Henkilökohtaisten avustajien tes-neuvotteluja hiertäneeseen pitkien työvuorojen korvauskiistaan annettiin sovintoesitys
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton (JHL) ja Heta ry:n työehtosopimusneuvotteluissa on otettu askel eteenpäin. Sovittelija antoi tänään torstaina 14.9. osasovintoesityksen niin sanotussa pitkien työvuorojen korvauksia koskevassa asiassa. Sovintoesitystä käsitellään ensi viikolla.

Sovintoesitys on osa laajempaa työriitaa koskevaa sovintoprosessia, ja se on hyväksyttävä tai hylättävä sellaisenaan. Sovittelija on antanut osapuolille harkinta-aikaa keskiviikkoon 20.9. puoleen päivään asti.
JHL tiedottaa lisää neuvottelutilanteen etenemisestä ensi viikolla sen jälkeen, kun kumpikin sopimusosapuoli on käsitellyt sovintoesityksen.
Laura Tuominen, sopimusasiantuntija, 050 409 2460
Hanna Katajamäki, sopimusasiantuntija, 050 513 7701
Avainsanat
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 165 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL undersökte: Att flytta AN-tjänsterna från staten till kommunerna misslyckades, äventyrar skötseln av sysselsättningen5.11.2025 08:30:00 EET | Pressmeddelande
AN-tjänsternas övergång från staten till kommunerna i årsskiftet har enligt arbetstagarna misslyckats dramatiskt. Osäker beredning och implementering har enligt JHL:s enkätundersökning gjort det svårare att främja sysselsättningen och haft en katastrofal inverkan på personalens arbetshälsa.
Ammattiliitto JHL tutki: TE-palveluiden muutto valtiolta kuntiin epäonnistunut, vaarantaa työllisyyden hoidon5.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
TE-palveluiden siirto valtiolta kuntiin vuodenvaihteessa on työntekijöiden mukaan epäonnistunut pahasti. Haparoiva valmistelu ja toteutus on ammattiliitto JHL:n kyselytutkimuksen mukaan haitannut työllisyyden edistämistä ja romahduttanut työntekijöiden hyvinvoinnin.
Trade Union JHL’s survey: Transferring TE services from central government to municipalities has failed, risking employment promotion5.11.2025 08:30:00 EET | Press release
According to the employees of TE services, transferring the services from central government to municipalities at the beginning of this year has failed badly. Trade Union JHL’s survey respondents find that fumbling preparation and implementation have impaired employment promotion and dramatically dropped employees’ wellbeing.
JHL: Hallituksen potkulaki lisää epävarmuutta työelämään4.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL pitää valitettavana, että hallitus on laskemassa henkilökohtaisen irtisanomisen kynnystä eli haluaa Suomeen potkulain. Hallituksen esityksen mukaan jatkossa työntekijän irtisanomiseen riittäisi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijaan.
Upphandlingslagsreformen skulle leda till tvångskonkurrensutsättning i kommunerna3.11.2025 11:48:09 EET | Pressmeddelande
Om lagändringen går igenom innebär det kaos i kommunerna. Tjänster raseras och försörjningsberedskapen försämras.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme