Samat haasteet, eri ratkaisut – Tampereen yliopisto mukana etsimässä Euroopan parhaita keinoja uudistaa sote-alaa
Transforming Health and Care Systems -kumppanuusohjelma kutsuu sote-alan tutkijat ja kehittäjät pohtimaan yhdessä, miten sosiaali- ja terveydenhuollon haasteita voidaan ratkoa eri maissa. Jenni Airaksinen toimii 1.10. alkaen hankkeen johtavana asiantuntijana Tampereen yliopistossa.

EU-rahoitteinen THCS Partnership -ohjelma etsii ratkaisuja, joilla voidaan vauhdittaa muutosta kohti tehokkaampia, laadukkaampia ja yhdenvertaisempia hoiva- ja hoitojärjestelmiä.
Tämän vuoden alussa käynnistetyssä hankkeessa on mukana yli 60 organisaatiota 26 eri maasta, valtaosa niistä Euroopasta. Suomesta mukana ovat Tampereen yliopisto, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) sekä Suomen Akatemia.
Yliopistonlehtori Jenni Airaksinen aloitti lokakuun alussa hankkeen johtavana asiantuntijana Tampereen yliopistossa. Hänellä on taustallaan yli 20 vuoden tutkimusura kuntien ja alueiden johtamisesta, kehittämisestä ja uudistamisesta.
– Tampereen yliopisto on mukana hankkeessa, koska haluamme vahvistaa asemaamme johtavana sote-alan tutkimusta, koulutusta ja kehittämistä tukevana yliopistona Suomessa. Lisäksi haluamme tarjota suomalaisille sote-alan kehittäjille reitin päästä tekemään yhteistyötä Euroopan etevimpien sote-toimijoiden kanssa, Airaksinen kuvailee.
Ulos kansallisista sote-alan poteroista
Euroopan maat ovat sosiaali- ja terveydenhuollossa samojen haasteiden edessä: väestö ikääntyy ja palvelujen tarve kasvaa, mutta rahat tai hoitava henkilökunta eivät tahdo riittää kaikkien hoitamiseen. Sosiaali- ja terveydenhuollon järjestelmät ovat kuitenkin rakentuneet eri maissa hyvin eri tavalla, ja siksi ratkaisutkin ovat erilaisia.
Perinteisesti alan tutkimusta ja kehittämistä on tehty kansallisesti ja paikallisista lähtökohdista. THCS Partnership -hanke pyrkii nyt murtamaan tämän perinteen.
– Uskon, että voimme oppia toisiltamme paljon. Aiemmin jokainen on omassa poterossaan yrittänyt keksiä pyörää uudelleen. Nyt ajatuksena on katsoa laajasti, miten samantyyppisiä haasteita on ratkottu erilaisissa ympäristöissä, Airaksinen kertoo.
Tampereen yliopiston rooli hankkeessa on tunnistaa toimivia monitoimijaisia järjestelmiä, jotka ovat uudistaneet palveluja menestyksekkäästi. Tavoitteena on verkottaa sote-alan toimijoita keskenään ja vahvistaa niiden kykyä hyödyntää uutta tietoa ja vauhdittaa muutosta.
– Muuallakin Euroopassa tehdään kunnianhimoista sote-kehitystyötä. Meidän kauttamme suomalaiset sote-alan tutkijat ja kehittäjät voivat päästä vaihtamaan kokemuksia ja kartuttamaan ymmärrystä eurooppalaisten kollegojensa kanssa.
Tutkimusrahaa ja innovaatioiden tukemista
Seitsemänvuotinen THCS Partnership -hanke on osa EU:n Horizon Europe -puiteohjelmaa. Sen kautta ohjataan runsaat 300 miljoonaa euroa tutkimukseen ja innovaatioihin.
– Tämä on rahoitusta, josta kaikki suomalaiset sote-alan tutkimusta ja kehitystyötä tekevät organisaatiot voivat olla mukana kilpailemassa. Rahoitushaut aukeavat vuosittain, Airaksinen vinkkaa.
THCS Partnership tukee eri maiden kansallisten sote-järjestelmien kehittämistä tutkimuksen ja innovaatioiden avulla. Se tarjoaa rahoitusmahdollisuuksia, vahvistaa tutkimus- ja innovaatioverkostoja sekä täydentää tutkimustietoa aiheesta. Lisäksi hankkeessa halutaan lisätä innovaatioiden käyttöönoton osaamista ja vahvistaa yhteistyötä eri maiden, alueiden ja hallinnonalojen välillä.
– Haluamme luoda mekanismeja, joilla eri tasojen sote-toimijat voivat oppia toisiltaan ja soveltaa parhaita käytäntöjä omissa järjestelmissään, Airaksinen summaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni Airaksinen
jenni.airaksinen@tuni.fi
0503182492
Kuvat

Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Kieli- ja viestintätieteiden yleisöluentosarja Sopii kysyä! alkaa tammikuussa16.12.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Lääkärissä käyminen, verkkokeskusteluun osallistuminen, generatiivisen tekoälyn kanssa asioiminen, mainokset, sopimustekstit ja lemmikille lepertely – kieli ja viestintä liittyvät kaikkeen. Muun muassa näistä aiheista puhutaan Sopii kysyä! -luentosarjassa Tampereella pääkirjasto Metsossa.
Tampereen yliopistosta valmistuu yli 4 400 tutkinto-opiskelijaa11.12.2025 11:10:00 EET | Tiedote
Tampereen yliopistosta valmistuu tänä vuonna reilusti yli 4000 tutkinto-opiskelijaa. Määrä kasvoi viime vuoteen nähden noin kahdellasadalla. 51 prosenttia valmistuneista suoritti ylemmän korkeakoulututkinnon, eli arkkitehdin, diplomi-insinöörin, lääketieteen lisensiaatin tai maisterin tutkinnon.
Tutkijat seurasivat vuoden yläkoulun valmistavaa opetusta: Vasta maahan muuttaneiden kielitaito kehittyy odotusten mukaisesti, mutta tavoite on liian matala11.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Tutkimus selvitti ensimmäistä kertaa laajasti valmistavaa opetusta suomalaisissa yläkouluissa. Vuoden seuranta paljastaa, että useimmat oppilaat saavuttavat vuoden aikana valmistavalle opetukselle asetetut tavoitteet: lähes yhdeksän kymmenestä ylitti luetun ymmärtämisen tavoitetason, kuullun ymmärtämisessä tavoitetason ylitti neljä viidestä. Kirjoittaminen kehittyi muita taitoja hitaammin. Tavoitetaso ei kuitenkaan välttämättä riitä yläkoulussa pärjäämiseen.
Perla teko -palkinto väkivaltaa koskevalle tutkimukselle, koulutukselle ja vaikuttamistyölle10.12.2025 13:09:13 EET | Tiedote
Lapsuuden, nuoruuden ja perheen tutkimuskeskus (Perla) myönsi vuosittaisen Perla teko -palkinnon vaikuttavasta työstä lapsuuden, nuoruuden ja perheen alueella. Vuonna 2025 palkinnon teemana oli ajankohtainen ilmiö tai teema. Palkinto myönnettiin Tampereen yliopiston sosiaalipolitiikan professori Marita Hussolle väkivaltaa koskevasta tutkimuksesta, koulutuksesta ja vaikuttamistyöstä.
Teollisen myynnin hanke juhlistaa yritysyhteistyötä – koulutus jo hyvässä vauhdissa10.12.2025 12:26:39 EET | Tiedote
Tampereen yliopisto alkoi tänä vuonna kouluttaa diplomi-insinöörejä myyntiosaajiksi. Investointituotteiden ja teknologiapalveluiden koulutus- ja tutkimuskokonaisuus käynnistyi työelämäprofessuurilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme