Demarinaiset

Yksityisten palveluiden tukeminen hyvinvointialueiden sijaan on oikeistohallituksen arvovalinta

Jaa

Oikeistohallitus ajaa hyvinvointialueet kriisiin leikkaamalla niiltä merkittävästi rahoitusta tulevina vuosina. Pelkillä tuottavuustoimilla ei korjata merkittävää vajetta, vaan hyvinvointialueet joutuvat leikkaamaan palveluista. Samaan aikaan hallitus tukee yksityisiä terveyspalveluyrityksiä, kun hallituksen budjettineuvotteluissa esitettiin, että Kela-korvausten määrää nostettaisiin hallituskauden aikana 335 miljoonaa eurolla. 

Tämä panostus yksityisiin terveysyrityksiin on Demarinaisten mielestä selkeä arvovalinta, joka hyödyttää niitä, joilla on jo varaa käyttää yksityisiä palveluja. Pienituloiset tai ihmiset, joilla on enemmän tarpeita terveyspalveluille ja joiden hoidon jatkuvuus olisi taattava, jäävät käyttämään hyvinvointialueiden palveluja. 

”Näille rahoille olisi parempaa käyttöä hyvinvointialueilla, joita voitaisiin tukea palvelemaan niitä, joilla ei ole varaa käydä hoitamassa itseään yksityisellä lääkäriasemalla. Olisi tärkeämpää keskittyä takamaan kaikille tasa-arvoinen hoitoon pääsy ja kaikille terveydenalantyöntekijöille paremmat työolosuhteet, kuin kustantamaan isotuloisten käyntejä yksityisissä terveysyrityksissä”, painottaa Demarinaisten puheenjohtaja, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen. 

Kela-korvausten kasvu hyödyttää yksityisiä terveysyrityksiä tai jopa yksittäisiä lääkäreitä, jotka voivat määrittää omat hintansa. 

 "Koska työskentelen optikkona näkemisen ja silmäterveyden parissa olen nähnyt hyvin läheltä sen, miten hoitojonot erikoissairaanhoidossa vain jatkavat kasvuaan. Alallani hyödynnetään tälläkin hetkellä paljon yksityisiä palveluita, mutta tilanne on silti haastava. Väitän, että Kela-korvausten korotus ei helpota yhtään niiden ihmisten tuskaa, jotka odottavat jonossa esimerkiksi kaihileikkaustaan kuukaudesta toiseen. Tarvitsemme nyt panostuksia hyvinvointialueiden henkilökuntaan ja resursseihin, emme näennäistä jonojen purkua Kela-korvausten korotusten muodossa”, linjaa Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja Emmi Lintonen, joka toimii myös Kanta-Hämeen aluevaltuutettuna.

”On tärkeää, että peruspalvelut taataan jokaiselle. Emme halua, että perusterveydenhuolto on kalliiden ostopalveluiden varassa. Tämän suuren rahamäärän käyttäminen Kela-korvauksen nostamiseen hyvinvointialueiden sijaan ei tue perusterveydenhuoltoa, vaan se on arvovalinta vahvojen hyvinvointialueiden ja yksityisten palvelujen tukemisen välillä”, päättää Demarinaisten puheenjohtaja Tytti Tuppurainen. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Orpon oikeistohallitus valitsi suosia suurituloisia miehiä25.4.2025 18:54:51 EEST | Tiedote

Moni perheellinen ja matalapalkka-alalla työskentelevä saattoi hetken ilahtua nähdessään uutiset hallituksen ilmoittamista veronkevennyksistä. Lähemmin tarkasteltuna kuitenkin huomaa, että hallituksen puoliväliriihessä tehdyt päätökset eivät hyödytä pienituloisempaa, usein naisvaltaisella alalla työskentelevää naista. Sen sijaan eurot valuvat suurituloisimpien, useimmiten miesten, lompakoihin.

Tätäkö Orpon hallitukselle tarkoittaa inhimillisyys?28.3.2025 19:30:11 EET | Tiedote

Orpon hallitus kertoi eilen (27.3.) osan päättämistään 170 miljoonan euron säästöistä, jotka hallitus aikoo tehdä sosiaali- ja terveyspalveluihin. Nyt kerrotut säästökohteet ovat lastensuojelu, vammaispalvelut ja kotihoidonpalvelut. Esimerkiksi vanhusten kotihoidosta vähennetään jopa satoja tuhansia kotikäyntejä ja korvataan niitä teknologialla. Hallitus jätti yhä kertomatta, mistä se aikoo leikata vielä sata miljoonaa euroa.

Gynekologisten palvelujen saatavuus asettaa naiset epätasa-arvoiseen asemaan21.3.2025 08:54:59 EET | Tiedote

Eduskunnassa äänestettiin keskiviikkona (19.3.) Kela-korvauksista. SDP:n eduskuntaryhmä äänesti hedelmöityshoitoja koskevaa esitystä vastaan, sillä se syrjii itsellisiä naisia ja naispareja rajatessaan heidät korvausten ulkopuolelle. SDP tuki kuitenkin Kela-korvausten korotuksia gynekologikäynneille ja suun terveydenhuoltoon. Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila perustelee äänestysratkaisua yhdenvertaisuudella ja tasa-arvolla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye