
Kansainvälisen ystävän Anders Byrielin Habitare-valinnat
13.9.2023 18:37:31 EEST | Messukeskus | Tiedote
Habitaren Kansainvälinen ystävä 2023, tanskalaisen tekstiiliyhtiö Kvadratin toimitusjohtaja Anders Byriel, vierali tapahtumassa avajaispäivänä ja valitsi näkemästään kiehtovimmat tuotteet ja ilmiöt. Habitare 2023 jatkuu Helsingin Messukeskuksessa sunnuntaihin saakka.

Habitaren Kansainvälinen ystävä 2023, tanskalaisen tekstiiliyhtiö Kvadratin toimitusjohtaja Anders Byriel, vierali tapahtumassa avajaispäivänä ja valitsi näkemästään kiehtovimmat tuotteet ja ilmiöt. Habitaren 2023 ovet ovat avoinna Helsingin Messukeskuksessa 13.–17.9.2023.
PARAS OSASTO: Luksia (Länsi-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä), 6p90
”Sisustusalan opiskelijoiden suunnittelema osasto on vähin elementein saatu näyttävän näköiseksi. Upeaa, että koulun osasto näin näyttävä. Se on vähän hullu, mutta kauniisti koottu.”
TUOTE 1: Disco-pöytä, Basta, suunnittelija: Antrei Hartikainen, 6e20
”Antrei Hartikaisen koko tuoteportfolio on upea, ja Disco-pöytä edustaa sitä hienosti. Taiteellinen näkemys toimii sekä kuluttajien että tilasuunnittelun näkökulmasta erinomaisesti.”
TUOTE 2: Combines | penkki, suunnittelija: Antti Tuomi/Talentshop, 6n68
”Asiakas voi koota penkin ilman ruuvaamista ja ruuveja. Kaikki tarvittava on jo kiinni tuotteessa, muu kokoaminen tapahtuu remmien ja muiden kiinnitysmekanismien avulla. Konsepti ja sen ydin on vahva ja Tuomen eri materiaalien käyttö rikasta. Tuotteessa yhdistyvät vanha ja uusi maailma.”
MATERIAALI: Ylijäämäpuu, josta Nikarin Centenniale-pöytä on valmistettu, suunnittelija: Joanna Laajisto, 6d41
”Pöytä on valmistettu ylijäämäpuusta, joka menisi tavallisesti roskiin tai poltettaisiin. Toisen pöydän hukkapaloista tehdään Centenniale-pöydän jalat. On kaunista, että jokin mikä voisi olla hävikkiä saa toisen käyttötarkoituksen.”
KONSEPTI: Villa & Peite, 6m2
”Koko konsepti muodostaa selkeän ja eheän kokonaisuuden. Luonnolliset materiaalit, tuotteet, tuotanto, koko liiketoiminta. Myös messuosasto on osa kokonaisuutta – siinä näkyy laadukas kädenjälki ja osastolla on mukava tunnelma.”
ILMIÖ: Eveliina Tahvanainen, taideteos Volcanic home Hamkin osastolla, 6p86
”Kaunis taiteellinen kulma, nykytaidetta, lämpömuovattua vaahto- ja kierrätyslasia, tällaista haluaisin nähdä enemmänkin. Olen ehkä nörtti, mutta rakastan tätä.”
NEXT: Mattila & Merz, 6n96
”Peti-sängyt on tehty upeasti ammattitaidolla. Työn laatu on upeaa. Mattila & Merz kehittävät tekemistään ja liiketoimintaansa samanaikaisesti korkealla laatutasolla. Tämä tekee heistä sen seuraavan jutun.”
HABITAREN 2023 KANSAINVÄLINEN YSTÄVÄ ANDERS BYRIEL
Anders Byriel on tekstiiliyhtiö Kvadratin toimitusjohtaja ja Madridissa sijaitsevan IE School of Architecture and Designin professori. Hän on työskennellyt yli 30 vuotta isänsä vuonna 1968 perustamassa Kvadratissa ja johtanut sitä vuodesta 1998. Anders Byrielin johdolla Kvadratin liikevaihto on kasvanut 16 miljoonasta dollarista 258 miljoonaan dollariin.
Kvadrat valmistaa korkealaatuisia tekstiilejä ja tekstiilipohjaisia tuotteita niin yksityisiin kuin julkisiin tiloihin ympäri maailmaa ja se on voittanut useita merkittäviä kansainvälisiä muotoilupalkintoja. Kvadratin arvostettuja suunnittelijakumppaneita ovat mm. Peter Saville ja Ronan ja Erwan Bouroullec, arkkitehti David Adjaye, muotisuunnittelija Raf Simons sekä taiteilijat Thomas Demand ja Olafur Eliasson.
Anders Byriel nimettiin 20 merkittävimmän muotoiluvaikuttajan joukkoon Wallpaper-lehdessä lokakuussa 2015. Marraskuussa 2015 hän sai vuoden omistaja/toimitusjohtaja-palkinnon PricewaterhouseCoopersilta Tanskassa. Vuonna 2018 hän sai Årets Ildsjæl -palkinnon (’vuoden intohimoisin yrittäjä’) Design Awardsilta. Vuonna 2019 hän sai EY – Entrepreneur of the Year Denmark -palkinnon.
Kuvat Kansainvälisen ystävän Anders Byrielin valinnoista ovat ladattavissa täältä.
Lisätiedot:
Pia Sievinen, viestinnän asiantuntija, puh. 040 559 9155, pia.sievinen@messukeskus.com
Suomen suurin huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 13.–17.9.2023. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamiseen sekä kodin ja tilojen toiminnallisuuteen ja visuaalisuuteen. Habitare Pro -ammattilaistapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa ja Helsingin keskustaan sijoittuvilla showroomeilla 13.–15.9.2023.| habitare.fi | @habitarefair | facebook.com/habitare | #habitare2023
Yhteyshenkilöt
Pia Sievinen, viestinnän asiantuntija, puh. 040 559 9155, pia.sievinen@messukeskus.com
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions/ for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
MEDIAKUTSU: Maatalouden tulevaisuus, uudet innovaatiot ja ensimmäinen Vuoden nuori viljelijä esillä MaatalousKonemessuilla1.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Tervetuloa MaatalousKonemessujen mediatilaisuuteen torstaina 8.10.2026 klo 9.00–9.30 Helsingin Messukeskukseen. Mediatilaisuus järjestetään hallissa 6, Innovaatiotorilla, osastolla 6e2. Miltä näyttää suomalaisen maatalouden tulevaisuus? Miten alan kannattavuutta vahvistetaan, millaisia mahdollisuuksia uudet innovaatiot ja kierrätysravinteet tarjoavat ja ketkä rakentavat tulevaisuuden suomalaista ruoantuotantoa?
SRV:n urakoima Nissniku-monitoimijatalo on Rakennuslehden Vuoden työmaa -kilpailun voittaja30.9.2026 16:43:33 EEST | Tiedote
Rakennuslehden perinteisen Vuoden työmaa -kilpailun on voittanut rakennusyhtiö SRV:n urakoiman Nissnikun monitoimijatalon työmaa Kirkkonummella. Voittaja julkistettiin FinnBuild-messuilla Helsingin Messukeskuksessa 30.9.
Vuoden nuori suunnittelija 2026 Camilla Naukkarinen: ”Minua kiinnostavat asiat, joita ei osaa odottaa”29.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden nuori suunnittelija 2026 -kilpailun on voittanut Aalto-yliopistosta taiteen maisteriksi valmistunut Camilla Naukkarinen. Voittotyössään hän yhdistää historiallisia käsityötekniikoita ja näyttävää muotokieltä kokonaisuudeksi, joka haastaa katsojaa tarkastelemaan tuttuja asioita uudesta näkökulmasta. Naukkarinen palkitaan Suomen Messusäätiön lahjoittamalla 5000 euron stipendillä sekä osastolla I love me -tapahtumassa, joka järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 16.–18.10.2026.
Vene 27 Båt -messujen vastuullisuuskumppani on Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto24.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Euroopan suurin veneilytapahtuma Vene 27 Båt ja Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH) nostavat ensi helmikuussa uimataidon sekä vesi- ja jääturvallisuuden näkyvästi esiin. SUH toimii Vene 27 Båt -messujen vastuullisuuskumppanina, ja yhteistyön tavoitteena on vahvistaa vesillä ja jäällä liikkuvien ihmisten tietoja, taitoja ja turvallisia toimintatapoja. Vene 27 Båt järjestetään 12.–21.2.2027 Helsingin Messukeskuksessa.
Viini & Ruoka -messujen ohjelma on julki: luvassa tastingeja, kilpailuja ja ruokakirjojen tähtiä23.9.2026 14:26:34 EEST | Tiedote
Viini & Ruoka -tapahtumassa pääsee inspiroitumaan ruoan ja juoman maailmasta. Tapahtumassa esiintyvät rakastetut kirjailijat, kokit ja vaikuttajat, jotka esittelevät uusia ruokakirjojaan ja jakavat tarinoita reseptien takaa. Suositut tastingit ja kisat, mm Vuoden kokki ja Vuoden tarjoilija, ovat osa tapahtuman vuosittaista ohjelmaa. Viini & Ruoka -messut järjestetään 22.–25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa.







