Karhu : Metsän kultainen omena -kirja kertoo karhujen kiehtovasta elämästä
13.9.2023 07:40:00 EEST | Avain | Tiedote

Metsissämme asuvat karhut ovat ruskeakarhuja, mutta tunnemme heidät tuttavallisemmin karhuina. Kuinka karhut viestivät keskenään? Miten karhunpentu oppii itsenäiseksi karhuksi Kirja soveltuu luettavaksi kaikille karhuista kiinnostuneille, myös aikuisille, jotka haluavat tutustua metsiemme valtiaaseen, karhuun.
Daga Ulv on helsinkiläinen taiteilija, joka on kuvittanut useita eläinaiheisia tietokirjoja ja lastenkirjoja. Karhu : Metsän kultainen omena on toinen osa Suomen suurpedoista kertovassa kirjasarjassa. Ensimmäinen osa Susi : Canis lupus ilmestyi keväällä 2023.
teos: Karhu : Metsän kultainen omena
kirjailija: Daga Ulv
ISBN: 9789523044869
kustantaja: Avain
ilmestymispäivä: 13.9.2023
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet
info@avain.netVilja Kujanpääviestintäjohtaja
viestintä
Kuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Pekka Vartiaisen esikoisromaani sukeltaa ihmismielen pimeyteen20.2.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Pekka Vartiaisen esikoisromaani Murhakertomuksen anatomia on 1920-luvun Berliinin tosielämään pohjautuva kertomus murhasta, josta tuli tarina. Se on myös kertomus kirjailijasta, joka halusi kurkistaa tarinan taakse.
Palvottu, hävetty ja silvottu rinta esseekokoelman keskiössä19.2.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Kati-Annika Ansaksen Tissi-teoksen esseissä kulkevat mukana kulttuurihistoria, taide ja suhde omaan kehoon. Kun rinnassa yhtäkkiä asuukin kuolema, on pienillä asioilla merkitystä: aurinkoisella päivällä, tavallisella arjella, hengityksellä, pelkällä olemassa ololla. Kaiken taustalla väreilee kysymys: Mitä jos minua ei huomenna enää ole?
Sikajengi on vauhdissa taas – nyt matkataan madonreikien läpi!13.2.2026 08:08:00 EET | Tiedote
Kimmo Ojalan uutuus Kolme sikaa faaraoiden mailla ilmestyy ystävänpäivän alla 13.2.2026. Se on vauhdikas lastenromaani, jossa on tieteellisiä ja historiallisia teemoja kuten madonreiät ja Egyptin pyramidit.
Kati-Annika Ansas pohtii blogissa naisvartalon vaarallisinta osaa4.2.2026 09:15:00 EET | Blogi
"Länsimaiselle ihmiselle naisen nänni on lähes aina automaattisesti seksuaalinen viesti. Nänni on pieni, mutta suurilla merkityksillä ladattu", kirjoittaa Kati-Annika Ansas Kustantamon kuulumisia -blogissa. Miksi tätä fyysisesti vaaratonta ruumiinosaa täytyy valvoa niin tarkasti? Ansaksen Tissi-kirja ilmestyy 19.2.2026.
KUTSU: Jarno Alastalo pohtii tekoälyä ja sen vaikutusta tulevaisuuden ihmiseen30.1.2026 09:30:00 EET | Kutsu
Tule tapaamaan tietokirjailija ja tekno-filosofi Jarno Alastaloa ja kuulemaan Alastalon tekoälyn ja ihmisyyden tulevaisuutta käsittelevästä uutuuskirjasta Musta laatikko. Tilaisuus järjestetään Keskustakirjasto Oodissa (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolla (3.krs) tiistaina 17.2. klo 17 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme