Valokuitunen Oy

Valokuitunen voitti Sipoon laajakaistarakentamisesta järjestetyn kilpailutuksen

6.10.2023 07:45:00 EEST | Valokuitunen Oy | Tiedote

Jaa

Valokuitunen Oy on voittanut Uudenmaan maakuntaliiton käynnistämän laajakaistarakentamisen kilpailutuksen Sipoon kunnan alueelle rakennettavista kiinteistä laajakaistayhteyksistä. Valokuiturakentaminen edellyttää myös kunnan myönteistä päätöstä hankkeeseen osallistumisesta. Suunnitteilla olevien valokuituverkkojen piirissä on yli 1250 sipoolaista kotitaloutta ja yritystä.

Runkoverkon rakentamista tiellä.
Runkoverkon rakentamista tiellä.

Sipoossa 12:lla asuinalueella on mahdollisuus päästä lähivuosina kustannustehokkaasti valokuituyhteyden piiriin, kun Valokuitunen voitti kilpailutuksen Sipoon kunnan kiinteästä laajakaistarakentamisesta. Kilpailutuksen Sipoon kunnan alueelle rakennettavista verkoista järjesti syyskuussa Uudenmaan maakuntaliitto. Valokuitunen on sitoutunut rakentamaan vuoden 2025 loppuun mennessä valokuituyhteydet valokuidun tilaajille sovituilla hankealueilla.

- Nyt Sipoon kunnalla on mahdollisuus hyödyntää yhteiskunnan tukivaroja ja tarjota sipoolaisille vertaansa vailla olevat tulevaisuuden yhteydet. Rakennamme kumppaneidemme kanssa alueille valokuidun, jos Sipoon kunta lähtee omalla osuudellaan mukaan hankkeeseen. Toivottavasti pääsemme edistämään sipoolaisten valokuitusaatavuutta, Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto kertoo.

Hankkeen toteutuessaan Valokuitusen avoin verkko ulottuu usealle asuinalueelle. Rakennettavien verkkojen piirissä tulisi olemaan noin 1250 sipoolaista kotitaloutta ja yritystä seuraavilla alueilla: Antbacka, Box, Gästerby, Gumbostrand, Hindsby, Koivula, Kotimäki, Kringelmalmi, Martinkylä ja Skräddarby. Valokuitusen valokuidussa asiakas saa valita nettiliittymälleen palveluntarjoajan usean vaihtoehdon joukosta.

Valokuidun rakentaminen edellyttää laajakaistatukilain (1262/2020) mukaista myönteistä tukipäätöstä. Valtio tukee yhteyksien rakentamista sellaisille asutusalueille, joille verkot eivät todennäköisesti toteudu markkinaehtoisesti.  

Valokuitunen käynnistää valokuidun ennakkomyynnin Sipoossa lokakuussa. Alkuvaiheessa yhteyden voi tilata omaan osoitteeseen Valokuitusen verkkosivujen kautta. Valokuitunen on sitoutunut rakentamaan verkot vuosien 2024 ja 2025 aikana.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Valokuituputket, joihin valokuitu puhalletaan.
Valokuituputket, joihin valokuitu puhalletaan.
Lataa
Lataa
Valokuidun asennusputkea.
Valokuidun asennusputkea.
Lataa
Kuidun puhaltaminen jakokaapilla.
Kuidun puhaltaminen jakokaapilla.
Lataa
Lataa
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Valokuitunen Oy rakentaa valokuituyhteyksiä taajamien koteihin ja yrityksiin valtakunnallisesti sinne, missä kysyntää on eniten. Valokuitu on paras saatavilla oleva kiinteä yhteys, joka ei pätki verkon kuormittumisen tai sääolosuhteiden takia. Valokuidulla kotitaloudet saavat tiedonsiirtoyhteydet kerralla kuntoon seuraavaksi vuosikymmeniksi. Kytkemme pientalojen valokuituyhteydet Telian ylläpitämään Avoin Kuitu -runkoverkkoon, jossa asiakas voi nyt ja jatkossa valita nettiliittymänsä usealta eri palveluntarjoajalta. Lähivuosina Valokuitunen investoi satoja miljoonia valokuituverkkoihin Suomessa, jo pelkästään vuoden 2023 aikana  investoimme 100 miljoonaa verkkojen rakentamiseen. Valokuitusen verkkojen rakentamisen pääyhteistyökumppani on Eltel. Meidät omistavat suomalainen sijoitusyhtiö CapManin Infra-rahasto ja Telia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy

Valokuitunen tarkentaa hintamarkkinointiaan KKV:n ohjeistuksen mukaisesti1.4.2026 14:53:41 EEST | Tiedote

Valokuitunen sai KKV:lta sitoutumispyynnön koskien kuluttajamarkkinoinnissa ilmoittamiaan hintaetuja ja sopimuksen määräaikaisuuksia. Kuluttajansuojalaki edellyttää, että sopimuksen määräaikaisuus ja hinnan muodostumisen perusteet kerrotaan samassa yhteydessä mainostetun edun välittömässä läheisyydessä, eikä lisätietoja voi kertoa pelkästään esimerkiksi kampanjapostikortin kääntöpuolella tai kampanjanettisivulla. Valokuitunen sitoutuu jatkossa toimimaan KKV:n vaatimusten mukaisesti. ”On hyvä asia, että kuluttajan eduista pidetään huolta”, markkinointi- ja viestintäjohtaja Lisa Kukila sanoo.

Valokuitusen omistukseen muutoksia: Telian rinnalle Brookfield2.3.2026 08:55:00 EET | Tiedote

Valokuitusen enemmistöomistaja CapMan Infra myy omistusosuutensa Valokuitusesta. Samalla yrityksen toinen omistaja Telia kasvattaa omaa omistustaan. Uudeksi kumppaniksi Telian rinnalle tulee Brookfield. ”Kansainvälisesti merkittävän sijoitusyhtiön kiinnostuminen meistä osoittaa sen, että Valokuitunen on onnistunut vakiinnuttamaan asemansa johtavana valokuituverkkotoimijana Suomessa”, toteaa Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto.

Selvitys: Suomen valokuitumarkkina poikkeaa muista Pohjoismaista – merkittävimmät erot avoimuudessa12.2.2026 06:31:00 EET | Tiedote

Suomi on kirinyt valokuituverkkojen kattavuudessa muiden Pohjoismaiden tasolle, mutta verkkojen rakenteissa olemme yhä selvä poikkeus. Tuore Valokuitu Pohjoismaissa -selvitys osoittaa, että Suomessa vain vajaa kolmannes valokuituverkoista toimii avoimina, kun taas Ruotsissa ja Tanskassa avoimuus on käytännössä sataprosenttista. Verkkomallien ero heijastuu kuluttajahintoihin, kilpailuun ja markkinoiden kehitykseen. Tästä käytännön esimerkki löytyy Norjasta, jossa suljettujen valokuituyhteyksien nettipalvelut ovat olleet hinnaltaan muita maita korkeampia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye