Tomi Kontion Erämailla on isän ja pojan retki Lapin maisemiin ja itseen
21.9.2023 08:45:00 EEST | Avain | Tiedote
Kirjailija Tomi Kontion Erämailla on kirja isästä ja pojasta, heidän yhteisistä vaelluksistaan pohjoisen Lapin erämaissa.

“Omistamalla me särjemme,
muistamalla unohdamme.
Mutta rakastamalla varjelemme.”
Tomi Kontio, Erämailla
Tomi Kontion edellisen Kansallispuistojen kutsu (Avain, 2020) -kirjan kokemattomista kulkijoista on kehkeytynyt luonnossa tottuneesti liikkuva parivaljakko. Siinä missä poika on kasvanut lapsesta sitkeäksi nuoreksi mieheksi, isä huomaa merkkejä vanhenemisestaan, välillä se näkyy esiin pyrkivänä nostalgiana, välillä ruumiin haurastumisena.
“Uskon, että tämä kirja [Erämailla] kuvaa suhteellisen totuudenmukaisesti minun ja poikani välistä vuorovaikutusta, mutta kaikesta kirjoitetusta otan täyden vastuun, jokaisesta vuorosanasta ja tunteenilmauksesta. Poika on ”poika”, koska hänessä on kolmannes totta, kolmannes fiktiota ja puolet jotain muuta – mitä se sitten tarkoittaakin. Ehkä runoutta”, kirjoittaa Kontio uudessa Erämailla-kirjassaan.
Retket erämaissa palauttavat isän mieleen vanhoja muistoja, kipeitäkin, mutta nykyisyys pojan kanssa on täynnä lämmintä huumoria, hiljaa elettyjä yhdessäolon hetkiä ja henkeäsalpaavia luontoelämyksiä.
“Ennen kaikkea haluaisin välittää näillä esseillä tai tarinoilla rakkautta maisemaan, joka antaa minulle paljon, ja ottaa minulta paljon. Herkistää ja raastaa. Ja vaikka maisema ei ole minun – ja koska se ei ole minun – sitä on juuri sen vuoksi varjeltava ja suojeltava, juuri nyt enemmän kuin koskaan, kun lajeja katoaa, kun kokonaisia luontotyyppejä häviää. Luonto köyhtyy – minun takiani. Meidän. Ihmisten.”
teos: Erämailla – Tarinoita ja tunnelmia pohjoisen Lapin kiveliöiltä
kirjailija: Tomi Kontio
kuvat: Tomi Kontio, kuvat sivuilla 6, 66, 92 ja 203: Aamos Kontio
ISBN: 9789523044722
kustantaja: Avain
sivuja: 336
ilmestymispäivä: 21.9.2023
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet
info@avain.netVilja Kujanpääviestintäjohtaja
viestintä
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
KUTSU: Jarno Alastalo pohtii tekoälyä ja sen vaikutusta tulevaisuuden ihmiseen30.1.2026 09:30:00 EET | Kutsu
Tule tapaamaan tietokirjailija ja tekno-filosofi Jarno Alastaloa ja kuulemaan Alastalon tekoälyn ja ihmisyyden tulevaisuutta käsittelevästä uutuuskirjasta Musta laatikko. Tilaisuus järjestetään Keskustakirjasto Oodissa (Töölönlahdenkatu 4, Hki) Saarikoski-matolla (3.krs) tiistaina 17.2. klo 17 alkaen.
Timo Pennasen uutuuskirja paljastaa käännöshittien salat28.1.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Timo Pennasen uutuuskirja Mä elän vieläkin – Käännöshittien kulta-aika ja muut vaiheet käsittelee käännöshittejä kultaisilta 1960- ja 1970-luvuilta. Kuka sanoitti hitit suomeksi, ja mikä määräsi, tuliko biisistä hitti vai floppi?
Jarno Alastalon teos Musta laatikko pohtii tekoälyä ja tulevaisuuden ihmistä26.1.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Tekno-filosofi Jarno Alastalon kirja Musta laatikko on tutkimusmatka maailmaan, jossa algoritmit, tekoäly ja järjestelmät muokkaavat tunteitamme, valintojamme ja yhteisöjämme. Mitä tapahtuu, kun tekoälystä tulee opettaja, ystävä ja peili?
Jarno Alastalo rakastaa teknologiaa, mutta ei sen omistajia14.1.2026 08:45:00 EET | Blogi
Kirjoittaessaan pian ilmestyvää Musta laatikko -teosta tekno-filosofi Jarno Alastalo pohti ihmisen roolia älykkään koneen käyttäjänä sekä vallankäyttäjää teknologian takana. "Olemme jo muutama vuosikymmen sitten antaneet avaimen digitaaliseen sieluumme pääosin yhdysvaltalaisille miehille, jotka ovat vapaasti voineet luoda meitä koukuttavia palveluita", toteaa Alastalo uudessa postauksessaan Kustantamon kuulumisia -blogissa. Nyt isot yritykset päättävät siitä, miten tekoälyä tullaan käyttämään.
Kirjailija Sirkka Knuutila ja Rosmariini-tonttu odottavat jo joulua2.12.2025 09:10:00 EET | Blogi
Sirkka Knuutila kirjoittaa Kustantamon kuuluumisia -blogissa lastenkirjojensa sankarista Rosmariini-tontusta ja heitä yhdistävästä piirteestä. "Olen luonteeltani tavattoman malttamaton. Usein olen kuullut piikikkään huomautuksen, että tuo se ei ainakaan ole ollut siinä jonossa, jossa kärsivällisyyttä jaettiin. Erityisen usein kuulin tuota lapsena, varsinkin odottaessani joulua. Joulu oli perheessämme suuri ja iloinen juhla, johon liittyi paljon ihanaa salaperäisyyttä, kujeilua, touhua ja tohotusta. Jotain olen säilönyt sydämeeni tuosta kaikesta, sillä edelleen odotan joulua innokkaasti ja haluan luoda kotiimme lämminhenkisen, perheen ja ystävät yhteen kokoavan valon juhlan keskelle talven pimeyttä."
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

