SDP:n työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan edustajien viesti hallitukselle: Ottakaa opiksi aidosta Tanskan mallista
Tanskan esimerkki näyttää vahvojen työllistämistoimien erinomaisen vaikutuksen ja se myös varoittaa työttömyysturvasta leikkaamisesta.

- Tanskan työllisyysmalli on yksi maailman kalleimmista. He panostavat uudelleen kouluttautumiseen ja vahvaan turvaan työttömyyden aikana. Ansiosidonnainen on määrällisesti suurempi ja työmarkkinat joustavat. Juuri näistä syystä Tanskan malli on vaikuttava, kertoo SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen, Piritta Rantanen.
Orpon hallitus uskoo päinvastaiseen reseptiin. Se aikoo nostaa suomalaisten työllisyysastetta mm. porrastamalla ja leikkaamalla työttömyysturvasta. Lisäksi hallitus haluaa poistaa aikuiskoulutustuen ja vuorotteluvapaan. Hallitus tekee myös useita työntekijöiden asemaa heikentäviä muutoksia, kuten helpottaa työntekijän irtisanomista sekä pidentää työssäoloehtoa työttömyysturvan osalta vuoteen. Hallitus siis haluaa kurjistaa työttömäksi jääneiden taloudellista tilannetta sekä heikentää heidän ja työelämässä olevien mahdollisuutta kouluttautua uudestaan.
- Tällä tavallako valetaan ihmisten mieliin uskoa tulevaan? Yksikään tanskalainen ei ole työllistynyt työttömyysturvan heikentämällä. Tanskassa on tavoitteena tehdä työttömäksi joutuessaan työntekijälle hyvä tarjous jatkosta. Tämä tarkoittaa hyvää toimeentuloturvaa, mahdollisuutta uudelleen kouluttautua tai päästä harjoitteluun. Tanskassa työkyvystä pidetään huolta myös huonoissa suhdannetilanteissa. Meidän tulisi Suomessa panostaa vastaaviin toimiin, linjaa kansanedustaja Timo Suhonen.
- Tanskalaisten työttömyyskassojen viesti meille suomalaisille on, että leikkaukset eivät johda työllisyyden parantamiseen. Päinvastoin, kuten Marinin hallituskin teki – tukea tulee lisätä, kun ajat vaikeutuvat. Jos panostukset järjestelmään parantavat työllisyyttä, on niitä yksiselitteisesti järkevää tehdä. Tanskassa panostukset työllistämistoimiin ovat vähintään kaksinkertaisia, turva on korkeampi ja pidempi kuin Suomessa, toteaa työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lauri LylyKansanedustaja
Puh:050 385 5744lauri.lyly@eduskunta.fiPiritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen
Puh:050 545 1123Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Kokoomuksen hyökkäys kuvitteellisia olkiukkoja vastaan on kerrassaan naurettavaa8.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajista on tullut viime päivinä politiikan Don Quijoteja, jotka käyvät peitset tanassa taisteluun kuvitteellisia olkiukkoja vastaan. Tämä on kerrassaan naurettavaa, toteaa SDP:n valtionvarainvaliokunnan vastaava, kansanedustaja Joona Räsänen.
SDP:n Tuppurainen: Orpon-Purran oikeistohallitus jättää jälkeensä ennätyksellisen velkavuoren7.6.2025 16:47:31 EEST | Tiedote
”Suomi vältti EU:n komission talouspolitiikan tarkkailuluokan vain hiuksenhienosti ja puolustusmenojen kasvavista kuluista johtuen. Talouspolitiikan sääntöihin tehdyt poikkeuslausekkeet pelastivat hallituksen”, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen toteaa. ”Se ei kuitenkaan tarkoita, että hallituksen talouspolitiikka olisi onnistunut tai saanut tunnustusta. Tosiasiallisesti julkisen talouden liikkumavara on erittäin kapea ja tulopohjaa rapautetaan hallituksen omin toimin. Tämä ei ole kestävää politiikkaa, vaan hallituksen toimet heijastavat oikeistolaista ideologiaa”, Tuppurainen toteaa.
SDP:n Suhonen: Miksi perussuomalaiset heräävät vasta, kun huoli on jo housussa?7.6.2025 15:17:15 EEST | Tiedote
Tänään perussuomalaisen puolueen ammattiyhdistyssiipi, Peruspuurtajat ry, tiedotti, että he ovat pettyneitä hallituksen tekemään politiikkaan, joka on heikentänyt työntekijöiden oikeuksia. Kansanedustaja Timo Suhonen (sd) ei ole yllättynyt, mutta kysyy, olisiko perussuomalaisten jo aika tehdä johtopäätöksiä.
SDP:n Kim Berg: Hoitotakuussa on kyse inhimillisyydestä, ennaltaehkäisystä ja oikeudenmukaisuudesta7.6.2025 11:38:10 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo puolusti eduskunnan kyselytunnilla torstaina 5.6. hoitotakuun pidentämistä taloudellisiin seikkoihin vedoten ja todeten, ettei hän usko ajatteluun, jossa ongelma ratkeaa lailla määräämällä. SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Kim Berg muistuttaa Orpolle, että lait ovat yhteiskunnan tapa määrittää, mikä on tärkeää ja mihin yhteisiä varoja suunnataan.
SDP:n Perholehto: Opiskelijoilta höylätään (taas)7.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.) toteaa, että hallituksen päätös siirtää opiskelijat yleisestä asumistuesta takaisin opintotuen asumislisän piiriin on hyökkäys opiskelijoiden jo valmiiksi heikkoa toimeentuloa vastaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme