Pikakommentti: Työllisyys sinnittelee edelleen hyvällä tasolla - tyyntä myrskyn edellä?
Työllisyys pinnistelee Suomessa yhä hyvällä tasolla talouden heikosta suhdanteesta huolimatta, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk tänä aamuna julkaistuja elokuun työllisyystilastoja.
”Taloudessa ei mene hyvin, ja jossain kohtaa se alkaa näkyä työllisyydessä. Mutta odotin, että selkeämpi käänne alaspäin olisi jo tullut. Työllisyys ei nyt heikkene niin kuin se tällaisessa suhdanteessa tavallisesti tekee. Hyvää on myös se, että työikäisten määrä Suomessa on edelleen noussut”, Busk sanoo.
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työllisiä 15–74-vuotiaita oli vuoden 2023 elokuussa 45 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömiä oli elokuussa 5 000 enemmän kuin vuosi sitten. 15–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku oli elokuussa 74,1 %. Työttömyysasteen trendiluku oli 7,2 %.
Tyynestä myrskyn edellä kertoo kuitenkin se, että miesten ja naisten tilanne eriytyy. Miesten työllisyys on lähtenyt laskuun, naisten sen sijaan paranee edelleen.
”Miesvaltaiset alat reagoivat suhdanteen heikkenemiseen yleensäkin voimakkaammin. Voisiko sitten naisten työllisyyttä selittää sote-alan voimakas työvoimatarve?” pohtii Busk.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henna Buskvanhempi ekonomistiPellervon taloustutkimus PTT ry
Puh:040 164 8136henna.busk@ptt.fiTietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Pikakommentti: Asuntojen hinnat vellovat yhä pohjamudissa29.11.2023 08:59:00 EET | Tiedote
Asuntojen hinnat vellovat edelleen pohjamudissa, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n ekonomisti Veera Holappa. ”Vaikka viime kuussa ennakoitiin pohjakosketuksen tapahtuneen, niin käännettä parempaan ei ole vielä tullut”, Holappa arvioi.
Pikakommentti: Työmarkkinat reagoivat lomautusten kautta21.11.2023 09:58:06 EET | Tiedote
Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan 15–74-vuotiaiden työllisten määrä oli lokakuussa 2023 31 000 vähemmän vuoden takaiseen nähden. 15–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendi oli 73,6 %. Työttömyys on edelleen noussut, ja työttömiä oli lokakuussa 28 000 enemmän kuin vuosi sitten.
Tutkimus: Ruuan hinnannousu myllersi kulutuksen ja elintarvikeketjun rahavirrat21.11.2023 08:52:33 EET | Tiedote
Parin viime vuoden aikana tapahtunut ruuan raju hinnannousu on muuttanut selvästi kuluttajien käyttäytymistä ja koko ruokaketjun rahavirtoja, kertovat Pellervon taloustutkimus PTT:n, Luonnonvarakeskus Luken ja REINU econin tutkimushankkeen välitulokset. Mahdolliset rakenteelliset muutokset nähdään kuitenkin vasta pidemmällä aikavälillä.
Muistutuskutsu: Millaisia ovat vapaaehtoisten ilmastotoimien kansainvälisen sääntelyn vaikutukset Suomelle?17.11.2023 09:02:23 EET | Kutsu
Tervetuloa kuulemaan alustavia tuloksia tutkimuksesta, jossa selvitetään vapaaehtoisten ilmastotoimien kansainvälisen sääntelyn vaikutuksia Suomelle. Toteutuksesta vastaavat Gaia Consulting ja Pellervon taloustutkimus PTT yhdessä Laininen Law:n ja Perspectives Climate Groupin kanssa.
Kutsu: Millaisia ovat vapaaehtoisten ilmastotoimien kansainvälisen sääntelyn vaikutukset Suomelle?1.11.2023 11:38:15 EET | Kutsu
Tervetuloa kuulemaan alustavia tuloksia tutkimuksesta, jossa selvitetään vapaaehtoisten ilmastotoimien kansainvälisen sääntelyn vaikutuksia Suomelle. Toteutuksesta vastaavat Gaia Consulting ja Pellervon taloustutkimus PTT yhdessä Laininen Law:n ja Perspectives Climate Groupin kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme