Merikarvian kunnan asuntoihin valokuituyhteydet
26.3.2026 07:57:00 EET | Valokuitunen Oy | Tiedote
Valokuitunen on rakentamassa Merikarvialle lisää valokuituverkkoa, kun se teki sopimuksen Merikarvian kunnan omistamien huoneistojen valokuiduttamisesta. Luotettaviin ja tehokkaisiin tietoliikenneyhteyksiin panostamisen arvioidaan kasvattavan vuokra-asuntojen vetovoimaa.

Valokuitunen Oy ja Merikarvian kunta, kunnan omistamat tytäryhtiöt sekä Vanhustenkotiyhdistys r.y. ovat tehneet sopimuksen valokuituyhteyksien rakentamisesta. Sopimus kattaa yhteensä 146 huoneistoa useassa kiinteistössä.
Parhaillaan tehdään verkon suunnittelua ja luvitusta sekä muita rakentamisen ennakkojärjestelyitä. Rakennustyöt pyritään käynnistämään arviolta huhtikuun lopussa ja liittymät valmistuvat asukkaiden käyttöön syyskuussa. Aikataulut ovat arvioita ja voivat vielä muuttua rakentamisen edetessä.
- Hyvät ja toimintavarmat kiinteät yhteydet ovat tärkeitä, jotta pystymme vastaamaan asumisen vaatimuksiin. Nykyään on todella tärkeää, että kodeissa voidaan tehdä sujuvasti etätöitä ja -opiskella sekä kuluttaa vapaa-ajan viihdettä muun muassa suoratoistopalveluiden kautta. Valokuituverkon rakentaminen kiinteistöihimme mahdollistaa valokuidun saatavuuden myös muille alueen asukkaille, mikä hyödyttää koko kuntaa, toteaa Merikarvian Vuokra-asunnot Oy:n toimitusjohtaja Tiina Holma.
Valokuitu tuodaan kaikkien talojen teknisiin tiloihin, joista se jaetaan talojen sisäverkkoa pitkin huoneistoihin. Asukkaille tulee käyttöön 10 megabitin perusnopeus sekä kaapeli-tv. Halutessaan nettiyhteyttä voi korottaa huoneistokohtaisesti jopa 1 000 megabittiin saakka.
- Kodeissa tarvitaan luotettavia tietoliikenneyhteyksiä, koska arkemme on yhä digitalisoituneempaa. Esimerkiksi monet terveyspalvelut siirtyvät verkkoon. Valokuituyhteys mahdollistaa luotettavan ja toimintavarman yhteyden kaikissa tilanteissa ja myös kaapeli-tv näkyy jatkossa saumattomasti, kuntamyynnistä vastaava Jukka Harju Valokuituselta kertoo.
Valokuitusella on ennestään noin 650 kotitalouden kattava, rakenteilla oleva tai rakennettu valokuituverkko Merikarvialla. Koko Satakunnan alueella Valokuitusen verkko kattaa yli 8 000 kotitaloutta. Maakunnassa Valokuitusen verkkoa on Eurajoella, Kokemäellä, Porissa, Raumalla, Säkylässä ja Ulvilassa. Kaikkia verkkoalueita laajennetaan kysynnän mukaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka HarjuKuntamyynnin päällikköValokuitunen Oy
Puh:040 610 8588jukka.harju@valokuitunen.fiTiina HolmaToimitusjohtaja, isännöitsijäMerikarvian Vuokra-asunnot Oy
Puh:044 724 6305tiina.holma@merikarvia.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen Oy
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta: Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja
Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa yli 450 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Valokuitusen omistukseen muutoksia: Telian rinnalle Brookfield2.3.2026 08:55:00 EET | Tiedote
Valokuitusen enemmistöomistaja CapMan Infra myy omistusosuutensa Valokuitusesta. Samalla yrityksen toinen omistaja Telia kasvattaa omaa omistustaan. Uudeksi kumppaniksi Telian rinnalle tulee Brookfield. ”Kansainvälisesti merkittävän sijoitusyhtiön kiinnostuminen meistä osoittaa sen, että Valokuitunen on onnistunut vakiinnuttamaan asemansa johtavana valokuituverkkotoimijana Suomessa”, toteaa Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto.
Selvitys: Suomen valokuitumarkkina poikkeaa muista Pohjoismaista – merkittävimmät erot avoimuudessa12.2.2026 06:31:00 EET | Tiedote
Suomi on kirinyt valokuituverkkojen kattavuudessa muiden Pohjoismaiden tasolle, mutta verkkojen rakenteissa olemme yhä selvä poikkeus. Tuore Valokuitu Pohjoismaissa -selvitys osoittaa, että Suomessa vain vajaa kolmannes valokuituverkoista toimii avoimina, kun taas Ruotsissa ja Tanskassa avoimuus on käytännössä sataprosenttista. Verkkomallien ero heijastuu kuluttajahintoihin, kilpailuun ja markkinoiden kehitykseen. Tästä käytännön esimerkki löytyy Norjasta, jossa suljettujen valokuituyhteyksien nettipalvelut ovat olleet hinnaltaan muita maita korkeampia.
Valokuitunen osti Vaattojärven Tietoverkko-osuuskunnan valokuituverkon6.2.2026 07:32:09 EET | Tiedote
Valokuitunen ja Osuuskunta Vaattojärven Tietoverkko ovat sopineet liiketoimintakaupasta, jossa osuuskunnan Kolarin Vaattojärvellä omistama valokuituverkko ja sen asiakassopimukset siirtyivät Valokuituselle.
Digiarki 2025: Enemmistö suomalaisista pelkää hakkerointia – näin varmistat turvallisen joulushoppailun verkossa11.12.2025 06:35:00 EET | Tiedote
Samalla kun verkkokauppa vilkastuu joulun alla, tietoturva huolettaa monia. Suomalaisten Digiarki -tutkimuksen* mukaan lähes kolme neljästä (70 %) suomalaisesta pelkää tietoliikenneyhteyksien hakkerointia. Joulushoppaajien kannattaa olla erityisen tarkkoina verkossa asioidessaan, jotta henkilö- ja maksutiedot eivät päädy vääriin käsiin.
Tutkimus: Yli 60 % suomalaisista huolissaan sote-palveluiden digitalisoitumisesta11.11.2025 07:46:00 EET | Tiedote
Suomen sosiaali- ja terveyspalveluja siirretään vauhdilla digiaikaan, mutta muutos herättää suomalaisissa myös epävarmuutta. Digiarkea luotaavan tutkimuksen* mukaan liki kaksi kolmesta vastaajasta (65 %) pitää palvelujen siirtymistä verkkoon huolestuttavana, koska kaikilla ei ole hyviä nettiyhteyksiä käytössään. Saavutettavuuden varmistamiseksi tarvitaan toimivia yhteyksiä, opastusta ja uudenlaisia ratkaisuja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme