Keskuskauppakamarin pääekonomisti: BKT:n kasvuluvut laiha lohtu – talouden voimakkaan kasvun todennäköisyys lähes olematon
31.8.2023 09:33:57 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Suomen bruttokansantuote kasvoi vuoden toisella neljänneksellä 0,6 prosenttia suhteessa edelliseen neljännekseen. Suhteessa viime vuoden vastaavaan jaksoon mitattiin kuitenkin 0,4 prosenttia tiputusta, eli kokonaisuudessaan saldo viimeisen vuoden kokonaistuotannon kehityksestä on negatiivinen.
Kaksi viikko sitten julkistetun ennakollisen tiedon yhteydessä Tilastokeskus oli arvioinut bruttokansantuotteen nousseen neljännesvuositasolla 0,7 prosenttia. Jopa hämmentävän hyväksi arvioitu ennakollinen lukema piti siis kohtalaisen hyvin kutinsa tarkistuslaskennassa.
”Tarkennetut luvut eivät muuta suhdannetulkintaa. Edelleen pätee, että alkuvuosi on sujunut odotuksia paremmin. Valitettavasti edelleen pätee myös se, että näköala loppuvuodelle on selvästi vaikeampi”, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Bruttokansantuotteen alaerien tarkasteleminen paljastaa Appelqvistin mukaan tosin hyvältä näyttävien kasvulukujen takaa ongelmia. Julkista kulutusta lukuun ottamatta useimmat kysyntäerät supistuivat suhteessa edelliseen neljännekseen. Yksityinen kulutus ei supistunut, mutta se kasvoi vaimeasti eli 0,1 prosenttia. Nettoviennin kasvukontribuutio oli keväällä positiivinen vain siksi, että tuonti supistui vielä selvästi vientiä enemmän.
”Bruttokansantuotteen alaerien tarkasteleminen paljastaa hyvältä näyttävien kasvulukujen takaa heikkoutta. Sekä vienti että investoinnit supistuivat suhteessa edelliseen neljännekseen. Yksityinen kulutus pysyi täpärästi plussalla supistuneesta ostovoimasta huolimatta, mitä voi pitää jonkinlaisena torjuntavoittona, mutta kovin huikea ei tilanne ole. Selvässä kasvussa oli ainoastaan julkinen kulutus, mikä ei pidemmän päälle ole kestävää”, sanoo Appelqvist.
Myös suhteessa viime vuoteen kaikki kysyntäerät julkista kulutusta lukuun ottamatta olivat laskussa. Oleellisempaa on silti se, miltä tilanne näyttää jatkon kannalta.
”Suhdanne heikkenee lähes varmasti, mutta toistaiseksi ei tiedetä, kuinka paljon. Suomen keskeisten kauppakumppanien talouskehitys sakkaa, mikä heikentää viennin näkymiä. Samaan aikaan kotimaassa rakennusinvestoinnit sukeltavat. Palkkojen ostovoiman elpyminen lupaa nostetta kulutukseen pidemmällä aikavälillä, mutta ei vielä tänä vuonna, sillä heikkenevä työllisyystilanne painaa vaakaa toiseen suuntaan. Parhaassa tapauksessa puhutaan silti enemmänkin pysähdyksestä kuin romahduksesta. Sen sijaan voimakkaan kasvun todennäköisyys on lähes olematon, koska siihen ei kerta kaikkiaan löydy juuri nyt eväitä talouden fundamenteista”, arvioi Appelqvist.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka AppelqvistPääekonomisti
Puh:+358 44 263 1051jukka.appelqvist@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin viestintäjohtajaksi Päivi Paulavaara29.5.2026 14:24:14 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin viestintäjohtajaksi on valittu YTM Päivi Paulavaara. Paulavaara siirtyy Keskuskauppakamariin S-ryhmän median Yhteishyvän vastaavan tuottajan roolista ja aloittaa Keskuskauppakamarissa 3.8.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Bruttokansantuote päihitti epäilijät29.5.2026 08:50:12 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan Tilastokeskuksen uusimmista tiedoista näkee, että Suomen bruttokansantuotteen alkuvuoden piinkova ennakollinen lukema piti pintansa. ”Ellei Lähi-idän kriisi eskaloidu pelättyä pahemmin, on pitkästä aikaa edessä kuluvaa vuotta koskevien suhdanne-ennusteiden korjaaminen ylöspäin”, arvioi Appelqvist.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinoilla ei merkkejä paremmasta27.5.2026 08:49:02 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan tuoreimmista Tilastokeskuksen luvuista näkee, että työllisyyskehitys jatkui vaisuna. ”Kuluttajaluottamuksessa nähtiin kohtalaisen laaja-alaista kohenemista suhteessa edellisen kuukauden äärimmäisen synkkiin tunnelmiin, mutta lukemat ovat edelleen heikkoja”, sanoo Appelqvist.
Keskuskauppakamari: Koulujen kesälomia siirrettävä - myös kansallinen oppimisen seurantamalli Suomeen27.5.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin esitystä kesälomien alun myöhentämisestä sekä keston lyhentämisestä. Samalla perheiden arkea on helpotettava kehittämällä lasten iltapäiväkerhotoimintaa. Oppimistulosten vahvistamiseksi Keskuskauppakamari esittää Suomeen kansallista oppimisen seurantamallia sekä kännykkäkiellon ulottamista koko koulupäivään myös toisella asteella.
Keskuskauppakamari: Suomi ei voi pysähtyä kriisissä – viranomaisohjeisiin tarvitaan selkeä toimintamalli26.5.2026 18:16:16 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari vaatii, että Suomeen luodaan selkeä malli, jolla yhteiskunnan kriittiset toiminnot jatkuvat myös poikkeustilanteissa. Pelkkä yleisluonteinen ohjeistus ei riitä, jos se käytännössä pysäyttää arjen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme