Keskuskauppakamari budjettiriihestä: Välttämätöntä, että pohjoismainen työlinja pitää ja julkista taloutta tasapainotetaan
19.9.2023 22:19:11 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan on välttämätöntä, että hallitus päätti budjettiriihessään pitää kiinni hallitusohjelmaan kirjatusta pohjoismaisesta työlinjasta. Työnteon kannustavuuden parantaminen ja työllisyyden vahvistaminen vaativat rakenteellisia uudistuksia sosiaaliturvaan sekä ansiotuloverojen keventämistä.

”Kyse on johdonmukaisesta työlinjasta, ei siitä keneltä otetaan tai kenelle annetaan. Työnteon kannustimia on parannettava aktiiviväestön parissa kaikilla tulotasoilla niin ansiotuloverotusta keventämällä kuin sosiaaliturvan kannustinloukkuja leikkaamalla. Tämä oli myös IMF:n tämän vuoden maaraportin viesti Suomelle”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Suomi on noin neljä prosenttiyksikköä muita Pohjoismaita perässä työllisyysasteessa. Jos hallitus saa toimenpiteillään nostettua työllisyysastetta yhdellä prosenttiyksiköllä se tarkoittaa noin 1,3 miljardin euron julkisen talouden vahvistamista nettona, Romakkaniemi muistuttaa.
Keskuskauppakamari on huolissaan edelleen heikentyneestä julkisen talouden tilanteesta.
”Suomi on elänyt yli varojensa jo vuosikausia. Edellisen hallituksen jäljiltä jäänyt velkavuori on valtava ja valtion korkomenojen kasvu on vakava asia. On erittäin tärkeää, että hallitus ottaa velkaantumisen taittamisen tosissaan ja sitoutuu tasapainottamaan julkista taloutta pitkällä aikavälillä”, Romakkaniemi sanoo.
Keskuskauppakamarin mukaan on erittäin tärkeää, että vastapainoksi talouden tasapainottamiselle, hallitus panostaa kasvuun lisäämällä TKI-panostuksia sekä investoimalla kertaluonteisesti infrahankkeisiin.
”TKI-panostusten kasvattaminen ja osaamiseen panostaminen esimerkiksi perusopetuksen määrärahoja vahvistamalla ovat hienoja uutisia. Näillä päätöksillä rakennetaan tulevaisuutta”, sanoo Romakkaniemi.
Keskuskauppakamari kiittelee myös hallituksen infrapakettia, sillä infrahankkeiden nopealla käynnistämisellä voidaan helpottaa myös synkkää suhdannetilannetta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Eurooppalainen yrityskysely: Suomalaisyritysten luottamus tulevaan on eurooppalaisittain vahvaa3.11.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Edellisvuoden vastaava aikaan tehtyyn selvitykseen verrattuna suomalaisyritysten seuraavaa vuotta koskevat odotukset paranivat. Tiedot käyvät ilmi Euroopan kauppakamarien kattojärjestön Eurochambresin kyselystä, johon vastasi yli 40 000 yritystä 27 maasta.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Talouden kasvu jatkuu – ”Elpyminen edelleen oikeilla raiteilla”30.10.2026 08:44:41 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan kokonaistuotannon suhdannekuvaaja näyttää oikean suuntaiselta. Samalla saatiin pitkään odotettu ennakollinen arvio vuoden 2026 kolmannen neljänneksen bruttokansantuotteen kehityksestä.
Kauppakamarikysely: Osaajapolitiikka saa yrityksiltä arvosanan 7– – ”Lupajonossa ei hitsata eikä hoideta”28.10.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Yritykset antavat hallituksen osaajapolitiikalle kouluarvosanan 7-. Kauppakamarien kyselyyn vastanneista 867 yrityksestä vain noin kolmannes arvioi hallituksen onnistuneen osaavan työvoiman turvaamisessa hyvin.
Keskuskauppakamari: Yritykset kerryttävät kaksi kolmasosaa verotuloista – osinkoverotuksen kiristys iskisi veropohjaan26.10.2026 13:59:16 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan osinkoverotuksen kiristäminen olisi väärä tapa korjata julkista taloutta. ”Myönteistä on, ettei valtiovarainministeriö esitä yhteisöverokannan nostamista vaan painottaa verotuksen kansainvälistä kilpailukykyä ja ennakoitavuutta”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.
”Yhteisövero on vain jäävuoren huippu” – yritykset maksoivat ja tilittivät veroja ennätykselliset 82 miljardia euroa22.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Yritysten maksamat ja tilittämät verot nousivat vuonna 2024 lähes 82 miljardiin euroon. Julkisuudessa paljon puhututtanut yhteisövero oli alle kymmenesosa koko verokädenjäljestä. Vuoden 2024 tiedot ovat tuoreimmat, jotka yritysten verokädenjäljestä ovat saatavilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme