Grilli kuumaksi ja Barry White soimaan! Keittiömestari Sylvester Soisalon The Grand Bar & Grill tuo Helsinkiin kotimaiseen lihaan fokusoivan pop-up ravintolan
Korkeavuorenkatu 21 kuumenee pikkujoulukautta kohden, kun keittiömestari Sylvester Soisalon luotsaaman Boulevard Bar & Seafood -ravintolan jengi avaa pop-up ravintolan entisen Ventunon tiloihin. The Grand Bar & Grill jatkaa Soisalon taattua näkemystä ruoasta ja ravintoloista. ”Boulevardissa olemme tehneet klassisia annoksia kestävästi pyydetyistä merenelävistä. Se on toiminut hyvin ja ollut tosi suosittu, joten mietimme yhdessä Matin kanssa, että on aika tehdä samat lihalle”, Soisalo kertoo. Boulevardin tavoin Soisalon partnerina The Grandissa on ravintoloitsija Matti Wikberg, jonka omistama nyt väistyvä Ventuno oli.

Uljas, ylväs ja upea: The Grand
Korkeavuorenkatu 21 on historiallinen osoite, jonka vuonna 1889 rakennettu uusrenessanssitalo on saanut nimensä rakennuksessa ennen toimineen Venäjän salaisen poliisin Ohranan mukaan. Myöhemmin puolustusneuvostona ja Marsalkka Mannerheimin työhuoneena tunnettu kulmaus. Täydellisesti remontoitu rakennus on yksi kaupungin upeimmista uusrenesanssikohteista ja siihen viittaa myös talon uusi nimi: Grand Residence 21 – lainaten nimensä myös uudelle ravintolalle.
Taidokasta grillausta, laadukasta lihaa ja klassisia annoksia
The Grandin ruokalista keskittyy laadukkaisiin raaka-aineisiin ja Soisalon filosofian mukaisesti lautaselle nostetaan vain olennainen. Baarimestarin taidokas kädenjälki näkyy klassisissa cocktaileissa, kun taas viinivalikoima painottuu vahvasti niin uuden, kuin vanhankin maailman punaviineihin, valkoviinejä unohtamatta. Soisalon tyylitaju ja näkemys kääntyvät listalla klassikkoannoksiksi, jotka kulkevat grillin kautta pöytään. Valkoisista liinoista huolimatta The Grand on välittömän ilmapiirin ravintola, joka kutsuu sekä uppoutumaan grilliklassikoihin pitkän kaavan mukaan, että poikkeamaan kotimatkalla hampurilaiselle. ”Me haluttiin tehdä parempi ratkaisu lihansyöjille”, Soisalo ja Wikberg kertovat. Listan juhlallisin annos onkin jaettavaksi valmistettava klassinen Beef Wellington. Avotulella kypsennettyä lihaa tilataan leikkuittain ja viereen valitaan kastike ja lisuke. Ja vaikka ravintola keskittyykin liharuokiin, listalta löytyy myös ostereita, kalaa ja kasvisannoksia.
The Grand Bar & Grill
Avoinna 24.10-31.12.
Tiistaista lauantaihin 17-00
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sylvester Soisalo 040 161 8221
Matti Wikberg 040 575 9764
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.