Oulun erityisosaaminen Parkinson-potilaiden syväaivostimulaatiohoidossa on mahdollistanut myös lasten liikehäiriöiden hoidon
Tuoreessa väitöstutkimuksessa tarkasteltiin Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) syväaivostimulaatiolla hoidettujen Parkinson-potilaiden hoitotuloksia vuosina 2014-2018 ja 2017-2021 sekä verrattiin tuloksia aiempaan Oulun yliopiston tutkimustietoon vuodelta 2006.
Tutkimustulos osoittaa, että Parkinson-potilaiden DBS-hoidon tulokset ovat merkittävästi parantuneet viimeisen 15 vuoden aikana. Vaikka potilasvalinta DBS-hoitoon on pysynyt samana, ovat kuvantaminen, laitetekniikka, hoidon kohdentaminen ja leikkauksen jälkeinen seuranta merkittävästi edistyneet OYSissa tehdyn kehitystyön seurauksena. Uusia kuvantamismenetelmiä, kuten esimerkiksi valkoisen aivoaineen radastokuvantamista, voidaan käyttää apukeinona DBS-hoidon yksilöllisessä kohdentamisessa.
OYSissa leikattujen Parkinson-potilaiden liikehäiriöiden määrä väheni vuoden aikana keskimäärin 62 % ja päivittäinen toimintakyky parani 41 % stimulaatiohoidon aloituksen jälkeen vuoden seuranta-aikana. Levodopa-lääkitystä päästiin keventämään 62-74 % verrattuna lähtötilanteeseen, ja siten lääkityksen aiheuttamat haittavaikutukset lievittyivät. Viidesosa Parkinson-potilaista ei tarvinnut levodopa-lääkitystä, kun vuosi leikkauksesta oli kulunut.
OYSissa tehty pitkäjänteinen DBS-hoidon kehitystyö on mahdollistanut myös lasten ja nuorten syväaivostimulaatioleikkaukset Oulussa vuodesta 2016 lähtien. OYSin lasten- ja nuorten DBS-hoitokäytäntö on julkaistu ja tunnustettu kansainvälisesti, ja hoitotulokset ovat rohkaisevia kannustaen lasten ja nuorten vaikeiden liikehäiriöiden aktiiviseen hoitoon sekä hoitojen kansalliseen keskittämiseen.
"Tämän tutkimustyön juuret ulottuvat Oulun vahvaan erityisosaamiseen DBS-kirurgiassa sekä aiempaan kansallisesti ainutlaatuiseen tutkimustyöhön. Tutkimus osoittaa, kuinka yksilöllisesti räätälöity DBS-hoito, oikean potilasvalinnan ohella, toimii avaimena erinomaisiin hoitotuloksiin. Erityisen merkityksellistä on se, kun potilaat ja heidän läheisensä kertovat, miten DBS-hoito on antanut heille uuden elämän", sanoo väittelijä, neurokirurgian erikoislääkäri Maija Lahtinen.
Lahtinen väittelee Oulun yliopistossa perjantaina 8. syyskuuta. Väitöstä on mahdollista seurata myös etäyhteydellä. Lisätietoa väitöksestä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Väittelijä, neurokirurgian erikoislääkäri, LL Maija Lahtinen
Oulun yliopisto ja Oulun yliopistollinen sairaala
p. 08 315 2667
maija.lahtinen@ppshp.fi
Pääohjaa ja kustos, dosentti Jani Katisko
Oulun yliopisto ja Oulun yliopistollinen sairaala
p. 044 509 09 72
jani.katisko@ppshp.fi
Meri RovaViestintäasiantuntija, FT
Tiedeviestintä: lääketiede, biokemia ja molekyylilääketiede
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Porolaidunnus voi hillitä ilmastonmuutoksen vaikutuksia metsien hiilipäästöihin17.9.2025 10:28:00 EEST | Tiedote
Talven aikainen ilmastonmuutos vaikuttaa pohjoisten mäntymetsien hiilitaseeseen, mutta vaikutukset riippuvat porojen laidunnuksesta, selviää Oulun yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Tutkimuksessa vertailtiin porojen laitumia aitauksiin, joista porolaidunnus oli poistettu Oulangalla 25 ja Kevolla jopa 55 vuodeksi.
Oulun yliopisto herättää henkiin sivistyneen keskustelukulttuurin – mukana eturivin vaikuttajia16.9.2025 05:58:00 EEST | Tiedote
Miten keskustelukulttuurimme voi? Onko se hiipunut ja vaipunut sosiaalisen median myrkyllisiin syövereihin? Oulun yliopistossa hyvää keskustelukulttuuria herätellään henkiin Puolesta & Vastaan -väittelysarjalla, jossa kiistanalaisistakin aiheista keskustellaan järkiperäisesti ja kunnioittavasti. Mukana on valtakunnallisesti tunnettuja asiantuntijoita ja vaikuttajia. Ensimmäinen väittely käydään keskiviikkona 24. syyskuuta.
Oulun yliopisto avaa kasvatusalan ammattilaisille polun tohtoriksi15.9.2025 05:54:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto tarjoaa työssäkäyville kasvatusalan ammattilaisille uudenlaista mahdollisuutta opiskella tohtoriksi työn ohella. Uudistuvan opetuksen ja jatkuvan oppimisen tohtoripolku alkaa tammikuussa 2026 kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnassa. Väitöskirjan voi tehdä suomeksi tai englanniksi, joko yhtenäisenä monografiana tai artikkeliväitöskirjana.
Nuoruusiän ADHD-oireet vaikuttavat aikuisiän tuloihin epäsuorasti koulutuksen ja mielenterveyden kautta11.9.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kliinisen lääketieteen tutkimusyksikkö ja kauppakorkeakoulu ovat selvittäneet, miten nuoruusiän ADHD:n (aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriö) ja uhmakkuushäiriön (ODD) oireet liittyvät aikuisiän tuloihin.
Suomen Akatemialta Oulun yliopistoon kaksi merkittävää hankerahoitusta tekoälyä hyödyntävään tutkimukseen10.9.2025 07:36:05 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) myönsi yhteensä 29 miljoonaa euroa talouskasvua sekä tulevaisuuden työelämää tukevaan tutkimukseen. Kymmenessä rahoitettavassa hankekokonaisuudessa tehdään pitkäjänteistä tutkimusta, jolla pyritään löytämään ratkaisuja keskeisiin yhteiskunnallisiin haasteisiin. Oulun yliopisto on mukana kahdessa kolmivuotisessa kokonaisuudessa, joissa molemmissa hyödynnetään tekoälyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme