Naisilla kasvoi elokuussa työllisyys, miehillä työttömyys
Työllisiä 15–74-vuotiaita oli elokuussa 45 000 enemmän kuin vuosi sitten, eli 2 662 000, kertoo Tilastokeskuksen työvoimatutkimus. Myös työttömiä oli 5 000 enemmän kuin vuosi sitten.
”Talouden vastatuuli ei juuri näkynyt elokuun työllisyydessä. Sukupuolten välillä oli kuitenkin selvä ero, sillä naisten työllisyys kasvoi selvästi vuoden takaisesta 49 000:lla - siinä missä miesten työllisyys pysytteli lähes samalla tasolla. Työllisten miesten määrä laski 4 000:lla vuotta aiemmasta”, kertoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Tatu Leskinen.
”Merkillepantavaa on myös, että samaan aikaan työttömien määrä kasvoi 5 000:lla. Työttömiä miehiä oli 7 000 enemmän kuin vuosi sitten ja työttömiä naisia 2 000 vähemmän. Kun siis sekä työllisten että työttömien määrä kasvoi, työvoiman ulkopuolella oli aiempaa harvempi työikäinen”, Leskinen lisää.
20–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku on ollut viime kuukausina laskeva, mutta elokuussa ei nähty muutosta edellisestä kuukaudesta, vaan trendi pysyi lukemassa 77,8 %.
”Työvoimatutkimuksen kuukausiluvuille on tyypillistä, että niissä voi olla paljonkin vaihtelua. Lukuja kannattaakin seurata pidemmältä ajalta. Tiedämme työllisyyden suunnasta enemmän, kun kolmannen vuosineljänneksen tiedot julkaistaan 24.10.”, Leskinen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tatu LeskinenYliaktuaari
Puh:029 551 3285tatu.leskinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Lopettaneiden yritysten määrä kasvoi edelleen voimakkaasti tammi-maaliskuussa3.7.2025 08:01:40 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä toimintansa aloitti lähes 11 000 yritystä. Samaan aikaan toimintansa lopetti runsaat 21 000 yritystä, kun vuoden 2024 tammi-maaliskuussa lopettaneita yrityksiä oli noin 12 700.
Kuluttajien luottamus edelleen matalalla kesäkuussa27.6.2025 08:01:10 EEST | Tiedote
Kuluttajien arvio oman taloutensa nykytilasta parani kesäkuussa hieman toukokuuhun verrattuna, mutta oli edelleen hyvin heikko. Myös näkemys Suomen talouskehityksestä pysyi vaisuna. Kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -8,6, kun toukokuussa se oli -8,4.
Oppimisen tukea saaneiden peruskoululaisten osuus kasvoi edelleen vuonna 202426.6.2025 08:01:54 EEST | Tiedote
Yhä useampi peruskoulun oppilas sai viime vuonna tukea oppimiseensa. Tehostettua tukea sai 16 % peruskoulun oppilaista. Erityistä tukea sai puolestaan joka kymmenes oppilas.
Suomessa alkoholi Euroopan kolmanneksi kalleinta19.6.2025 13:01:45 EEST | Tiedote
Suomi oli vuonna 2024 Euroopan kolmanneksi kallein maa ostaa alkoholia. Kalliimpaa alkoholi oli vain Islannissa ja Norjassa. Myös ruuan ja alkoholittomien juomien osalta Suomi oli EU:n keskiarvoa kalliimpi.
Suomalaisten velat pienenivät vuonna 202417.6.2025 08:03:03 EEST | Tiedote
Velallisten asuntokuntien keskimääräinen velkasumma oli 94 400 euroa, mikä oli noin tuhat euroa vähemmän kuin vuonna 2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme