Suomen Pankin väliennuste: Talouden toipuminen viivästyy
15.9.2023 11:00:00 EEST | Suomen Pankki | Tiedote

Suomen Pankin tänään julkaiseman väliennusteen mukaan Suomi on taantumassa vuonna 2023. Hinta- ja korkotason nousu sekä heikentynyt vientikysyntä painavat taloutta. Työllisyyden jo pidempään jatkunut hyvä kehitys pysähtyy, mutta kotimainen inflaatio on nyt hidastumassa nopeasti. Talouden elpyminen kestää kuitenkin aiemmin arvioitua pidempään. Talouden kehitykseen liittyvät negatiiviset riskit ovat kasvaneet.
"Suomen taantuman odotetaan edelleen jäävän lieväksi, mutta talous toipuu myös hitaammin kuin vielä kesällä arvioitiin. Kesällä saatu tilastotieto viittaa heikkoon loppuvuoteen, ja lisäksi sekä kotimaisen että kansainvälisen talouden riskit ovat kasvaneet", sanoo Suomen Pankin ennustepäällikkö Meri Obstbaum.
Suomen Pankin syyskuun 2023 väliennusteen mukaan bruttokansantuote supistuu 0,2 % vuonna 2023. Toipuminen taantumasta lähtee käyntiin jähmeästi vuonna 2024. Bruttokansantuotteen kasvu on vuonna 2024 hitaampaa kuin Suomen Pankin kesäkuun ennusteessa, vain 0,2 %. Vuonna 2025 talouskasvu vauhdittuu, mutta vain 1,4 prosenttiin.
Inflaatio hidastuu selvästi – työllisyysaste notkahtaa
Pitkään vahvistunut työllisyys notkahtaa taantumassa. Vuoden 2024 aikana 20–64-vuotiaiden työllisyysaste vajoaa 77,7 prosenttiin. Vuonna 2025 talouskasvun voimistuessa työllisten määräkin alkaa taas kasvaa ja työllisyysaste palautuu lähelle vuoden 2022 tasoa. Kotitalouksien ostovoimaa rasittavat kallistuneet hinnat, mutta ansiotason nousu ja inflaation hidastuminen parantavat kotitalouksien mahdollisuuksia kuluttaa. Inflaatio hidastuu yhteen prosenttiin vuonna 2024, mutta palveluiden hintojen nousu jatkuu vielä aiempaa nopeampana.
Ennusteen riskit painottuvat heikomman kehityksen suuntaan. Geopoliittinen vastakkainasettelu ja korkojen nousun välittyminen talouteen saattavat tuottaa negatiivisia kehityskulkuja. Kansainvälisen talouden hitaampi kasvu vähentäisi entisestään suomalaisten yritysten mahdollisuuksia viennin lisäämiseen. Korkotason nousu jarruttaa myös investointeja ja vaikuttaa kiinteistömarkkinoiden toimintaan. Suomessa asuinrakentamisen näkymät ovat heikentyneet nopeasti asuntomarkkinoiden jähmettymisen vuoksi, ja alan vaikeudet saattavat kärjistyä ja heijastua ennustettua voimakkaammin työllisyyteen ja talouteen.
Suomen talouden väliennuste, syyskuu 2023
Lisätiedot:
Ennustepäällikkö Meri Obstbaum
etunimi.sukunimi@bof.fi
+35891832363
Avainsanat
Linkit
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Better now to keep interest rates unchanged24.7.2026 13:10:00 EEST | Blog
You don’t have to be much of a fortune-teller to note that there is continuing uncertainty both in the Finnish summer and in the global economy. On a chilly summer’s day like the one we’ve experienced this week, a Finn can simply stoke a fire in the sauna stove – problem solved. Unfortunately, there is no silver bullet to economic uncertainty. Rather than fanning the flames, we need to keep a cool head.
Utkasten till framtida eurosedlar har offentliggjorts – Ville Tietäväinens förslag har gått vidare23.7.2026 17:56:14 EEST | Nyheter
Ett förslag från Finland har gått vidare i formgivningstävlingen för de framtida eurosedlarna. Ville Tietäväinens sedelserie baserar sig på temat ”Floder och fåglar”. De förslag som gick vidare valdes ut genom en formgivningstävling i hela Europeiska unionen.
Uudet euroseteliluonnokset julki – Ville Tietäväisen ehdotus jatkoon23.7.2026 17:56:14 EEST | Uutinen
Suomalainen ehdotus on päässyt jatkoon uusien eurosetelien ulkoasukilpailussa. Ville Tietäväisen setelisarja perustuu teemaan ”Joet ja linnut”. Jatkoon päässeet ehdotukset valittiin Euroopan unionin laajuisessa suunnittelukilpailussa.
ECB avslöjar vilka förslag till nya sedlar som har gått vidare och inleder undersökning bland allmänheten23.7.2026 17:18:18 EEST | Pressmeddelande
ECB avslöjar vilka tio sedelutformningsförslag som har gått vidare i tävlingen Européer bjuds in att tycka till i en webbenkät öppen till och med 21 september ECB-rådet förväntas välja vinnarförslaget runt årsslutet
EKP paljastaa ehdotukset uusiksi euroseteleiksi ja käynnistää kyselytutkimuksen23.7.2026 17:18:18 EEST | Tiedote
EKP julkistaa suunnittelukilpailussa jatkoon päässeet kymmenen ehdotusta uuden eurosetelisarjan ulkoasuksi Eurooppalaisten mielipiteitä halutaan kuulla verkkokyselyssä, joka on avoinna 21.9.2026 asti EKP:n neuvoston on tarkoitus valita ehdotuksista setelisarjan lopullinen ulkoasu vuoden lopulla
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme