Europarlamentaarikko Alametsä Unionin tila -puheesta: “Puheesta puuttui täysin itsetutkiskelu niistä lupauksista, jotka ovat jääneet täyttämättä.”
Tämän vuoden komission puheenjohtajan vuosittainen “State of the Union” puhe oli puheenjohtajan viimeinen puhe ennen eurovaaleja. Puhe tähtäsi tuleviin vaaleihin, mutta puheesta uupui itsekriittisyys, ihmisoikeudet ja mielenterveys.

“Yksi Von der Leyenin puheen pääteemoista oli ympäristö. Euroopan Green Deal, eli paketti monia ilmasto-ja ympäristölainsäädäntöhankkeita, on ollut komission kärkitavoitteita ja tuonut monia hyviä uudistuksia. Moni päätöksistä on kuitenkin vielä tekemättä. Ja jopa Von der Leyenin oma ryhmä EPP, johon myös kokoomus kuuluu, on viime aikoina vastustanut luonnonsuojelua. Ryhmä yritti esimerkiksi yhdessä teollisuuden ja maatalouden suurlobbareiden kanssa kaataa luonnon monimuotoisuutta suojelevan ennallistamisasetuksen”, toteaa Alametsä.
“On hyvä uutinen, että Von der Leyen otti kantaa oman puolueensa puheisiin sanomalla, että maatalous ja luonnonsuojelu kulkevat käsi kädessä. Hän korosti, että luonnon monimuotoisuudella on suuri merkitys ilmastokriisin torjumisessa ja myös ihmisten hyvinvoinnissa”, lisää Alametsä.
“Ihmisoikeudet jäivät Von der Leyenin puheessa todella huomioimatta siihen nähden, kuinka valtavia ihmisoikeusongelmia Euroopassa ja maailmassa on. Von der Leyen jätti kokonaan pois puheesta aiemmat lupauksensa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien turvaamisesta. Hän kuittasi sateenkaarioikeudet lattealla toteamuksella Euroopasta, jossa jokainen “voi olla oma itsensä” ja “rakastaa ketä haluaa”. Samaan aikaan monet jäsenmaat ovat heikentäneet sateenkaarioikeuksia, ja vähemmistöt ovat vaarassa. Erityisesti äärioikeistolaiset puolueet, joiden kanssa EPP ja Kokoomus tekevät yhteistyötä, haluvat heikentää ihmisoikeuksia. On selkärangatonta, ettei Von der Leyen halua puuttua asiaan”, toteaa Alametsä.
“Kiitämme Vihreissä sitä, että Von der Leyen korosti irtautumista riippuvuudesta yksittäisistä maista, kuten Kiinasta, kaupassa ja esimerkiksi raaka-aineiden saatavuudessa. Samoin Von der Leyen vannotti EU:n pysyvän vakaasti Ukrainan rinnalla myös jatkossa. Tämä on ehdottoman tärkeää. Komissio neuvottelee yhä lisätuesta Ukrainalle, ja toivon tämän johtavan käytännön tekoihin ja taloudelliseen ja sotilaalliseen apuun. Sitä todella tarvitsevat sekä Ukraina, että koko Eurooppa”, päättää Alametsä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäEuroopan parlamentin jäsen
Puh:+358 407294597alviina.alametsa@europarl.europa.euhttps://www.alviina.fi/Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
MEP Alametsä: Avaruusteknologia on kriittistä Euroopan turvallisuudelle ja yhteiskunnan toimivuudelle23.11.2023 14:20:01 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti hyväksyi tänään äänin 500-43 ensimmäisen mietintönsä avaruusratkaisuihin perustuvasta EU:n puolustuksesta, jonka valmistelussa Alametsä toimi vihreiden esittelijänä.
MEP Alviina Alametsä toivoo Euroopan komissiolta toimia lemmikkiruoan turvallisuuden varmistamiseksi17.11.2023 15:11:51 EET | Tiedote
Suomessa myydystä lemmikinruoasta on paljastunut lemmikeille vaarallisia tasoja glykoalkaloideja, jotka ovat aiheuttaneet myrkytyksiä. Europarlamentaarikko Alviina Alametsä on laatinut kirjallisen kyselyn Euroopan komissiolle aiheesta.
MEP Ville Niinistö: Ei hupilupia ilvesten tappamiseen - kirjallinen kysymys EU-komissiolle19.10.2023 11:27:21 EEST | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko Ville Niinistö pitää Suomen Riistakeskuksen myöntämien ilvesten metsästyksen poikkeuslupien perusteita ohuina. Riistakeskus myönsi luvan 300 ilveksen metsästämiselle kannanhoidollisin perustein. Poikkeuslupien määrä on noin 12 prosenttia Suomen koko ilveskannasta.
Alametsä & Hautala: kriittisten raaka-aineiden asetus ongelmallinen14.9.2023 13:40:10 EEST | Tiedote
Parlamentin kantaa vastaan äänestäneet vihreät mepit Alviina Alametsä ja Heidi Hautala pitävät kriittisten raaka-aineiden asetusta ongelmallisena Natura-alueiden suojelun ja saamelaisten maaoikeuksien kannalta. Euroopan parlamentin kanta asetukseen hyväksyttiin tänään äänin 515 puolesta ja 34 vastaan. 28 edustajaa äänesti tyhjää.
Europarlamentaarikko Alviina Alametsä ja Jaakko Mustakallio avioituvat 29.7.202327.7.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Alviina Alametsä (vihr.) ja Tampereen kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja Jaakko Mustakallio (vihr.) menevät naimisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme