Pikakommentti asuntojen hinnoista: Harmaalta näyttää – epävarmuus koroista jäytää yhä asuntomarkkinoita
Talouden yleinen epävarmuus ja erityisesti korkojen nousu hyydyttävät edelleen asuntomarkkinoita, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n ekonomisti Veera Holappa.
Tilastokeskuksen torstaina julkaisemien ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat laskivat heinäkuussa koko maassa 8,6 % edellisestä vuodesta ja 1,7 % edelliskuukauteen verrattuna. Holapan mukaan laskun jyrkkyys on piirun verran yllättävää, vaikka heinäkuu on perinteisesti huono kuukausi asuntomarkkinoilla.
Huomattavaa on sekin, että asuntojen hintojen lasku on laaja-alaista lähes koko maassa. Pääkaupunkiseudun ulkopuolella vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat nimittäin osoittivat jo toipumisen merkkejä alkuvuodesta, mutta heinäkuu toi käänteen alaspäin. Pk-seudulla hintakehitys on ollut heikompaa koko vuoden, missä yhtenä ajurina on ollut etenkin sijoittajakysynnän hiipuminen.
Myös kotitalouksien asunnonostoaikomukset ovat pudonneet selvästi.
”Kun asuntokauppa vähenee, se johtaa siihen, että asunnonvaihtoketjut eivät pääse toteutumaan, mikä hiljentää kauppaa entisestään. Tilanne jatkuu mahdollisesti niin kauan, kunnes ihmisille syntyy käsitys siitä, mihin korkotaso asettuu”, Holappa sanoo.
Lisätietoja:
Veera Holappa, veera.holappa@ptt.fi, 040 631 7217
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veera Holappa, veera.holappa@ptt.fi, 040 631 7217
Tietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Selvitys: Suomen puumarkkinoiden toimivuutta on vahvistettava kun epävarmuus markkinoilla kasvaa17.12.2025 10:06:28 EET | Tiedote
Puun tarjonta Suomessa on muuttumassa keskittyneemmäksi ja markkinaherkemmäksi, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n ja Luonnonvarakeskuksen laaja puumarkkinaselvitys. Viime vuosikymmenen aikana puumarkkinoiden tarjonta- ja kysyntärakenne, toimintaympäristö ja ohjaus ovat muuttuneet ja epävarmuus lisääntynyt selvästi. Selvitys antaa useita ehdotuksia puumarkkinoiden, niiden toimintaympäristön ja politiikkaohjauksen kehittämiseksi sekä puun tarjonnan ja saatavuuden edistämiseksi.
Kutsu: Metsien hiljaisen suojelun laajuus, taustasyyt ja yhteiskunnallinen merkitys Suomessa11.12.2025 10:29:57 EET | Kutsu
Tervetuloa keskiviikkona 21. tammikuuta Pellervon taloustutkimus PTT:n tutkimusraportin julkistuswebinaariin, jonka aiheena on hiljainen suojelu Suomessa.
Kutsu: Suomen puumarkkinoiden toimivuus ja kehityskohteet – Puumarkkinaselvityksen julkistuswebinaari 17.12.9.12.2025 09:14:47 EET | Kutsu
Tervetuloa Puumarkkinaselvityksen julkistuswebinaariin 17. joulukuuta! Webinaarissa esitellään Pellervon taloustutkimus PTT:n ja Luonnonvarakeskuksen raportti, jossa kartoitetaan lähitulevaisuutta puun saatavuuden ja siihen vaikuttavien tekijöiden näkökulmasta sekä annetaan toimenpide-ehdotuksia puumarkkinoiden kehittämiseksi.
Toimivammat ruokamarkkinat tarvitsevat lisää läpinäkyvyyttä, reilua sopimuskulttuuria, ruokavientiä ja tuottajien kaupallista yhteistyötä3.12.2025 09:01:20 EET | Tiedote
Suomen ruokamarkkinoiden toimivuutta pitää vahvistaa lisäämällä markkinoiden läpinäkyvyyttä ja tiedon tarjontaa, parantamalla ketjun toimijoiden sopimuskulttuuria sekä kehittämällä elintarvikevientiä. Tuottajien tulee lisätä keskinäistä kaupallista yhteistyötä neuvotteluaseman vahvistamiseksi ja riskienhallintakyvyn parantamiseksi. Politiikkasuositukset perustuvat Pellervon taloustutkimus PTT:n, Luonnonvarakeskuksen ja REINU econin tutkimushankkeen tuloksiin.
Odotuksiakin huonommat luvut asuntomarkkinoilta26.11.2025 09:01:10 EET | Tiedote
Odotukset asuntomarkkinoiden kehitykselle eivät olleet korkealla, mutta tuoreet luvut olivat vielä niitäkin heikommat, arvioi Pellervon taloustutkimuksen vanhempi ekonomisti Veera Holappa keskiviikkoaamun tilastoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme