008, juho.rahkonen@E2.fi
Tutkimustulokset ladattavissa tästä.
Suomi on maailman suurimpia sellun, paperin ja kartongin tuottajia sekä Euroopan kärkeä sahatavaran tuottajana. Metsäteollisuuden laaja kotimainen arvoketju työllistää noin 74 000 suomalaista ja vastaa noin viidenneksestä maamme tavaraviennistä. Suomalainen metsäteollisuus tunnetaan myös metsävaroja kasvattavasta osaamisestaan sekä uutta luovista innovaatioistaan. Metsäteollisuus ry toimii 72 metsäteollisuusyrityksen elinkeino- ja työelämäpoliittisena edunvalvojana.
Internet: www.metsateollisuus.fi
________________________________________________________________________
Internet: www.forestindustries.fi
Finland is one of the world's largest producer of pulp, paper and paperboard in addition to being one of Europe's largest producers of sawn timber. The forest industry directly and indirectly employs approximately 74,000 people. The industry's multiplier effects extend broadly into surrounding society. Finland has a unique opportunity to pioneer the bioeconomy thanks to the abundant forest resources, sustainable forestry practices and the first-rate expertise and competence of the forest cluster as a whole.
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Metsäteollisuus rySnellmaninkatu 13
00170 Helsinki
09 132 61, forest@forestindustries.fihttp://www.metsateollisuus.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Metsäteollisuus ry
Maailmantalouden epävarmuudet painoivat metsäteollisuuden tuotantoa ja vientiä1.12.2025 10:58:16 EET | Uutinen
Kuluvan vuoden kolmannella neljänneksellä metsäteollisuuden toimintaympäristö pysyi haasteellisena ja markkinakysyntä vaimeana. Makrotaloudellinen ja geopoliittinen epävarmuus sekä kansainvälisen kaupan häiriöt vaikuttivat negatiivisesti kuluttajien luottamukseen, kuluttajakysyntään ja metsäteollisuustuotteiden kysyntään globaalisti.
EU:n uusi biotalousstrategia vahvistaa metsäteollisuuden roolia vihreässä siirtymässä27.11.2025 14:27:04 EET | Tiedote
Euroopan komissio julkisti tänään odotetun biotalousstrategiansa. Strategiassa on paljon hyvää. Se ennakoi biopohjaisten materiaalien laajaa hyödyntämistä EU:ssa ja kytkee hyvin yhteen biotalouden ja kestävän metsänhoidon. Jotta strategian kunnianhimo muuttuu todellisuudeksi, on strategiaa seuraavan lainsäädännön ja sääntelyn johdonmukaisuus ratkaisevaa.
Korpeinen jatkaa Metsäteollisuus ry:n puheenjohtajana24.11.2025 13:17:59 EET | Tiedote
Metsäteollisuus ry:n syyskokous valitsi UPM-Kymmene Oyj:n talous- ja rahoitusjohtaja, UPM Energy liiketoiminta-alueen johtaja Tapio Korpeisen jatkamaan edelleen yhdistyksen puheenjohtajana. Metsä Groupin pääjohtaja Jussi Vanhanen ja Stora Enson toimitusjohtaja Hans Sohlström valittiin yhdistyksen varapuheenjohtajiksi.
Sami Oksa Metsäteollisuus ry:n metsäjohtajaksi6.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Maatalous- ja metsätieteiden maisteri, Metsänhoitaja (MMM) Sami Oksa (s. 1978) on nimitetty Metsäteollisuus ry:n uudeksi metsäjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi.
Suomalaisen metsänhoidon ympäristövaikutustiedot saatavilla ensimmäistä kertaa ecoinventin tietokannassa6.11.2025 08:30:34 EET | Tiedote
Suomalaisen metsänhoidon ympäristövaikutuksista on nyt saatavilla kattavaa ja laadukasta dataa kansainvälisessä ecoinvent-tietokannassa. Tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalaisen metsänhoidon tilastotieto on edustettuna tietokannassa, jota käytetään laajasti elinkaariarvioinneissa, ympäristövaikutusten laskennassa ja kestävän kehityksen päätöksenteossa eri puolilla maailmaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme