Tulli pelkää jäävänsä varjoon resurssien jaossa ja toimivaltuuksien kehittämisessä
Hallitusohjelman mukaan poliisin, Tullin ja Rajavartiolaitoksen PTR-yhteistyötä kehitetään edelleen sekä niiden toimintaedellytyksistä ja toimivaltuuksista huolehditaan. Tullissa kannetaan huolta, koskeeko tämä todella myös Tullia?
- Tästä linjauksesta tulee tekojen tasollakin pitää kiinni ja kehittää myös Tullin resursseja. Toistaiseksi tällaista on ollut vaikeata havaita. Kun muille turvallisuusviranomaisille on virrannut kasapäin rahaa viime vuosina, Tulli on tuntunut aina jäävän sivuun rahanjaossa, toteaa Tullin pääjohtaja Hannu Mäkinen.
Tulli vastaa Suomen kaikilla rajoilla tavaraliikenteen valvonnasta sekä siihen kytkeytyvästä rikostorjunnasta.
- Tulli vastaa Suomen kaikilla rajoilla tavaraliikenteen valvonnasta sekä siihen kytkeytyvästä rikostorjunnasta. Henkilöliikennettä valvovat viranomaiset vahvistuvat hallitusohjelman mukaan edelleen. Niiden rinnalla ei voi olla ns. heikkoa lenkkiä, jonka valvontatyö on järjestetty merkittävästi heikompien toimintaedellytysten varaan. Tullin resurssitarpeet tulee huomioida tasapainoisesti suhteessa poliisiin ja Rajavartiolaitokseen, kun kansallisen turvallisuuden vahvistamista suunnitellaan ja toteutetaan, jatkaa Mäkinen.
Hallitusohjelmassa kaavaillaan säästötoimenpiteitä virastoille. Sellaisten seurauksena Tullin toiminnan kehittäminen pysähtyisi, minkä myötä rikostorjunnan ja valvonnan tuloksellisuus ja vaikuttavuus heikkenisivät sekä yhteistyö muiden PTR-viranomaisten kanssa vaikeutuisi. Valvontatoiminta onnistuu vain ajantasaisen teknologian avulla, mikä vaatii rahaa. Lisäksi säästötoimet hidastaisivat Tullin digitaalisten palveluiden kehitystä.
- VM on talousarvioehdotuksessaan itse ehdottanut itselleen kuuden miljoonan euron lisäystä Tullin toiminnan teknologisen kyvykkyyden turvaamiseen. Tämä vastaisi hyvin hallitusohjelman linjauksen henkeä, mutta VM:n kuripuoli on valitettavasti sen lisäyksen karsinut pois, huomauttaa Mäkinen.
Hallitusohjelmassa korostetaan kansallisen turvallisuuden vahvistamista ja mainitaan useat siihen liittyvät lakihankkeet. Poliisin toimivaltuuksia ollaan kehittämässä. Näissä yhteyksissä ei kuitenkaan jostain syystä mainita Tullin toimivaltuuksien kehittämistä. Tulli vastaa tullirikosten torjunnasta ja on esitutkintaviranomainen siinä kuin poliisikin.
- Olisi hyvin suotavaa, että Tulli pidetään mukana valmistelussa ja että valmistelua tehdään yhdessä valtiovarainministeriön ja sisäministeriön hallinnonalojen kesken. Näin varmistetaan lainvalvontaviranomaisten toimivaltuuksien tasasuhtainen kehittäminen. Keskenään samanlaiset toimivaltuudet ovat saumattoman yhteistyön ehdoton edellytys ja luovat johdonmukaisen toiminnallisen kokonaisuuden, alleviivaa Mäkinen.
Hallitusohjelmassa on myös mainittu Rajavartiolaitoksen toimivaltuuksien kehittämisen tarkastelu. Tullia ei mainita. Tulli on kuitenkin nykyisin ainoa turvallisuusviranomainen Suomen sisärajoilla.
- Jos sisärajoille suunnitellaan tehostamista, jopa toimivaltuuksien laajentamista, tulisi ensi vaiheessa arvioida mahdollisuudet Tullin toiminnan vahvistamiseen ja laajentamiseen, nostaa Mäkinen esiin.
Tulli on valvonut Venäjälle määrättyjä pakotteita tehokkaasti ja panostanut siihen, että pakotteet toimivat mahdollisimman vaikuttavasti. Tulli on lisäksi nostanut aktiivisesti esiin pakotteisiin liittyviä ilmiöitä muun muassa tilastojen valossa. Tämä toiminta perustuu pitkälti vuoden 2022 lisäbudjetissa saatuun lisärahoitukseen. Rahoituksen jatkuvuus täysimääräisenä olisi varmistettava myös tulevina vuosina. Toistaiseksi ei näytä hyvältä. Pakotevalvonnan merkitys ei ole pienenemässä lähivuosina.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tullin mediapalvelu
Puh:+358 295 527 150viestinta@tulli.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli löysi eniten ongelmia viime vuonna ravintolisistä ja leluista19.12.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 Tulli valvoi yhteensä 3 116 elintarviketta ja elintarvikekontaktimateriaalia. Elintarvikkeissa lukumääräisesti eniten ongelmia todettiin ravintolisissä ja erityisryhmille tarkoitetuissa valmisteissa. Kulutustavaravalvonnassa tutkittiin ja hylättiin eniten leluja.
Suomalaisyrityksen tietoja käytettiin hyväksi huumausainelähetyksissä – takavarikkoon neljä kiloa kokaiinia17.12.2025 08:32:00 EET | Tiedote
Tulli paljasti noin neljän kilon kokaiinierän salakuljetusyrityksen syksyllä 2025. Huumausainepaketteja oltiin lähettämässä Vantaalta Australiaan suomalaisyrityksen tiedoilla mutta yrityksellä ei ole osuutta rikokseen. Tapausta on tutkittu törkeänä huumausainerikoksena.
Afrikkalainen sikarutto leviää Euroopassa – Tulli muistuttaa matkailijoita lihatuotteiden tuonnin rajoituksista15.12.2025 08:50:00 EET | Tiedote
Afrikkalaista sikaruttoa on äskettäin todettu villisioissa Barcelonassa, Espanjassa. Tällä hetkellä afrikkalaista sikaruttoa esiintyy monissa EU-maissa, myös suomalaisten suosimissa matkakohteissa. Tautitilanne voi muuttua hyvinkin nopeasti ja siksi matkailijan kannattaa seurata ja noudattaa suosituksia, jotta eläintauti ei pääse leviämään myös Suomeen.
Vuoden tullikoira on ruokakoira Rico – löytöinä yli 8 600 kg kiellettyjä elintarvikkeita28.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Vuoden tullikoirana palkitaan elintarvikkeiden etsintään erikoistunut Rico, joka on ohjaajansa Kimmo Lindénin kanssa tehnyt pitkän ja menestyksekkään uran Helsinki-Vantaan lentokentällä. Vuosien varrella Rico on löytänyt lentomatkustajilta mittavan määrän kiellettyjä liha- ja maitotuotteita.
Tulli paljasti merkittävän kokaiinierän salakuljetuksen – huumausaineiden takavarikkomäärät kasvussa26.11.2025 08:20:00 EET | Tiedote
Tulli on paljastanut törkeän huumausainerikoksen, jossa Suomeen salakuljetettiin merikontissa noin 45 kiloa kokaiinia Ecuadorista. Katukaupassa erän arvoksi arvioidaan noin 4,5 miljoonaa euroa. Rikos paljastui syyskuussa 2025 Helsingin Vuosaaren satamassa toteutetussa operaatiossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme